İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Nazilli bu akşam.

Bu grapuel üst seviye soğumasından kaynaklı doluyla farklı olaylardır karıştırmayalım ama güzel yağmış doludan farkı özellik üst seviye 0 derece ve altıdaysa kuvvetli bir kütle vurması halinde yağış hızla yere inerken erime fırsatı olmuyor yada belli katmanlarda yeniden donuyor küçük taneli ve ele alınca dağılır özellikle araba camlarında kar görüntüsü verebilir düşünce dağılıp eriyor hemen ,dolu hem serttir hemde hemen erimez :)

• Bu akşam İzmir'e yağan dolu muydu graupel mi ? Elime aldığımda aynı kar gibiydi ve arabalarda kar yağmış gibi bir görüntü oldu.

Bölge genelinde dolu ihtimali mevcuttu ama başka gördüğüm görsellerdede çoğu grapuel kış aylarında çok sık görülür bu olay zaten HalChal edremitte kiremitleri kırdı falan yazmış kiremit kırdıysa doludur bergamayada dolu yağdı çünkü doludan ayıran en büyük özelliği yumuşak olmasıdır ve genelde küçük taneli olur ( eriyip yeniden donmazsa) merkeze yağanda grapueldi sanırım

• Bölge genelinde dolu ihtimali mevcuttu ama başka gördüğüm görsellerdede çoğu grapuel kış aylarında çok sık görülür bu olay zaten HalChal edremitte kiremitleri kırdı falan yazmış kiremit kırdıysa doludur bergamayada dolu yağdı çünkü doludan ayıran en büyük özelliği yumuşak olmasıdır ve genelde küçük taneli olur ( eriyip yeniden donmazsa) merkeze yağanda grapueldi sanırım

Küçük taneliydi ve çok yumuşaktı kar gibiydi resmen hemen de beyazlattı ortalığı :) . O zaman graupel yağdı merkeze.

• HAZIRLANIN! ŞUBAT TAHMİNİM

~01-02-2019~

15-18 ŞUBAT ARALIĞINDA AŞIRI SOĞUK VE BEKLEDİĞİMİZ KAR YAĞIŞLARINA ÇOK AZ KALDI!

BAŞTA İZMİR OLMAK ÜZERE, MANİSA, AYDIN, MUĞLADA KAR YAĞIŞI BEKLİYORUM.

AYDIN MANİSA VE İZMİR ( İÇ KESİMLERİNDE) YOĞUN KAR YAĞIŞI

İZMİR SAHİLİNDEN , KUŞADASI KÖRFEZİNE UZANAN KIYI ŞERİDİNDE KAR YAĞIŞI BEKLİYORUM.

BEKLEDİĞİM SİNOPTİKLER DAHA OLUŞMADI. 2003 - 1985 BENZERİ BİR SİNOPTİK İLE KARŞI KARŞIYA GELECEĞİZ.

DAHA BİTMEDİ? :)

ŞUBAT AYININ 20SİNDEN SONRA BİZLERİ MODELLERE KİTLEYEN GÖRÜNTÜLER OLUŞMASINI MUAZZAM SİSTEMLER BEKLİYORUM.

• Haktan hocam şubat ayı ile ilgili tahmin yapacak mısınız tahmin olmasa da ongorunuz nedir benim acimdan sağlam bir sistem şubat ortasında bekliyorum ve martin ilk haftası veya şubatın sonunda ikinci sistem?

• Pazartesi günü Ocak ayı içerisinde düşen toplam yağışları yazmıştım ve cuma günü yani bugün 4 il için ayrı ayrı Ocak ayının analizini yapacağımı söylemiştim. İşte analizler. Beğenirseniz bunu her ayın başında yapmayı düşünüyorum :). Parantez içerisinde ortalamanın ne kadar (-) altı-üstü (+) olduğunu yazdım.

