İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu seferde son dakikada takla atarsa kafayı yeriz sanırım. Son 2 yıldır gösterip gösterip son 2-3 gün kala yok olan sistemlerden canımız hayli sıkkın.

Bir kerede 2-3 gün kala bizim lehimize olsun artık. Bir kerede biz takla atalım sevinçten.

.Aldıklarını Geri Vereceksin Vermiş Olduklarını Aldığın Zaman

• Kar haritasının bu kadar iyi çıkmasının sebebi Cumartesi günündeki siklonik yağış ve siklon ardından devereye giren şehrin genelini kapsayabilecek sığ dek yağışlarıdır.

Cumartesi günü verilen yağışta örtü olabilir ancak şuanki Ecmwfye göre pazar günü ve sonrası tehlikeli.Kar haritasına kky ninde dahil edildiğini unutmamak gerek

+Olarak yer seviyesi sanki beklenenden daha farklı olacak gibi geliyor daha önce aldığımız sistemler gibi değil . Göz ardı edilmemesi gereken bir etken bence söylediğimin doğruluk payı var mı bilmiyorum ama böyle düşünüyorum.

• Snow DEPTH sabaha göre daha iyi. Yorumu siz yaparsınız ben zirve yaptığı anları paylaşayım.

Pazar sabaha karşı çok az eritmiş erimeden en önce en yüksek nokta, ama erime 3-6 saat sürüyor yeni dalga geliyor

download_model-en-087-0_modez_2019021912_117_4964_215.png

Erirken en dip nokta zirveden 6 saat sonraya denk geliyor

download_model-en-087-0_modez_2019021912_123_4964_215.png

Bu da ikinci yağışların yaptığı zirve Pazarı Pzt bağlayan gece tam 00'da

download_model-en-087-0_modez_2019021912_138_4964_215.png

Tabi daha Cmt yi anlamamışken ardındaki günler hakkında yorum yapmak tutarsızlığa çıkar ama bu kötü çıktılarda nasıl bu örtüleri görüyoruz bilmiyorum.

Snowfall dan daha tutarlı olan Depth'i özellikle bekledim en az fall haritası kadar umut vaadetti.

• çıkmamış hiçnir reism

• hocam bize weather.us'un reklamınımı yapıyorsun yoksa :/

• Arkadaşlar mobilden giriyorsanız olabilir ben hala görebiliyorum sanırım mobilde sıkıtnı oluyor.

ECMWF Snow Depth yazın ancak harita totali göstermiyor anlık gösteriyor yani direkt 240'a tıklarsanız 240 saat sonra yerde ne kadar kar olacağını gösteriyor o da erimiş olacağı için yanlış anlaşılmaya mesuliyet veriyor. Önemli olan sistemin saatlerini tek tek incelemek o şekilde yağış saatleri bile son çıktıya göre anlaşılabilir.

• arkadaşlar genel olarak sistemi hep ecmwf verirdi ama gfs vermezdi bizde gfs yi yola getirmeye çalışırdık.Sonra yavaş yavaş ecmwf , gfs ye dönerdi.Gfs inat ederse ecmw dönceketir.