İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Abi biraz anlatın bari keyfimiz yerine gelsin. En baştan başlayarak 1987'yi sizden de bir dinleyelim.

Değerli hocam, aklımda kalanları aktarayim. O senenin aralık, ocak ve şubat'ını anımsamıyorum. Hocam o aylar nasıldı veri olarak siz bilirsiniz kısaca değinir misiniz. Ama martı iyi hatırlıyorum, ilk haftasıydı. 4'ü ya da 5'iydi. Meteoroloji müdürlüğü hava tahminin de +14 ve bulutsuz açık bir hava vaad etmişti. İhtiyarlar dışarı çıkıp kemiklerini ısıtıyordu martın başını böyle gören tez canlı istanbul'lu lar sobaları kaldırıp bahar temizliğine girişmişti bile. Pimapen yok tek cam o zaman uğultu ile uyandığım da sabaha karşı, yerler çoktan tutmuştu. Kadıköy de oturuyoruz o sene eski salı pazarının orda. Yüksekleri bilemiyorum ama kadıköy çok rahat metre kıvamın da gazeteler de manşetleri anımsıyorum -45 derecelik bulut marmara'nın üstüne çöktü diye. Öyle sanıyorum ki sistem doğu'ya kayamadı sabit kaldı tüm yükünü boşalttı. İyi ki öyle oldu, nasıl bir kar aşığı olduğumu anladım ayak parmağımı kaybetme tehlikesi yaşasam da. Öyle kartopu oynayacak bir hava yoktu ortalama -5 istanbul soģuğu ve 2 hafta dan söz ediyorum. Sağ'da sol'da terkedilmiş, donmuş belediye otobüsleri, çöp tepeleri. O neydi, neyin nesiydi bir hediye bir büyük nimetdi benim için. 2 hafta okul kapalı kaldı. Unutmam o efsaneyi, unutamam. Umarım hepiniz bir kez olsun yaşarsınız, ve ben de bir kere daha..

• İşte bu yüksek yapılaşma İstanbul un tüm havasını etkiliyor. Umarım bizden sonra gelen yeni nesil bizim yaşadıklarımızı yaşamazlar da onlarda İstanbulda çok güzel kar yağışları alırlar.

• 1987 kışında baltalimanında bir çıkmaz sokaktaydım. kar okadar yağmıştıki ekmekçi 1 kilometre aşşağıdan elinde sepete yükleyim getiriyordu ama her attığı adım gömülüyordu.yağdıkça damdaki karı temizledik. hatta yarı belimize gelen karla çekilmiş resmimiz vardı. Sirkeciye gittiğimde postanenin önüne yığılmış kar yaklıaşık 10 metreydi. ilk defa öle bişi gördüm. meğerse belediye postanenin önünü açıp oraya toplamış. mahallede toplanan karda bizim barakanın önüne toplanmıştı ve orasıda ertesi gün yıkıldı. o kar birdaha gelmez.

• 1987 kışında baltalimanında bir çıkmaz sokaktaydım. kar okadar yağmıştıki ekmekçi 1 kilometre aşşağıdan elinde sepete yükleyim getiriyordu ama her attığı adım gömülüyordu.yağdıkça damdaki karı temizledik. hatta yarı belimize gelen karla çekilmiş resmimiz vardı. Sirkeciye gittiğimde postanenin önüne yığılmış kar yaklıaşık 10 metreydi. ilk defa öle bişi gördüm. meğerse belediye postanenin önünü açıp oraya toplamış. mahallede toplanan karda bizim barakanın önüne toplanmıştı ve orasıda ertesi gün yıkıldı. o kar birdaha gelmez.

• 87 MART EFSANE Maltepe sailde stadyumun altında oturuyorduk ben 2.sınıf talebesi deniz dolgu yapılmamıştı o zaman yani sail yolu yoktu ve deniz cok yakındı;fırtına basladığında denizin görunumu korkunctu onu anımsıyorum karadeniz gibi azgın dalgalı sonra zaten kar beyazlığı ve tipi görünmez oldu bir arkadasım yine ben yaşlarda kayalıklar ile toprak arası çukurda karın içinde kaybolmuştu çocuk donmadan bulundu neyse ki yani yaşayanlar bilir ani 13 15 yaşun altındaki çocuklar için anca camın arkasında seyretme durumu söz konusu idi çünkü tipi uçuran cinsten ve sonrasındaki soğuk fırtına durdugu vakitlerde ise denizin rengi,karadenizliler bilir anca ;kapkara veya gıpgri diyiyim bi renkti kasvetli.su boruları donmuş su akmaz cami den su taşır abiler..gaz araralar termosifon için ...perişanlık gibiydi aslında işte bu sebeple efsane belki de, çocuk aklımda bu kadarı...

• bi anı da benden gelsin o halde , küçük çamlıca acıbadem de oturuyordum o zaman, Yarın için Metroloji hava sıcak demişti ben 17° diye bekliyordum öyle hatırlıyorum yanlış hatırlamıyorsam akşamdan kendime tişört hazırlamıştım yarın giyerim diye hava sıcak olacak düşünüp kalktığımızda Felaket kar yağışı vardı , Okullar kapalı işyerleri de hatta birkaç gün açılamadı su sayaçları dönmüştü sular akmıyordu acıbadem caddesinden küçük Çamlıca o ağacın altına gidip oradan bidonla Caddenin ortasında insanların yürüyerek açtıkları iki insanın yanyana geçebileceği genişlikte bir alandan bidonu kaydıra kaydıra eve götürdüğümü bilirim ne günlerdi anlatması bile zor ☺️

• 1987 de 5 yaşındaydım hatırladığımı hatırlamıyorum:) Ufak tefek hayal meyal gözümde canlanan anılarım var o kadar. Ama annemlerden babamlardan dinlediklerim bile beni etkilemişti. Benim neslim 2004 ü iyi hatırlar iyi bilir..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Babamdan dinlemiştim bende .. Kemerburgazda oturuyorlar yine.. akşam hafif yağmurluymuş tahminler 16 derece gösteriyordu hatta yarın ablam annem babam pikniğe gideceklermiş.. Sabah bir kalkmışki tipiden dış kapı açılmıyormuş gözgözü görmüyor diyordu. Her taraf donmuş bir vaziyetteydi diyorlar. Mahalle çeşmelerine gitmek için bildiğin tünel açmışlar 1 metre kar yığınları oluşmuş. Her muhabbeti geçtiğinde hayranlıkla dinlerim ..

• 87 den bir anıda ben anlatayım 67\ 1 tertip amca oglunu şirinevlerden topkapı otogara götüremedik o celpler 15 gün gec teslim oldular birliklerine düşünün topkapı şirinevler 6 7 km

• 87 kışı 6 yaş bitiyor amcamın omzunda bahçeden çıkışım beni karların içine atması hareketsiz çabalayışım ve yolları açmaya çalışan traktörün bizim arabayı kaldırıp atmaması için üstünü temizlemem çok güzel zamanlardı İnşallah Rabbim tekrarını nasip eder

• Ben geçen gece 1987 kışını anlattım Bir arkadaşımız tarafından Geçmişi bırakın saçma sapan konuşmayın diye Laf yedim Bu efsane hakkında konuşulması bence insanlara iyi gelir Yaşayan biri olarak Unutulmaz günlerdi 🤗