İZMİR;

MAX Sıcaklık Ortalaması: 11.9 (-0.4)

MİN Sıcaklık Ortalaması: 7.2 (+1.5)

Ortalama Sıcaklık: 9.5 (+0.8)

Toplam Yağış Miktarı: 435.5 mm (Ortalama 133.2 mm, yıllık ortalama 697 mm)

Yağışlı Gün Sayısı: 22 (Ortalama 12.5 gün)

Toplam Güneşlenme süresi: 78 saat 6 dakika

Günlük Ortalama Güneşlenme Süresi: 2.6 saat (ortalama 4.2)

Genel olarak bakıldığında bu şehrimiz Ocak ayını sıcaklık olarak ortalamanın biraz üstünde geçirmiş. Ancak şöyle bir gariplik olmuş; gündüz sıcaklıkları ortalamanın altında, gece sıcaklıkları ortalamanın üstünde kalmış :). Bunu yağışın bol olmasına bağlıyorum.

Yağış açısından oldukça extrem geçirmiş. Tarih yazdık diyebiliriz. Ortalamanın neredeyse 3 katından daha fazla yağış alarak ayı kapatmışız. Yıllık yağışın yarısından fazlasını 1 ayda almışız. Yıllık ortalamayı da yazmamın sebebi buydu. Aynı şekilde yağışlı gün sayısı da çok fazla olmuş. Ayrıca belirtiyorum Adnan Menderes HVL. istasyonunda bu değer 542.2 mm'ye ulaştı. Yağış bu kadar fazla olunca haliyle güneşlenme süresi de ortalamanın çok altında kalmış :D . İki kez etkili sayılabilecek sistem almışız ama kar veya kky maalesef rapor edilmemiş. Ancak 25 Ocak'ta birkaç saatliğine "toz veya kum fırtınası" rapor edilmiş. Bunu kolay kolay göremeyiz :D .

Adnan Menderes istasyonuna göre 2000'li yılların en çok yağış düşen ayı bu Ocak ayı olmuş. Bir önceki en çok yağış düşen ayın (Aralık 2001 - 333.1 mm) rekoru açık bir farkla kırılmış.

Gelelim diğer uç değerlere :) ;

En yüksek sıcaklık: 17.3 (25 Ocak)

En düşük sıcaklık: -0.4 (9 Ocak)

En düşük MAX sıcaklık (en soğuk gün): 5.4 (8 Ocak)

En yüksek MİN sıcaklık (en sıcak gece): 11.3 (23 Ocak)

En yüksek rüzgar hızı: 64.8 km/h (25 Ocak)

Bir günde düşen en çok yağış miktarı: 57.7 mm (11 Ocak)

En düşük basınç değeri: 995.3 hPa (15 Ocak)

En yüksek basınç değeri: 1022.9 hPa (17 Ocak)

MANİSA;

MAX Sıcaklık Ortalaması: 10.3 (-0.4)

MİN Sıcaklık Ortalaması: 4.8 (+1.9)

Ortalama Sıcaklık: 7.5 (+0.9)

Toplam Yağış Miktarı: 425.4 mm (ortalama 125.3 mm, yıllık ortalama 727.8 mm)

Yağışlı Gün Sayısı: 23 (ortalama 13.1)

Toplam Güneşlenme Süresi: 35 saat

Günlük Ortalama Güneşlenme Süresi: 1.1 saat (ortalama 2.8 saat)

İzmir'deki durumun da aynısı Manisa'da olmuş. Ortalamayı 3'e katlayıp üstüne eklemiş, yıllık yağışın yarısından fazlasını bu ay içerisinde almış. Sıcaklık ortalamanın üstünde olurken gündüz sıcaklıkları ortalamanın altında, gece sıcaklıkları ise çok üstünde olmuş. Güneşlenme süresi de ortalamanın oldukça altında kalmış :). İstasyonda 3 kez havada kar yağışı rapor edilmiş. Bunlar 4 ve 6 ocak sabahı ile 15'i 16'ya bağlayan gece olmuş.

2012'den öncesi yazmadığı için maalesef 2000'li yılların verilerine ulaşamadım. Ancak İzmir gibi Manisa'da da muhtemelen 2000'li yılların en yağışlı ayı bu ay olmuştur :) .

