İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yagis ne zaman oldu ki İzmir in soğuk sikintisi yok yagis sıkıntısı var eğer bu durum olmasaydı zaten İzmir her yıl ortuluk kar rahat alirdi sn az iki kez hatta gel gör ki yagis yine sıfır bize saçma sapan bir sinoptik lazım böyle alisagelmişten farkli iniş yönü basınç dizilimi bakımından yoksa imkansız kar yağışı almamiz :(

• Arkadaşlar ben şunu anladım artık izmir'e kar yağması için 100lerce senaryonun aynı anda gerçekleşmesi lazım zaten bu sebepten kar muhabbetlerine girmiyorum artık. Siz de bu kar sevdasından çıksanız iyi olur en azından kendinizi üzmemiş olursunuz

• şuan gfs 120h sonrası için ecm nin tam aksine bir güncelleme yapıyor. Ecm soğukları 120h sonrası üstümüze üstümüze basıyorken gfs şuan baharı getiriyor. modellerin arasında ciddi anlamda bir tutarsızlık var. Yani dürüst olmak gerekirse ben şuan Gfs nin tarafındayım onu destekliyorum :) kar yağmayacak artık o belli, o yüzden soğuk da olmasın şöyle bi güzel iliğimiz kemiğimiz ısınsın istiyorum

• Kazim35 İzmir için kuru soğuk olması gayet normal aslında normal değil ama cidden incelenmesi gerek yok nerdeyse tüm yurt yağış alıyor soğuk var diye İzmir ve kıyı ege kendini çöldeki kutup ayısı zannediyor 8o

• Bu neden oluyor bunu bir türlü anlayamayacağım sanırım.Soğuk hava olduğunda hep boşluk bizim bölgemiz.Nerden gelmesi gerekiyor batıdan gelse yağmur olarak alıyoruz sonra yine kuru soğuk. Kuzeyden geldiğinde yağış hiç olmuyor zaten. Daha da güneylemesi mi lazım anlamıyorum cidden.

gfseu-0-252.png?6

gfseu-1-252.png?6

gfseu-2-252.png?6

• Bu neden oluyor bunu bir türlü anlayamayacağım sanırım.Soğuk hava olduğunda hep boşluk bizim bölgemiz.Nerden gelmesi gerekiyor batıdan gelse yağmur olarak alıyoruz sonra yine kuru soğuk. Kuzeyden geldiğinde yağış hiç olmuyor zaten. Daha da güneylemesi mi lazım anlamıyorum cidden.

gfseu-0-252.png?6

gfseu-1-252.png?6

gfseu-2-252.png?6

Manisa tarafında büyük bir göl olsa oradan göl etkisi yağış olabilir,kuzeyden bize yağış yetişmiyor, yada Girit civarında bir ab oluşursa faydalanabiliyoruz,yada balkanlardan karayelle gelmesi gerekiyor..

• Soğuklar gelsinde ege'de Girit civarında bir tepki oluşup bize de bir nasip çıkar diye umuyorum..Ama genel anlamda kar harştalarında değişmeyen o boşluk gerçekten can sıkıcı..Elle çizilmiş gibi her seferinde..

• Ben ise giritte oluşan değil iyon denizinde oluşup giritte derinleşen bir siklonun bize kar bırakabileceğini dusunuyorum giritte oluşması bize yaramiyor..

• Ben ise giritte oluşan değil iyon denizinde oluşup giritte derinleşen bir siklonun bize kar bırakabileceğini dusunuyorum giritte oluşması bize yaramiyor..

Doğru çünkü hızla doğuluyor, kuzey doğulu çıktığını görmedim.

• Aynen öyle, 9-10 gün sonrası için şimdiden yağışı konuşmak için çok erken, -10-12 ler geldiğinde bir tepki oluşacaktır diye düşünmek istiyorum..

• Daha çok var dediğiniz gibi, sistem daha rayına bile oturmadı tam olarak ama genel olarak söyledim zaten kış boyunca böyle devam etti umarım bu sefer istediğimizi alırız.

• ayın 11-12-13 sinoptiğine baktığımızda İyon denizi Girit arasında ab nin patlaması gerekiyor,soğuk batılı balkanlar üzerinden Ege denizine iniyor,böyle gelirse yağışıda yakalamız gerekiyor. Takibe devam,Allah'ın izni ile kışı güzel kapatacağız İnşallah..