İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 87 mart ında 18 yaşındaydım... komşumuz olan iki abimizin bu yükseltinin altındaki benim arabamı yoksa seninkimi diye gülüştüklerini biliyorum... bizde hemen karları açardık... kimin olduğunu belli ederdik:)

• 24 Şubat 1987 de doğan biri olarak, rahmetli babam anlatırdı, hastaneye doğuma gittiklerinde hava günlük güneşlikmiş. Döndüklerinde evi bulamamışlar malum, o zaman evler h p gecekonduymuş. Rahmetlik sen bize bereketli geldin der dururdu. Bak dua istedi şimdi.

• Gfs, değişmezse bu sinoptikle , şuanki çıktıya göre yagmur, yagmur ve yagmura dvm ederiz bayagi bir . Yada, sinirda , -8 ,-6 lara dvm ederiz. Takipe dvm edicez,endekslere bakicaz,eps vs....Yapacak pek birsey yok suanda.Yarinki sistem ,ins havada felan yakalariz da , biraz olsun moral olur.Kismetimize bakalim,yarin ne çıkacak kutudan. Atmosfer, bu belli olmaz,az bir değişim büyük farklılıklar yaratabilir ortaya,insss..

• Bizde gecekonduda oturuyorduk camın pervazına kadar kar yağdı tavandan sarkan buzlar karlara deydi sular dondu biz buzları kırıp sobanın üstünde eritip kullandık . Kardan mağaralar yaptığımızıda hatırlıyorum

• Mahallemizin bakkalı vardı hayreddin amca... oğlum ben çocuktum o vakit böyle bir kış olmuştu 1929 da... birde bu gördüğüm... bu ne azametli bir kar oldu İstanbul a derdi...oda rahmetli oldu tabi...yaşayan olarak çok şanslıyız... adeta grönland da filan gibiydik

• 2004 kışı benim yaşadığım en mükkemmel kış son efsane 2017 ocak sisteminden tabiki çok daha etkiliydi ve uzundu.Kısaca hatırladıklarım şöyle;

Cnn hava durumunda yine Bünyamin hocanın lafı hiç aklımdan çıkmayan (bazı birimler kuvvetli kar bekliyor ama biz orta şiddette bi kar yağışı bekliyoruz)demişti.

Sistem içerisindeyken yine bir bülteninde gece -10 gündüz -6 grafiğide hep gelir gözümün önüne.Elektrikler kesikti ve haberlerde abartıyla birlikte Poyrazın hızı saatte 130km! ye çıktığıydı.Dışarda kimse yürüyemiyordu.E 5 yolunda bile 30cm kar vardı trafik durmuştu.Görüş mesafesi sürekli 0 mt. idi.Işte o zaman büyükler 87 de de böyle bi kar yağmıştı demişlerdi !!

• Hocam karayele dönünce kac °C olması lazım kar yağması için

Dew point değerleri uydunmu kar yağmaya başlar ama örtü istiyorsan 0-1 arası ve altı olmalı yani 1 dereceyi geçtinmi Vintersaga hocamızın dediği gibi sadece havada kar görürüz

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• 24 Şubat 1987 de doğan biri olarak, rahmetli babam anlatırdı, hastaneye doğuma gittiklerinde hava günlük güneşlikmiş. Döndüklerinde evi bulamamışlar malum, o zaman evler h p gecekonduymuş. Rahmetlik sen bize bereketli geldin der dururdu. Bak dua istedi şimdi.

allah c.c rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşALLAH

• 20 yaşında biri olarak gördüğüm en yüksek kar kalınlığı 2015 yılındaydı ama yüksek kar kalınlığı demek illa efsane demek değildir.3 4 gün yağıp sonra erimişti o kar.2004 yılındakini de hatırlıyorum yükseklik olarak 2015'den azdı ama daha uzun süreli ve gerçek bir efsaneydi.2017 de mesela yükseklik olarak efsanedir çoğu yer 60-70 cm hatta metrelik yerler de vardı ama o da kısa süreliydi.87'nin farkı burada ortaya çıkıyor.

• Şu anda bile mgm den 2-3 derece düşük seyrediyor sıcaklık değerleri.

Sürpriz hep olsadır.Hele birde rüzgar karayelki gelde beklentiyi düşük tut.

Artık lodos bile ısıtamıyor havayı mübarek.Ben dahil herkesin kafasında bere var ve takmak gereklide.

• Şu anda bile mgm den 2-3 derece düşük seyrediyor sıcaklık değerleri.

Sürpriz hep olsadır.Hele birde rüzgar karayelki gelde beklentiyi düşük tut.

Artık lodos bile ısıtamıyor havayı mübarek.Ben dahil herkesin kafasında bere var ve takmak gereklide.

istanbul sürprizleri sever hocam. sahsen forum kadar kötümser değilim bende. bakalım pandoranın kutusu yarın ne çıkaracak bize