İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • kıyı ege için bu sene kar yağacağını düşünmüyorum. Gelecek olan sistemler genelde kar sınırında bırakacak düzeyde olacaktır.

Çok net konuşuyorsunuz. Kesinlik meteoroloji de çok kullanılmaz. Hele uzun vade de hiç kullanılmaz. Tamam zor ama imkansız değil. Bu karamsarlığınızı kendinize saklayın veya karalama tahtasına gidin. Burayı takip eden arkadaşları yanlış yönlendirmeyin. Bu denli değişen modellerde böyle kararlar verirken iki kere düşünün.

• Arkadaşlar herkes düşüncesini yazabilir. Senin gibi düşünmüyor diye o kişiyi başka bir konuya yönlendirme yanlış olur. Ben de aradaşımıza katılıyorum bu kış soğuk ve yağış açısından Ege kıyıları adına tarihin en kötü kışı olabilir. Ocak ayının sonuna kadar bir numara göstermiyor sistemler. Bunu söyleyince umutsuzkuk pompalamıyorum, düşüncem bu yönde.

• daha ocak ayının ilk günlerinde kışı bitirmek bana ters. Bi sistem gelir kıyılarda sınırda kalır ama 400 ve üzeri 10 cm yapar. Atlarsin bisikletine gidersin bi Şahin tepesine 3-4 saat takılırsın. Senin bütün hevesini kurtarır.

• Daha kışın başındayız arkadaşlar, önümüzde en az üç ay var, bu döngü ocak ortasından sonra değişecek ,gelecek sistemlerle belki başımızı kaldıramayacağız soğuklardan,kardan,kim bilebilir ki, şimdiden enseyi karatmanın anlamı yok.

Ancak şu da bir gerçek ki, bu forumda yazılan yorumlar bazı kişilerin hoşuna gitmeyince anlamsızca eleştirilip, yazması da bir şekilde engelleniyor, başka sayfalara yönlendirilmek isteniyor, bence kimse saygı sınırlarını aşmadan görüşlerini paylaşabilmeli...

Tahmin sayfasında adam tahmin yapıyor, adı üzerinde tahmin tutmayınca hemen bir arkadaş vardı ,kar yağdıran nerede o arkadaş atıp tutuyordu şeklinde yazımları sık sık görüyoruz maalesef, böyle yazıp dalga geçince ellerine ne geçiyor bende anlamış değilim.

keşke saygı çerçevesi içinde kalsak ama olmuyor maalesef..

• Ocak ve şubat bitmeden kış bitmez yani kar takibi de bitmez kar acisindan ülkemizde en zor bölgede yasiyoruz belki Şanlıurfa, Mersin,Adana bizden önce gelebilir çünkü girit ve sıcak cephe olanaklarımız var ek olarak çok kucuk bir ihtimal deniz etkisi sayabiliriz benim beklentim yok ama umudum var sabırla takibe devam ve son olarak bize en uygun sinoptik soguk sistemin olabildiğince batıdan gelip ve fazla iç kesimlere yani Anadoluya giremeden asılı kalması yani bloke olması Ocak ikinci yarısından sonra bir ihtimal olabilir gfs bunun sinyalini ufaktan veriyor..

• 20 sene önce bugün öyle bir efsane yaşandı ki izmir ve ege bölgesinde... 4 ocak 2002.. askere gitmeme sayılı günlerim vardı. O zaman askerlik 550 gündü. Bana o psikoloji yi unuturmuş tu :)--

• 20 sene önce bugün öyle bir efsane yaşandı ki izmir ve ege bölgesinde... 4 ocak 2002.. askere gitmeme sayılı günlerim vardı. O zaman askerlik 550 gündü. Bana o psikoloji yi unuturmuş tu :)--

Lise de ogrenciydim. Okullar tatil olmustu. Tekrar oyle bir yagis almak dilegiyle.

• Kazim hocam yine gaza geldin ama ben bu sinoptikte 850 hpa de -4 görüyorum yani yine 600 metre rakım hariç kar olmaz bize ancak Sibirya kokenli bir sistem bu değerlerde kar yapabilir o da yer seviyesi ile geldiği için şöyle temizinden 850hpa -8 bizi kurtarabilir ancak.

• Kazim hocam yine gaza geldin ama ben bu sinoptikte 850 hpa de -4 görüyorum yani yine 600 metre rakım hariç kar olmaz bize ancak Sibirya kokenli bir sistem bu değerlerde kar yapabilir o da yer seviyesi ile geldiği için şöyle temizinden 850hpa -8 bizi kurtarabilir ancak.

GFS sallıyor zaten, daha vade de uzun 40 takla atarlar hepsi, bugünkü sabah güncellemesi güzeldi onu belirtmek istedim.

• Sevgili Dostlar detaylı bilgilendirme yapacak bir dostumuz var mı acaba İzmir ve bölgemiz adına en azından Ocak ilk yarısı açısından ?

• Sevgili Dostlar detaylı bilgilendirme yapacak bir dostumuz var mı acaba İzmir ve bölgemiz adına en azından Ocak ilk yarısı açısından ?

Ocak ilk yarısı ılık ve kuvvetli olmayan yağışlar ile geçecek, ay ortası gibi subpolar yani hafif soğuk bir sistem girişi olabilir bölgemiz adına kar maaelesef mümkün görünmüyor,ocak ikinci yarisi kuvvetli bir sistem gelebilir sadece ihtimaller dahilinde konuşuyorum simdilik durum bu..

• Ayın 10undan sonra güzel soğuklar alacağız,ama soğuk havanın girmesiyle yağış yeniden kesiliyor. Ege kıyılarının kar yağışı alabilmesi için 3,4 senaryonun aynı anda gerçekleşmesi lazım o da çok zor bir ihtimal

Aynen özellikle Aydın daha da şanssız olmakla birlikte sanki çöldeymişiz gibi 10 yılda bir kar görüyoruz. 2 Şubat 2012'den de bi 10 yıl daha geçmiş gecen seneki havada gördüğümüz karı saymazsak yağsın artık be