İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • En sıcak ilçe merkezlerimiz genelde İzmir-Tire-Torbalı,Manisa-Turgutlu-Akhisar, Aydın-Nazilli-Çine,Muğla-Milas oluyor en yüksek sıcaklık Nazilli'de 2017 temmuzunda 46,3 dereceyle. Genelde sürekli bu ilçelerde oluyor en yüksek sıcaklıklar sürekli de değişiyor son birkaç gündür Tire atak yapıyor cumartesi günü hangi ilçe atak yapacak bilinmez ama şu bir gerçek Mayıs rekorları kırılacak birçok yerde

Hocam 2017 Temmuz değildi o Hazirandı yanlış yazdınız.

• He paldon, Haziran sonu ve Temmuz başında devam ediyordu o aşırı sıcak atak dediğiniz doğru olabilir, kusura bakmayın şimdi aklıma geldi.

• 2 temmuz diye hatırlıyorum ama internetten yeniden bakmak lazım.

Buldum, o zamandan kalma bir haber

Aydın merkezde en son 27 Temmuz 1987’de ölçülen en yüksek 44,6 derecelik sıcaklık 2 Temmuz 2017 tarihinde 44,8 dereceyi göstererek 30 yıllık rekoru kırdı. Nazilli ilçesinde 09 temmuz 1973 tarihinde kaydedilen 44,8 derecelik rekor sıcaklık 44 yıl sonra 02 Temmuz 2017’de 46,3 derecelik rekor seviyeye ulaştı.

• İzmir'in uzun yıllar mayıs ay'ı , en yüksek ortalama sıcaklığı 26 derece. Mayıs ayı sıcaklık rekoru ise mgm kayıtlarına göre 37.6 derece (26.05.1945) Hangi istasyonu baz alıyorlar bilmiyorum ama il geneli ,denize kıyısı olan ilçeler hariç 37 bandını geçer.

Ortalamanın 12 ila 14 derece üstüne çıkacak mgm literatür'ünde ekstrem sıcak hava dalgası.

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Evet ben de kazak giyiyordum 2-3 gün önce ama bugün yazlık kıyafetlerimizi çıkardık.Şu 1 hafta boyunca şort bile giyerim herhalde bugün dışarısı kuvvetli lodos yüzünden çok sıcak hissettiriyordu.

En sevmediğim ilkbaharlar ya çok soğukken bir anda yaza geçilmesi

• İnsanın psikolojisini bozan türden sıcaklar , ben gün yaklaştıkça sıcaklık kırılır diyordum ama tablo değişmedi.Kuzey afrika üzerinden sarkan sıcak sırt, mayıs ayı sıcaklık rekorlarını çoğunu yerde tazeleyecek gibi görünüyor.Temmuz ayında gelen sıcak hava dalgası normalde , bu ayda gelmesi anormal ve aşırı.Manisa ve izmir'in iç kesimlerinde rakımı düşük kesimlerde Akhisar,Alaşehir,Salihli,Torbalı,Tire,Ödemiş gibi yerlerde 41-42 bandını geçen yerler olacaktır.

c4c2cbf.png

578a6814e164905cd9d9ab7a4.gif

• O ney süper hücre mi? :) Batı bölgelerin aşırı ısınması bölgesel olarak şiddetli hava olaylarına gebe olacak.. Takipte kalın..

gfs_2020051400_180_39.25-27.25.png

21 mayıs yani haftaya perşembe süper hücre beklentim var ama daha çok güney Marmara ve Trakya icinhava-simsek3232:love:

• 21 mayıs yani haftaya perşembe süper hücre beklentim var ama daha çok güney Marmara ve Trakya icinhava-simsek3232:love:

Güney Marmara ve Trakya alıyor da İstanbul neden alamıyor sanki aralarında binlerce km fark var

• Güney Marmara ve Trakya alıyor da İstanbul neden alamıyor sanki aralarında binlerce km fark var

Bazen 10 km bile fark ediyor inan bu tur olaylarda;) dikkat ettiyseniz tam konum söyleyemiyorum çünkü süper hücre tahminleri en zor tahminlerdir

• Akşam oldu hala sıcak ya hallet bişey açıkçası Mayıs akşamında, 20'sinden sonra serinleme ve yağışlı havayı dört gözle bekliyorum normale inşallah bir an evvel döneriz.