İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2004,2012,2015,2017 .. sizce bunlardan hangisi iyiydi.

ben 2004 diyorum .

2015 ve 2017 biraz bardaktan bosalırcasına yaptı , kısaydı . kısa zamanda cok iş. ama 2004 baskaydı ..tipi fırtınası cok uzun surdü.

ikinci ise 2015 diyorum ..ücüncü 2017 diyorum

• 2017 De 5 saatte 15cm örtü bıraktı. sonrası da 30 cm falan

• Beni en mutlu eden 2017 sistemiydi

• O yumuşak kar o düşündüğün değil. Sulu ve bastıkça eriyen kardan bahsediyor.

Takılıyor o kar gayet güzel olacak. Durduğunda ise erime başlayacak İstanbul için normal. Erimeyen yığınlarla kar 3 5 senede bir oluyor. O sene bu sene değil. Ama bu senenin en iyi karı olacak. Yumuşak sıradan tatminkar

• Keşke 2004 kışını yaşarken biraz daha büyük olsaydım da hayal meyalin ötesinde hatırlasaydım. İstanbul'da adam akıllı hatırlayıp yaşadığım en etkili kar yağışını 2015'te gördüm ama 2017 efsanesinden önce büyük kazık yemiştik, o kazığın üstüne o efsane ayrı tat vermişti İstanbul'da en sevdiğim sistem Godzilla.

Ama ben doğuda 3000 civarı rakımda iki kış geçirdim, eskilerde dağ eteklerinde kurulan yerleşim yerlerindeydim. Godzilla ile 18/2/2015'in toplamını iki gecede geçiyorduk. Açıkçası bu yüzden İstanbul'da ne görsem fazla tatmin olamıyorum. Ama şehre göre en kuvvetlileri 2004 haricinde 2015 ve 2017 bence :)

• Takılıyor o kar gayet güzel olacak. Durduğunda ise erime başlayacak İstanbul için normal. Erimeyen yığınlarla kar 3 5 senede bir oluyor. O sene bu sene değil. Ama bu senenin en iyi karı olacak. Yumuşak sıradan tatminkar

Yagsin da,bi tutsunda,birde uzerinde yuruyelimde,yeter kardesim:)

• Aynen hocam,ortu olmaz anlaminda kullaniyo,su orani,buz oranindan fazla olunca,yerde tutunamiyo(Aciklamam size degil hocam)

kasım aralık veya mart Nisa'nda sınırda kar yağar tutar. Durduğu anda sahada köpükle serbest atış yerlerini çizdikleri gibi kaybolur gider. Ama şubat ayındayız ve ciddi güçlü bir sistem geliyor. Kararlı bir aydayız. Bünyamin sürmeli hocamın bahsettiği kütür kütür bir kar olmadığı. Yani ne ilk verdiğim örnek ne de kütür kütür bir kar. Cumartesi gece pazar sabah ama tüm İstabul çocukları ile kar topu sa oynar kayarda kardan adamda yapar. Evet yumuşak kar ile :)

• Keşke 2004 kışını yaşarken biraz daha büyük olsaydım da hayal meyalin ötesinde hatırlasaydım. İstanbul'da adam akıllı hatırlayıp yaşadığım en etkili kar yağışını 2015'te gördüm ama 2017 efsanesinden önce büyük kazık yemiştik, o kazığın üstüne o efsane ayrı tat vermişti İstanbul'da en sevdiğim sistem Godzilla.

Ama ben doğuda 3000 civarı rakımda iki kış geçirdim, eskilerde dağ eteklerinde kurulan yerleşim yerlerindeydim. Godzilla ile 18/2/2015'in toplamını iki gecede geçiyorduk. Açıkçası bu yüzden İstanbul'da ne görsem fazla tatmin olamıyorum. Ama şehre göre en kuvvetlileri 2004 haricinde 2015 ve 2017 bence :)

evet 2004 gercekten 87 ile yarısabilecek bir sistemdi. hatta soyle diyeyim ., 2004 sistemi 87 yılında olsaydı , 87 sisteminin efsane kısmından bir eksilme olmazdı...kaldıki bana göre 87 yi asıl efsane yapan sistemin gücü degil zamanıdır.Mart ayında oldugu icin bu hadise , ocak ayında olana göre 2 kat daha büyük ses getirmiştir. 87 efsanesi ocakta olsaydı belkide bu kadar konusuluyor olmayacaktı.Birde soyle bir durum var.. efsaneleri efsane yapan cok kar yagması ve o yagan karın , okulları tatil etmesi , yolları kapaması , hayatın düzenini biraz ,,bir kac gün sekteye ugratması . fakat son yıllarda modern makinelerle her türlü onlemleri alıyorlar. . kar düşmeden tuz düşüyor yollara. bua biraz kafa karısıklıgına nedne oluyor .. mahalle arası efsanedesin .. anayola cıktınmı ankaraya kadar kuru asfalt. .:) 87 de buda olmamıştı işte.. her taraf kapanmıştı..oda efsaneligine efsane kattı.