İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Haktan hocam açıkçası bende kışın bittiğini dusunmeye başladım bu kadar sessiz bir ocak beklemiyordum zira kışın ilk yarisina iyi başlamıştık ancak ocak ilk haftasından sonra adeta kis dedi ki benden bu kadar yerini yağışlı ve ilik havalara bıraktı ve şimdi de sicakliklar neredeyse 22-23 dereceleri gorecek geçen yildan tek farkı yağışin fazla olmasi modeller otelendikce diyorum ki bu yıl o yıl değil X/

• Haktan hocam açıkçası bende kışın bittiğini dusunmeye başladım bu kadar sessiz bir ocak beklemiyordum zira kışın ilk yarisina iyi başlamıştık ancak ocak ilk haftasından sonra adeta kis dedi ki benden bu kadar yerini yağışlı ve ilik havalara bıraktı ve şimdi de sicakliklar neredeyse 22-23 dereceleri gorecek geçen yildan tek farkı yağışin fazla olmasi modeller otelendikce diyorum ki bu yıl o yıl değil X/

Ben kışı bitirmedim ama moral yok yani. Gün içinde bir milyar kez değişen uzun vadeli endekslere bakarak bizi gösteriyor demek umudumu yükseltmiyor. Öyle bekliyorum sadece tarih daha ne kadar ötelenecek diye. Diyagramların sonunda ortalama düşmeye başladı ama geçen gün gördük, kuzey kesimlerde -5 olan ortalama 2 güncelleme içinde 0'a çıktı.

• İncirliova 19.6 dereceye kadar çıktı daha şimdiden 20 dereceyi zorlayan yerler var en sıcak beklenen günde 23-24'ü de bıraktım 25 dereceyi bulup geçecek yerler var demek ki

Incirliova memleketim sicak hava soz konusu oldu mu hic yaniltmaz.Kar yagayim da surpriz yapayim demez ama😂😂

Bu senede böyle bir döngü ile karşımıza çıktı atmosfer.Veri sunan tüm modeller, endeksler vs hepsi çuvalladı.

Sizlerde takip ediyorsunuz güncellemeleri her seferinde bambaşka senaryolar bambaşka çıktılar.

Eğer ben şu 25 senede bir şeyler öğrenmiş isem bu kış burada bitmez diyorum.Evvelki gün Pazartesi gününü

bekleyin demiştim.Model sayfasında da 5,6 Şubat kırılma 8,9,10 Şubat fitilin ateşleneceği günler olacak demiştim.

Dolayısıyla Pazartesi akşamı kış bittimi bitmedimi hep beraber göreceğiz.Merak etmeyin eğer kış bitmiş olursa

ilk benden duyarsınız.Bu kış fazlasıyla sabır etmemiz icap etti.Nasip böyleymiş.Yarın ola hayrola.

• Gfs afrika ve azorun birleşimiyle gelen sıcak atağı göstermekte istikrarlı şekilde ilerliyor. Senaryolar umarım farklı düşünüyorlardır çünkü birkaç gün boyunca bizi yakacak olan atak da gfs tarafından 300 lü saatlerde belirdi ve hiç değişmeden geldi.

• Gfs afrika ve azorun birleşimiyle gelen sıcak atağı göstermekte istikrarlı şekilde ilerliyor. Senaryolar umarım farklı düşünüyorlardır çünkü birkaç gün boyunca bizi yakacak olan atak da gfs tarafından 300 lü saatlerde belirdi ve hiç değişmeden geldi.

Modeller daha yüzlü saatleri tam çözemezken 300'lü saatlerin yorumu ne kadar doğru olur.

Heleki bu seneyide göz önüne aldığımızda tamamen fantazi demek en doğrusu olur.

Tavsiyem Ukmo ve ECMWF takip edin.;)