İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Abd de soğuklar o denli güçlüki ayın 27 sinde soğuklar florida ya kadar iniyor, New York tam anlamıyla donuyor, ve günlerce soğuk gitmiyor, ama iş türkiyeye gelince bol lodos lu günler bizi bekliyor, ve New York la aynı enleme sahibiz 😤😤😤

enlemin aynı olması birşeyi değiştirmiyor adamların coğrafyası ve iklimi kar fırtınası için çok uygun, bizimde sağımız solumuz okyanus tepemiz direkt kanada-kutup olaydı bak neler oluyordu:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• enlemin aynı olması birşeyi değiştirmiyor adamların coğrafyası ve iklimi kar fırtınası için çok uygun, bizimde sağımız solumuz okyanus tepemiz direkt kanada-kutup olaydı bak neler oluyordu:)

Kutup bolgesine aynı uzaklıktayız ama yok arkadaş, türkiyenin acil abd gibi fırtına yaşaması için atlantikteki sıcak su akıntısının durması lazım,

• Bizimkiler ender gelişen Osasuna atağı, onlarınkilerde sürekli top çeviren Barcelona. Savunmada açık bulunca geliyorlar, atıyorlar, gidiyorlar. Sıfır sapma, hepsi efsane.. :)

Bara döda fiskar följer strömmen...

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

• Sapma işini bırak utanmasa meksikaya inecek soğuklar şaka gibi.,,,,bence şu küresel ısınma hızlanmalı ve kutup bölgesindeki bütün buzlar erimeli ozman su akıntısı yavaşlar veya durur,

• Kutup bolgesine aynı uzaklıktayız ama yok arkadaş, türkiyenin acil abd gibi fırtına yaşaması için atlantikteki sıcak su akıntısının durması lazım,

o yüzden dedim ya kanada-kutup, abd deki gibi kar fırtınası yaşamamız mucize, o denli olmaz ama bizde kendi çapımızda kar fırtınaları yaşadık onlardan yaşasak yeter. Bu arada kutba yakın olmak bir olay değil..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Vintersaga düşünsene solundan bir yb yükselecek öyle 1030-1035 mb olmasınada gerek yok 1025 yetiyor, sonra kutup hopp tepende:)

• o yüzden dedim ya kanada-kutup, abd deki gibi kar fırtınası yaşamamız mucize, o denli olmaz ama bizde kendi çapımızda kar fırtınaları yaşadık onlardan yaşasak yeter. Bu arada kutba yakın olmak bir olay değil..

Sıcak su akıntısının biran önce durması ve bize soğukların direk ingiltere üzerinden giriş yapması lazım, yoksa böyle iç çeker dururuz

• Türkiye ile ABD'nin Doğusunu hava olayları olarak karşılaştırmak anlamsız iki yer ayrı klasmanda yer alıyor.Bizim efsane dediğimiz sistemler adamların orta şeker sistemi.New York ile İstanbul aynı enlemde ancak New York çok rahat -20'leri alabiliyor 850hpa'da.

• Sıcak su akıntısının biran önce durması ve bize soğukların direk ingiltere üzerinden giriş yapması lazım, yoksa böyle iç çeker dururuz

ingiltere üzerinden mi, nasıl oluyor biraz açıklayabilir misiniz?

• İngiltere üzerinden gelen soğuk İzlanda ile geliyor.Şuana kadar yaşıdğımız şey işte İzlanda ile gelen soğuk iç kesimleri çoştururken kıyıların kışını çöp yapıyor Efkan 85 Bize Polar lazım İngiltere-Almanya arasında sağlam bir YB İzlanda'ya set çekmeli ki oradan kıyrıtık soğuk yerine doğudan sağlam soğuk insin buralara.

• ingiltere üzerinden mi, nasıl oluyor biraz açıklayabilir misiniz?

Bu dalma işleminin İngiltere üzerinden türkiyeye ilerlemesi lazım, bunun içinde atlantikteki sıcak su akıntısının durması , ve gelecek olan soğuk havayı hiç bir engele takılmadan direk avrupaya ordandan türkiyeye girmesinden bahsediyorum

• Bu dalma işleminin İngiltere üzerinden türkiyeye ilerlemesi lazım, bunun içinde atlantikteki sıcak su akıntısının durması , ve gelecek olan soğuk havayı hiç bir engele takılmadan direk avrupaya ordandan türkiyeye girmesinden bahsediyorum

bu dalma ile ilgili geçmişte bir örnek var mıdır hocam? yani arşivlerde bulunur belki bizim gözümüzden kaçmıştır? sizde varsa paylaşabilirmisiniz?

