İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • -8 ile zaten tatmin edici bir kar almamiz mumkun degil

-8 saplantısından kendimizi nasıl kurtaracağız bilemiyorum.Anlıyorum kaliteli kar arıyoruz ancak önce karın yağma şartları oluşmalı ve -8 yetebilir.Ayrıca yağışın miktarının farkındasınız öyle değil mi ? O yüzden -8 çok önemli.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Herşey stratosfer troposfer eşleşmesinin sağlanamaması ile başladı. 1985 ve 2002 örneklerinin sebebi buydu. İkisinde de stratosfer split olmuştu fakat 2002 kışında stratosfer troposfer eşleşmesi gerçekleşmedi. Tıpkı bu sene gibi;

Maalesef Ocak ayı başında beklediğim sistem kaçtı ve 2002 şansımızı da kaybettik. Tabi sırf ben bilemedim diye ağzı kulaklarına varanlar oldu.

Şimdi önümüzde efsane yapabilecek sebebe haiz bir gelişme kaldı.

Kutup'ta bir yüksek oluşacak. Şanslı olursak önüne kattığını üstümüze gönderebilir. Başka da ciddi sistem beklentim yok.

• Kutupta ki yüksek kesin gibi Havaforumdan ayrılmayan varlık hocam.20 civarı şans bize döner umarım artık

Tarihin en güçlü stratosferik ısınmanı gördük ama stratosfer troposfer eşleşmesi sağlanmadı. Bunu da öğrenmiş olduk. Seneye bunu daha çok göz önünde bulundurarak hareket edeceğim.

14 Şubat sistemi güçlenerek gelebilir. Yorumlarım efsane içindi.

• Neden herkes bu kadar umutsuz anlamıyorum. Bu sistem yağış açısından çok cömert bir sistem. Fırtına sırasında biliyoruz ki sıcaklıklar hep beklenenden düşük seyrediyor. Onu bile geçsek elimizdeki -8 -9luk soğuklarla don seviyesi genel olarak 400m civarında görünüyor. Fırtınalı yağışlar sırasında çok güzel kar örtüleri oluşacağını düşünüyorum. 1 günlük bir sistemimiz yok. Soğuk 5 gün kadar üzerimizde. Rakımı yüksek olan semtler şov bile yapabilir.

Beklediğim şey kıyılardaki cıvık kar hariç şehrimizin çok büyük bir kısmı tatmin olacaktır. Yüksek semtlerde güzel birikimler olacaktır. Hatta iddia ediyorum ki Pazar günü Aydos tepesine çıkacaklar 100cm civarında bir kar ile karşılaşacaklardır :)

• Tarihin en güçlü stratosferik ısınmanı gördük ama stratosfer troposfer eşleşmesi sağlanmadı. Bunu da öğrenmiş olduk. Seneye bunu daha çok göz önünde bulundurarak hareket edeceğim.

14 Şubat sistemi güçlenerek gelebilir. Yorumlarım efsane içindi.

hocam sizlerden bir eğitim isteğim olacak müsait olursanız bizlere stratosfer / troposfer eşleşmesi nasıl anlaşılır nereden bakılır nedir öğretebilir misiniz bir de mjoya nasıl bakılır mjo 7.8 faza geçince ne oluyor hangi fazlar bize iyi yarar gibi rica etsem bunların konusunu açar mısınız?

• Eskiden sistem gelmeden 1 2 hafta Semih abi konu acar cm hesaplari yapardik. Simdi sisteme 4 5 gun var. Hocaların net ve genel aciklamalarini konu acmasini bekliyorum. Yani artik modellere guvenin ne hali geldigini goruyoruz.

• Neden herkes bu kadar umutsuz anlamıyorum. Bu sistem yağış açısından çok cömert bir sistem. Fırtına sırasında biliyoruz ki sıcaklıklar hep beklenenden düşük seyrediyor. Onu bile geçsek elimizdeki -8 -9luk soğuklarla don seviyesi genel olarak 400m civarında görünüyor. Fırtınalı yağışlar sırasında çok güzel kar örtüleri oluşacağını düşünüyorum. 1 günlük bir sistemimiz yok. Soğuk 5 gün kadar üzerimizde. Rakımı yüksek olan semtler şov bile yapabilir.

Beklediğim şey kıyılardaki cıvık kar hariç şehrimizin çok büyük bir kısmı tatmin olacaktır. Yüksek semtlerde güzel birikimler olacaktır. Hatta iddia ediyorum ki Pazar günü Aydos tepesine çıkacaklar 100cm civarında bir kar ile karşılaşacaklardır :)

Biz sahilde kar topu oynamak istiyoruz da o yüzden...

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• Biz sahilde kar topu oynamak istiyoruz da o yüzden...

Hocam çekirdeği -10 zorlarsanız -12 olan Izlanda kökenli bir sistemden gündüz sahillerde sıcaklıkları 0'a düşürecek bir soğuk beklemek hayalcilik olur. Bu sistemin potansiyeli bu kadar zaten. En iyi potansiyeli zaten ECM ve UKMO'nun gösterdiği. O hali sahillerde tatmin edici kar yağışı getirir. Zaman zaman da beyazlamalar yapabilir. Ama gidip de 30cm kar yapmasini bekleyemeyiz. He çıkarsınız çamlıcaya, kayışdagina, aydosa o zaman diz boyu kar ile kardan adam da yaparsınız kartopu da oynarsınız :)

Sahiller için gercekten tatmin edilecek kar yağışı için çekirdeği 16'lik soğukları kuzeyimizde veya kuzeybatımızda beklemeliyiz. Izlanda'nın gücü bu kadar malesef.