İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kar ihtimalleri geri döndü :hfyeni (29)::hfyeni (29): -10 ve altı veren senaryolar artmış ve ortalama tekrar düşüşte, diyagram eski haline dönüyor. Valla en önde bir lokomotif var arkasındaki senaryolar vagon gibi takip ediyor onu çözebilirsek çok büyük iş başarırız. İleri tarihlerde de -5'in altına yoğunlaşılmış güzel bir terbiye Şubat sonu efsanesini ve Mart kapısını getirir :)

graphe_ens3.php?x=&ext=0&y=&run=18&ville=Istanbul&lat=41.0138&lon=28.9497&runpara=0

Hocam akşama göre senaryolar da doğulu gözüküyor bir kaçı hariç... Diyagramın ortalaması düşmesi lazım bu gece ki.

Düşürdük hocam :)

• diyagram çıktı, bariz bir doğulama olmuş. Ortalama tekrardan -10a dayanmış. Yığılma -11 civarında. Sabaha ECMWF umarım düzeltir. GFS'ye asla güvenemiyorum

• ana çıktı çözünürlüğü en yüksek senaryodur. eğer ana çıktıda sapma görürseniz o zaman çekinebiliriz. yani şimdilik bir sorun yok. diyagram gayet iyi

• Okluzyon hocam uyumusken,ben yine yaziyim,44 yillik yasam tezimi,kendisi kiziyo bu bilimsel olmayan gorusume:)Asiri sicak arkasi (subat basi)saglam sistem getirir,bakin daha iyi olacakkk.Herkese iyi geceleruzays3271653126

• Bence bu güncelleme çok iyi geçti. Ortalama ve haliyle kar ihtimalleri de daha iyi çıkabilirdi şımarık senaryolar olmasa. Zaten batıya gittikçe durum iyileşmeye başlamış Silivri diyagramı güzel, Avrupa yakası %100 ihtimal görmüş. Akşam bu kadar değildi yani doğulama eğilimini ispatladık. Herkese hayırlı geceler :)

• Arkadaşlar bu 850 ve sapma haritasındaki , soğuğun girdiği ve sapmanın oldugu yerlerin neredeyse aynı oldugunu görüyoruz.
    Gördüğünüz gibi sapma Balkanlar - Marmara ve İtalya -Kuzey Afrika diye gözüküyor.Bazı modeller bize -11 -10 verdiğine göre ve ecmwfde -7 verdiğine göre ve sapma da yaklaşık 4 derecelik bir fark olduguna göre bu da eşittir şansınız var diyor. Ancak İtalyaya -11 - 10 veren model yok ve batısı için 3 4 derecelik bir sapma var ve bu sapmanın ecmwfnin verdiği 850 sıcaklığının sıcak yönde 3 4 derece olacağını gösteriyor.-7 - 8 olan sıcaklığı italyanın batısı için -4 -3 çeker .Yani Ecm diyor ki Kardeşim sistem ya Balkan merkezli olup çok güneye sarkmadan bizim ülkemizin batısınıda etkileyecek ya da Güneye sarkıp italyanın batısı etkilenecek ve balkanlardaki ve Batı türkiyedeki soğuk hızlıca kırılıp çekilecek .Seç beğen al

EEM0-96.GIF?20-0

ECM0-96.GIF?20-0

• Ortalamayi ısıtan senaryolar simdi tekrardan - 10 ve altina çekiyor. Ufak doğulama ve basinc konumu nelere yol açtı. Ben inanıyorum ki ecmwf de gfs gibi duzeltip 102h de gozuken ull ile bir işbirliği yapacaktır inşallah.

• İki Model Ve Diyagramı Ayrı Telden Çalıyor İnanılmaz Gerçekten. Gfs Diyagramı Gayet Güzel - 10 Ortalama. Pazar Günü İçin İse İşler Hala Karmaşık. Yinede Kontrol Ve Ana Çıktı İyi.

• Vintersaga hocam bayadır modelleri inceliyorsunuz fazla bakamadım yakın vadenin kazananı genelde kim oluyor?

Hocam detaylı analizimde farklı verilerde farklı sonuçlar var. 2 günlük analizde en başarılı sonuçlar; 2m sıcaklıkta ECMWF, basınç değerinde UKMO, yağış tahmininde GFS, 850 hPa sıcaklıkta ise GFS-P idi. Genel ortalama sonuçlarda ise GFS başarılıydı. Ama bu analizim sadece geçtiğimiz 1 aya dayalıydı.

Mevcut durumda ise en başarılı 4 modelde 3 vs 1 durum var, bilemiyorum neler olacak..

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Gfsde ki diyagramda da yukarı sapan 6 7 tane net senaryo var onlar da muhtemelen Abnin çılgın rotasının Ecmwf nin öngördüğü gibi İtalya da oluşup bütün Kuzey Afrikayı dolaşıp soğuğu aşırı güneye çekmesinden dolayı çok yüksek çıktıklarını düşünüyorum.Bir Ab düşünün ki Kuzey yarım kürede oluşup GüneyBATILI hareket ediyor .

• Hocam detaylı analizimde farklı verilerde farklı sonuçlar var. 2 günlük analizde en başarılı sonuçlar; 2m sıcaklıkta ECMWF, basınç değerinde UKMO, yağış tahmininde GFS, 850 hPa sıcaklıkta ise GFS-P idi. Genel ortalama sonuçlarda ise GFS başarılıydı. Ama bu analizim sadece geçtiğimiz 1 aya dayalıydı.

Mevcut durumda ise en başarılı 4 modelde 3 vs 1 durum var, bilemiyorum neler olacak..

Teşekkürler hocam. Modellere hiçbir zaman tam olarak kesin bu diyememiz bi yandan çok can sıkıcı bi yandan da keyif verici tuhaf bi ruh hali. Ulen atmosfer sen yokmusun seen ^^

• Birde Hocalarım onaylarlar yada yanlış diye belirtirlerse çok sevinirim Gfs ve Ecm arasındaki bir diğer fark da 23 Şubat 13.00 için iki çıktıda azorun Hareketini ve duruşunu belirleyen İzlanda ve atlantikdeki 2 ab diye düşünüyorum. Ecmwf izlandayı azorun kuzeyine çok yakın tutup yukardan eğerken ; gfs izlandayı uzak tutup atlantikteki ab ile azoru alt kısmından doğuya itiyor bu da İtalyadaki ab'nin güney batılı gitmesini engelliyor
    gfs-0-66.png?18

ECM1-72.GIF?20-0

İki model arasındaki fark burada belli oluyor peki Ecmwf sapması ne diyor
    EEM1-72.GIF?20-0