İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İlginç olan şey; sistem biraz doğularsa İstanbul üzerinden 2 tane ull geçer. İlginç günler bizi bekliyor.

Hocam sisteme yaklaştığımız her geçen günde batılayarak iyice soğukları törpüledi. En önemli olan son güncellemelerde doğulayıp dediğiniz durumun olma olasılığı ne kadar sizce?

• bence bozuk bu harita marmara denizine bile 10 cm üstü kar vermiş bu yağacak kar miktarını gösteriyor yani 3 derecede yağan sulu karı da gösteriyor cumartesi günü öyle yada böyle zaten kar var ama -9 la yağması var -11le yağması var -9la yağan kar sizce 20cm yapar mı ?

yapar. -9 yüksek mi gayet yeterli bence. rüzgara vs de bağlı. ama -7 ile bile yapar yoğun yağdığı zaman ki yağışlar yoğun

• bence bozuk bu harita marmara denizine bile 10 cm üstü kar vermiş bu yağacak kar miktarını gösteriyor yani 3 derecede yağan sulu karı da gösteriyor cumartesi günü öyle yada böyle zaten kar var ama -9 la yağması var -11le yağması var -9la yağan kar sizce 20cm yapar mı ?

Katiliyorum zaten Pazar ogleden sonraya sulukar ve yagmura donecek gibi duruyor.

• Ecm bu kadar ısrarcıysa korkun derim ama gfs de inadım inat diyor anlamıyorum ki arkadaş ukmo desen zaten uçmuş gem icon desen ukmo ile 40 yıllık düşmanlar gibi çıktılar veriyorlar. Yıl olmuş 2019 yarın son 72 ye giricez biri siyah biri beyaz diyor. Maalesef bu gibi durumlarda hep kaybeden taraf da biz oluyoruz inşallah gfs bu gece ve yarın sabah dönmez yoksa Güle güle deriz.

-4 de varken lapa lapa kar yagdı aralıkta şimdi herşey daha olumlu -9 var çok rahat yapar

• Yıllardır bu işin içinde olduğumuz için söylüyoruz tek güncelleme ile havaya uçmamanız gerektiğini ya da yerlere yatmanız gerektiğini.

Sistem hakkında olumsuz bir şey söyleyince hemen görürsüncüler geliyordu iki gün önce.

Hâlâ net bir şey yok, kar haritalarına bakıp da kendinizi kandırmayın. Kar haritaları yıllardan beri konum ve rakım sıkıntısı çekiyor.

• Yıllardır bu işin içinde olduğumuz için söylüyoruz tek güncelleme ile havaya uçmamanız gerektiğini ya da yerlere yatmanız gerektiğini.

Sistem hakkında olumsuz bir şey söyleyince hemen görürsüncüler geliyordu iki gün önce.

Hâlâ net bir şey yok, kar haritalarına bakıp da kendinizi kandırmayın. Kar haritaları yıllardan beri konum ve rakım sıkıntısı çekiyor.

İmzamı atarım hocam çok doğru

Aynen oyle hocam

• ecm kar haritalarına ınanmayanlar nedense ecm nin sınoptıgıne koşulsuz ınanıyorlar abı sız kafayımı yedınız ? kendınıze gelin bi ya gfs dönerse tamam sıradan bır sıstem olcak ama dönmedi kaybedilen bişey yok tek çare zaman ve sabır az susun nolur .

• Sisteme kaldı 72 saat. Son 72 saatte aleyhimize gelişen sene başından beri 5 tane sistem gösterebilirim. Ancak bir tane olumlu gelişen, değişen görmedim. Bende buna tutuluyorum, anlam veremiyorum. Bunun izahını yapabilecek bir üstat varmı çok merak ediyorum.