İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar


 • berkeeldek Güzel bir noktaya değinmişsiniz aynen hocam; şu an kütle çekilmiş ama az evvel kesinlikle birikim yapmış olabilir. 1 derece civarında birikim mümkün veya küçük bir ihtimal tam tersi; karın sulu olması nedeniyle önceki kara erime etkisi yaratmışda olabilir ama zannetmiyorum. Çekmeköy'den bile dolu haberi geldi.

  Aynı şekilde düşünüyorum hocam. Önce acaba sulumudur diye düşündüm, sonuçta cephe lodos ile geldi. Sonra dew pointin aşırı düşük olduğunu fark ettim ve zaten var olan örtü sebebiyle yer sıcaklığı hava sıcaklığından daha düşük olabilir diye düşündüm. Sanırım 3-5cm yeni örtü bırakmış bu cephe.


  Acaba MGM kar kalınlıkları haritasına Aydosu dahil etse nasıl bir istatistiğimiz olmuş olur? Örtülü gün sayısının yılda 30u bulabileceğini düşünüyorum :)

 • berkeeldek Zirve geçen seneki gibi bir kaza olmazsa gerçekten 1 ayı zorlayabilir. Hele hele bu yıl şu ana kadar gerçekleşen güçsüz ama sık salınımlar tam Aydosluk.. :)

  Aydosun asıl en çok sevdiği yıllar, bol AB'li geçen yıllar oluyor hocam. Hani İstanbulda 2-3 dereceyle kaçırdığımız kanserlik sistemli olanlar gibi.


  7 Ocak 2015'te arkadaşlarımla zirve yapmıştık. 250 metre rakımda bir gündür yağan kar vardı 30-40cm civarında. Tepede 1 Metrenin üzerinde bir kalınlık vardı. Biraz kazmıştım ve 50 cm kadar aşşağıda 10cm kalınlığında kaya gibi bir kar örtüsü vardı ve onun altı sertleşmiş, sıkışmış kar birinkitisiydi. Yanlış hatırlamıyorsam 6 ocakta kar başlamadan önce lodosla bayağı yağmur yağmıştı. O yağmur eski örtüyü eritip sıkıştırmış ve üzerine yeni örtü gelmiş.


  Fırsatım olursa ayın 16sında tekrar çıkacağım ve eski örtünün bu şekilde bir kalıntı bırakıp bırakmadığını inceleyeceğim :)

 • Gece güncellemesi güzel çıkmış.Sistemin süresi biraz uzamış.Ama ben iki diyagrama baktığımda gerek senaryoların yönü olsun gerekse kontrol ve ana senaryo sürekli -10'da.Ortalama da -8.3'e düşmüş.Yine bir yaklaştıkça güçlenen bir sistemle karşı karşıyayız ancak kar yağışlı geçecek süreyi 24-36 saate çıkarmak gerek.

  Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.