En yüksek MAX sıcaklık: 17.5 (25 ve 29 Ocak)

En düşük MİN sıcaklık: -3.7 (9 Ocak)

En düşük MAX sıcaklık (en soğuk gün): 2.9 (8 Ocak)

En yüksek MİN sıcaklık (en sıcak gece): 9.9 (30 Ocak)

En yüksek rüzgar hızı: 51.9 km/h (25 Ocak)

Bir günde düşen en çok yağış miktarı: 84.7 mm (11 Ocak)

En düşük basınç değeri: 995.8 hPa (15 Ocak)

En yüksek basınç değeri: 1024.1 hPa (17 Ocak)

AYDIN;

MAX Sıcaklık Ortalaması: 12.6 (-0.3)

MİN Sıcaklık Ortalaması: 6 (+1.8)

Ortalama Sıcaklık: 9.2 (+1.1)

Toplam Yağış Miktarı: 235.6 mmm (ortalama 116.5)

Yağışlı Gün Sayısı: 24 (ortalama 12.6)

Toplam Güneşlenme Süresi: 55 saat 54 dakika

Günlük Ortalama Güneşlenme Süresi: 1.9 saat (ortalama 4.1 saat)

Aydın şehrimiz diğer şehirlerden biraz farklı seyretmiş Ocak ayını. İzmir ve Manisa'daki extrem durum bu şehrimiz de olmamış. Yağış açısından şanssız kalmış. Ancak yine de ortalamanın oldukça üstünde kapatmış Ocak ayını. Yağışlı gün sayısı diğer üç şehrimizde de olduğu gibi oldukça fazla olmuş fakat düşen yağış değerleri fazla olmadığı için (sürekli 10-20 mm) bu rakamda kalmış. Kar veya kky rapor edilmemiş.

En yüksek MAX sıcaklık: 17.4 (29 Ocak)

En düşük MİN sıcaklık: -1.7 (9 Ocak)

En düşük MAX sıcaklık (en soğuk gün): 4.8 (9 Ocak)

En yüksek MİN sıcaklık (en sıcak gece): 10.9 (24 Ocak)

En yüksek rüzgar hızı: 42.6 km/h (12 Ocak)

Bir günde düşen en çok yağış miktarı: 44 mm (30 Ocak)

En düşük basınç değeri: 990 hPa (15 Ocak)

En yüksek basınç değeri: 1024 hPa (17 Ocak)

MUĞLA;

MAX Sıcaklık Ortalaması: 8.4 (-1.3)

MİN Sıcaklık Ortalaması: 2.8 (+1.3)

Ortalama Sıcaklık: 5.6 (+0.2)

Toplam Yağış Miktarı: 570.5 mm (ortalama 241.9 mm)

Yağışlı Gün Sayısı: 26 (ortalama 14.8)

Toplam Güneşlenme Süresi: 14 saat

Günlük Ortalama Güneşlenme Süresi: 0.4 saat (ortalama 3.5 saat)

Muğla şehrimiz de bu ayı bol yağışlı geçirdi. Yağışlı gün sayısı diğer şehirlerimizdeki gibi çok fazla olmuş. Ortalamayı 2'ye katlamış. Extrem sayılabilecek bir toplam yağışla ocak ayını kapatmış. 549.2 mm yağışın düştüğü 2004 Ocak ayının rekorunu kırarak 2000'li yılların en yağışlı Ocak ayını geçirmiş. Gündüz sıcaklıkları ortalamanın oldukça altında kalırken gece sıcaklıkları oldukça üstünde kalmış ve ortalama sıcaklık dengelenmiş

Rakımı sağolsun 4 şehrimiz arasında kar örtüsü görülen tek şehrimiz bu olmuş. 6 Ocak sabahı 4 cm'lik bir kar örtüsü rapor edilmiş. 6 ve 7 ocak olmak üzere 2 gün kar yağışı rapor edilmiş.

En yüksek MAX sıcaklık: 13.2 (28 Ocak)

En düşük MİN sıcaklık: -5.2 (9 Ocak)

En düşük MAX sıcaklık (en soğuk gün): 3.3 (8 Ocak)

En yüksek MİN sıcaklık (en sıcak gece): 7.1 (29 Ocak)

En yüksek rüzgar hızı: 55.6 km/h (16 Ocak)

Bir günde düşen en çok yağış miktarı: 68 mm (1 Ocak)

En düşük basınç değeri: 987.3 hPa (15 Ocak)

En yüksek basınç değeri: 1024.8 hPa (18 Ocak)

Bölge geneli olarak ortalamanın üstü yağışlarla ve Muğla hariç ortalamanın üstü sıcaklıklarla kapattık Ocak ayını. İzmir ve Manisa illerimiz yağış açısından kırılması zor tarihi bir rekora imza attı :) .