İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

• Ben kendimi en fazla havada seyirlik kara odakladım. Olurda örtü olursa Allah bereket versin derim. Özellikle Avrupa yakasında. Anadolu yakasında ise örtü olursa beni şaşırtmaz. Özellikle tuzla Pendik Sultanbeyli Sancaktepe civarı örtü bakımından favorim.

benim beklentim de benzer avrupa yakasında hava da görmeye seyirlik kara odaklandım.

örtü bakımından anadolu yakası da zor gibi belki yüksek kesimler

skiron vs sınırlı alan modelleri de pek iyi değil

umarım yanılırız da beklenmedik daha iyi bir sistem haline bürünür

• Abi biraz anlatın bari keyfimiz yerine gelsin. En baştan başlayarak 1987'yi sizden de bir dinleyelim.

Değerli hocam, aklımda kalanları aktarayim. O senenin aralık, ocak ve şubat'ını anımsamıyorum. Hocam o aylar nasıldı veri olarak siz bilirsiniz kısaca değinir misiniz. Ama martı iyi hatırlıyorum, ilk haftasıydı. 4'ü ya da 5'iydi. Meteoroloji müdürlüğü hava tahminin de +14 ve bulutsuz açık bir hava vaad etmişti. İhtiyarlar dışarı çıkıp kemiklerini ısıtıyordu martın başını böyle gören tez canlı istanbul'lu lar sobaları kaldırıp bahar temizliğine girişmişti bile. Pimapen yok tek cam o zaman uğultu ile uyandığım da sabaha karşı, yerler çoktan tutmuştu. Kadıköy de oturuyoruz o sene eski salı pazarının orda. Yüksekleri bilemiyorum ama kadıköy çok rahat metre kıvamın da gazeteler de manşetleri anımsıyorum -45 derecelik bulut marmara'nın üstüne çöktü diye. Öyle sanıyorum ki sistem doğu'ya kayamadı sabit kaldı tüm yükünü boşalttı. İyi ki öyle oldu, nasıl bir kar aşığı olduğumu anladım ayak parmağımı kaybetme tehlikesi yaşasam da. Öyle kartopu oynayacak bir hava yoktu ortalama -5 istanbul soģuğu ve 2 hafta dan söz ediyorum. Sağ'da sol'da terkedilmiş, donmuş belediye otobüsleri, çöp tepeleri. O neydi, neyin nesiydi bir hediye bir büyük nimetdi benim için. 2 hafta okul kapalı kaldı. Unutmam o efsaneyi, unutamam. Umarım hepiniz bir kez olsun yaşarsınız, ve ben de bir kere daha..

• İşte bu yüksek yapılaşma İstanbul un tüm havasını etkiliyor. Umarım bizden sonra gelen yeni nesil bizim yaşadıklarımızı yaşamazlar da onlarda İstanbulda çok güzel kar yağışları alırlar.

• 1987 kışında baltalimanında bir çıkmaz sokaktaydım. kar okadar yağmıştıki ekmekçi 1 kilometre aşşağıdan elinde sepete yükleyim getiriyordu ama her attığı adım gömülüyordu.yağdıkça damdaki karı temizledik. hatta yarı belimize gelen karla çekilmiş resmimiz vardı. Sirkeciye gittiğimde postanenin önüne yığılmış kar yaklıaşık 10 metreydi. ilk defa öle bişi gördüm. meğerse belediye postanenin önünü açıp oraya toplamış. mahallede toplanan karda bizim barakanın önüne toplanmıştı ve orasıda ertesi gün yıkıldı. o kar birdaha gelmez.

• 1987 kışında baltalimanında bir çıkmaz sokaktaydım. kar okadar yağmıştıki ekmekçi 1 kilometre aşşağıdan elinde sepete yükleyim getiriyordu ama her attığı adım gömülüyordu.yağdıkça damdaki karı temizledik. hatta yarı belimize gelen karla çekilmiş resmimiz vardı. Sirkeciye gittiğimde postanenin önüne yığılmış kar yaklıaşık 10 metreydi. ilk defa öle bişi gördüm. meğerse belediye postanenin önünü açıp oraya toplamış. mahallede toplanan karda bizim barakanın önüne toplanmıştı ve orasıda ertesi gün yıkıldı. o kar birdaha gelmez.

• 87 MART EFSANE Maltepe sailde stadyumun altında oturuyorduk ben 2.sınıf talebesi deniz dolgu yapılmamıştı o zaman yani sail yolu yoktu ve deniz cok yakındı;fırtına basladığında denizin görunumu korkunctu onu anımsıyorum karadeniz gibi azgın dalgalı sonra zaten kar beyazlığı ve tipi görünmez oldu bir arkadasım yine ben yaşlarda kayalıklar ile toprak arası çukurda karın içinde kaybolmuştu çocuk donmadan bulundu neyse ki yani yaşayanlar bilir ani 13 15 yaşun altındaki çocuklar için anca camın arkasında seyretme durumu söz konusu idi çünkü tipi uçuran cinsten ve sonrasındaki soğuk fırtına durdugu vakitlerde ise denizin rengi,karadenizliler bilir anca ;kapkara veya gıpgri diyiyim bi renkti kasvetli.su boruları donmuş su akmaz cami den su taşır abiler..gaz araralar termosifon için ...perişanlık gibiydi aslında işte bu sebeple efsane belki de, çocuk aklımda bu kadarı...

• bi anı da benden gelsin o halde , küçük çamlıca acıbadem de oturuyordum o zaman, Yarın için Metroloji hava sıcak demişti ben 17° diye bekliyordum öyle hatırlıyorum yanlış hatırlamıyorsam akşamdan kendime tişört hazırlamıştım yarın giyerim diye hava sıcak olacak düşünüp kalktığımızda Felaket kar yağışı vardı , Okullar kapalı işyerleri de hatta birkaç gün açılamadı su sayaçları dönmüştü sular akmıyordu acıbadem caddesinden küçük Çamlıca o ağacın altına gidip oradan bidonla Caddenin ortasında insanların yürüyerek açtıkları iki insanın yanyana geçebileceği genişlikte bir alandan bidonu kaydıra kaydıra eve götürdüğümü bilirim ne günlerdi anlatması bile zor ☺️

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 7.5k

• Interstellar
    2. Replies
      7.5k
      Views
      307k
      7.5k
    3. berkay_tuku