Bide bu sıcak su akıntısı hangisidir hocam?

• İngiltere üzerinden gelen soğuk İzlanda ile geliyor.Şuana kadar yaşıdğımız şey işte İzlanda ile gelen soğuk iç kesimleri çoştururken kıyıların kışını çöp yapıyor Efkan 85 Bize Polar lazım İngiltere-Almanya arasında sağlam bir YB İzlanda'ya set çekmeli ki oradan kıyrıtık soğuk yerine doğudan sağlam soğuk insin buralara.

İşte ondan bahsediyorum doğudan soğuk dalışı çok zor oluyor , ama atlantikteki sicak su akıntısının durduğunu düşünsene ozman soğuk direk avrupaya ordanda türkiyeye dalar

• bu dalma ile ilgili geçmişte bir örnek var mıdır hocam? yani arşivlerde bulunur belki bizim gözümüzden kaçmıştır? sizde varsa paylaşabilirmisiniz?

atlantik sıcak su akıntısı gulf stream den bahsediyorum hocam bu akıntı olmassa , o devasa alçak basınçta olmayacaktır

bu dalma ile ilgili geçmişte bir örnek var mıdır hocam? yani arşivlerde bulunur belki bizim gözümüzden kaçmıştır? sizde varsa paylaşabilirmisiniz?

• Kutubun paydalari dagitirken izledigi parametreler var. Yani nedir bu parametreler?. Uzun uzadiya yazmak yerine basit bir anlatim aktarayim size. Amerika soguklari alirken neden kirilganlik yasamaz ve genis cografyaya yayilir.

Soğugun izledigi güzergah üzerinde deniz var mı ?

Var olması durumunda ne kadar alana sahip?

Eğer yoksa, güzergah üzerinde soğuk su akintisi var mı?

Eğer bu sorulara cevap verebilecek coğrafi bilgilere sahipseniz meseleye nokta koymuşsunuz demekdir.

Soguklar Amerikaya inerken denizle karsilasmadigi gibi tam aksine Labrador soguk su akıntısı ile karsilasiyor. Bu durumdada soguklarda kirilma meydana gelmiyor.

Kesin hayir olamaz diyemem ama bizim cografyamiza -24 -26 inemez. Ukraynaya kadar gelir ama Karadeniz bir kismini yer ve bitirir. Balkanlari takip ederek gelse bile bu kez Akdeniz ve Egenin ilimanin havasindan etkilenip törpülenir.

Yine herseyin en iyisini Allah bilir.

• eğer gulfstream sıcak su akıntısı durursa britanya'nın iklimi değişip yaşanmaz bir hale gelebilir. umarım böyle bir şey olmaz. bize kar yağacak diye başka ülkelerdeki iklimin tamamen bozulmasına gerek yok.

Einmal editiert, zuletzt von zltnn ()

• Efkan 85 hocam nacizhane yanlış bildiğiniz ya da dile getirdiğiniz şeyler var, ülkemize baba sistemler ya polar atakla ya da sibirya ile gelir yani YB hareketleriyle gelir. Azor yükselir şartlar uygunsa yukarıdan kutup soğuklarını aşağı atar ya da sibirya YB si batıya genişleyerek koridor oluşturur ve ya gelebilecek sistemleri destekler ya da kendisi de kalkıp gelebilir. Adını tarihini duyduğunuz bütün efsanevi sistemleri bu basınç dizilimleriyle aldık ya da alacağız. İzlanda AB si denizel bir ab dir ve bu yukarıda saydığımız YB lerle kıyaslanmaz derecede soğuk kökeni yetmez. KItaya babalar gibi dalsada gelene kadar gücünü yitirir.

• Son yıllarda istanbulda öyle kışlar yaşadık ki artık şaşırmıyorum. Bu durumu kanıksamaya başladım ben. Kazaklar hiç giyilmez oldu artık. Gelirsede 2017 gibi 2 gün yağar 3. Gün geriye suyu bile kalmaz. 4. Gün 15 dereceleri görürüz. Kış dediğin en azından 2012 gibi olmalı. 1 hafta 10 gün soğuklar hakim olmalı yerde en az 10-15 cm kar olmalı..yada 2004 gibi veya 2006 gibi uzar gider.

Bu kış kar yağışı dışında olması gerektiği gibi gidiyor,hiçbir zaman aralıksız 3 ay soğuk tarafta kalmadık, ılık periyotlar her kış oldu, oluyor da.Bu kış herkes soğuktan da yağmurdan da bıktı daha ne olsun şuana kadar? Şubatta kar alırsak(ciddi bir sistem) bu kış benim için güzel kışlar kategorisine girer.