Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Güneydoğunun şubatın sonlarında hiç kara gömülecek kadar kar aldığını son zamanlarda hatırlamıyorum, hatırlayan varsa örnek verirse iyi olur. Bu yüzden havada görsek bizim için yeterlidir.

• Güneydoğunun şubatın sonlarında hiç kara gömülecek kadar kar aldığını son zamanlarda hatırlamıyorum, hatırlayan varsa örnek verirse iyi olur. Bu yüzden havada görsek bizim için yeterlidir.

Şubat 2004 te güneydoğunun hepsi kar aldı.23-24 Şubat tarihlerinde çok sağlam kar vardı.

• @KAR’dan ADAM dünkü sinoptiğe göre basınç konumları mükemmeldi....SabAhki ni ayrı tabi ki..... O basınç konumları kara gömer nitelikteydi.....Bir güncelleme istediğimiz gibi gelmedi ama uzun vade güzel duruyor.... Son dönemeçi sabırla bekleyelim...

31 Mart 2014 te yağan kar fena değildi. Diyarbakır,Mardin Urfa ilçelerinin hepsine kar yağmıştı Seçim yüzünden pek gündem olmadı

• 31 Mart 2014 te yağan kar fena değildi. Diyarbakır,Mardin Urfa ilçelerinin hepsine kar yağmıştı Seçim yüzünden pek gündem olmadı

Seçimden önceki gün Kızıltepede 25 derece sıcaklık vardı.Seçim sabahı Diyarbakıra kar yağdığı haberi geldi oy kullanmaya giderken bizde de yağmaya başladı çok güzeldi yalnız tarımsal açıdan çok zararlı olmuştu.

• 31 Mart 2014 te yağan kar fena değildi. Diyarbakır,Mardin Urfa ilçelerinin hepsine kar yağmıştı Seçim yüzünden pek gündem olmadı

Urfada yagmadi o zaman iyi hatirliyorum ama poyraz firtinasi vardi. Bizim bolge icin martta ortu yapmasi zor seyirlik olabilir ancak...

• Soğuklar bize girene kadar yağış çekiliyor. Zaten giren soğukta o kadar etkili değil. Yani sistem gelse bile yine sınırda kalma ihtimalimiz yüksek. Belki ikinci beklenen sistem de bir şeyler olabilir. Ama ilk sistemden kar anlamında etkilenmemiz zor görünüyor.

• beyler durumlar nedir sistem nasıl gfs çok iyi çıkmış karadeniz sayfaları hep ateş ediyor onlara sistem gelince bizim bölgemizide etkiliyor normalde

Orta ve Doğu Karadenize sistem inince bize soğuk geliyor eğer doğu Akdeniz Suriye civarında AB oluşursa biz de nasipleniriz olmazsa kuru soğuk çekeriz.Ki çoğunlukla kuru soğuğa çekiyoruz

• merhaba arkadaşlar uzun bir zamandan sonra modellerdeki son durumu analatacam. 136 saat itibari ile batı karadeniz ve marmaradan soğuk ülkeye giriş yapacak. Soğuğun girmesiyle akdenizde tepki alçak basıncı iyice belirmeye başladı modelde. 168 saatte kadar sistem doğu karadenize kadar etki alanını genişletirken akdenizdeki alçak basınç dahada güclenecek. Bölgemiz açısından malesef alçak basıncın konumundan dolayı güneyli sert rüzgar ve kuvvetli yağmurlar olacak. 216 saatte yeni bir sistem karadenizden ikinci dalga ile inecek. İkinci dalgada soğukların bölgemiz adına iyi olacağının kanısındayım. Hala vade uzun değişime açıktır. İlk sistemden pay alabilmek için akdenizdeki alçak basıncın ya daha güneye inmesi lazım yada doğuya çekilmesi lazım. Herkese iyi aksamlar.

• Soğuklar bize girene kadar yağış çekiliyor. Zaten giren soğukta o kadar etkili değil. Yani sistem gelse bile yine sınırda kalma ihtimalimiz yüksek. Belki ikinci beklenen sistem de bir şeyler olabilir. Ama ilk sistemden kar anlamında etkilenmemiz zor görünüyor.

Reis tüm bölge mi böyle yoksa malatya elazıg civarı alır mı takip edemedim hiç. Sağolasın

• Reis tüm bölge mi böyle yoksa malatya elazıg civarı alır mı takip edemedim hiç. Sağolasın

Dostum o kadar ayrıntılı inceleyemedim valla. Bize 850 hpa da -5 ve altı gerekiyor en az. Size daha az gerektiği için belki sizde iş yapar sistem. Ama son ecmwf güncellemesi tam batırmış. Bize hiç soğuk bile sokmamış.

• Bize TV 'lerde ve başka şehirlerin değil; kokusunu aldığımız ,hergününü izlediğimiz, duygularımızı paylaştığımız , gözlerimizi her sabah açtığımız ve nefesimizi birlikte soluduğumuz şehirimizde kar yağışını izlemeyi nasip et ya rabb...

Einmal editiert, zuletzt von Vuslat20 ()

• ecm diyagramı çok kötü.Daha önce 23ünden sonra kararsızlık vardı senaryolar -5 +5 arasındaydı şimdi 0 derecenin altında senaryo yok..Gfs düzelirken ecm bozuyor.