İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Geceye doğru lodosa dönüşle beraber kar şansı var mı hatırladığım kadarıyla istanbul vedaları boş geçmez bi yarim saat lapa lapa yağış ile veda ederdi gelenek bozulmasın 😀

Modellere göre sıfır ihtimal.yağış yarın gece giriyor bu gece olsaydı bişeyşer olurdu

• ben birşeyi çok merak ediyorum lutfen çok rica edeceğim konuya vakıf hocalardan biri etraflıca bir yorumlarsa sevinirim!

Şimdi soğuk geliyor super harika yağış kaçıyor, yağış geliyor, soğuk gidiyor dolayısıyla yağmur olup iniyor! Peki bu 2 senedir özellikle soğukla yağış neden buluşamıyor? Yani bunun nedenleri neler olabilir yoksa bu tamamen bir şans mı? Her iki faktör bir türlü birbirini yakalayamıyor! Suan istanbul da her yerde kıyamet gibi soğuk var ama zerre yağış yok! Yarın mıydı diğer gün mü ne havalar ısınmaya başlıyor soğuk eksiler vs geri çekiliyor ve bu defa sağlam yağışlar geliyor! Neden lütfen biri güzel bir şekilde anlatabilir mi? Sebepleri nelerdir?

• ben birşeyi çok merak ediyorum lutfen çok rica edeceğim konuya vakıf hocalardan biri etraflıca bir yorumlarsa sevinirim!

Şimdi soğuk geliyor super harika yağış kaçıyor, yağış geliyor, soğuk gidiyor dolayısıyla yağmur olup iniyor! Peki bu 2 senedir özellikle soğukla yağış neden buluşamıyor? Yani bunun nedenleri neler olabilir yoksa bu tamamen bir şans mı? Her iki faktör bir türlü birbirini yakalayamıyor! Suan istanbul da her yerde kıyamet gibi soğuk var ama zerre yağış yok! Yarın mıydı diğer gün mü ne havalar ısınmaya başlıyor soğuk eksiler vs geri çekiliyor ve bu defa sağlam yağışlar geliyor! Neden lütfen biri güzel bir şekilde anlatabilir mi? Sebepleri nelerdir?

Evet bende bunu merak ediyorum hocam, neden soğuk ve yağış buluşamıyor son zamanlarda?

Bende merak ediyorum bu soğuk ile yağış neden çakışmıyor

Ben üstü açık şekilde özet geçeyim.

Siklonik yağışlar genelde sıcak cephe ile gelmekte farkedersiniz ki sahil kesiminin kar yağışı aldığı tüm sistemler öncelikle yağmurla yani siklonik etkiyle başlamakta ve bu siklonların oluşum yerleri soğuk karakteristik taşımamakta halis mulis okyanus deniz görmüş siklonlar.(soğuk kuzeyden yağış güneyden,(genellikle önce lodos) soğuğu getiren siklon izlanda vs gibi.)

Siklon geçişinden sonra yavaşça siklonun arkasından siklonun kuzeyden getirmiş olduğu soğuklar gelmekte yani bu siklonun hareketine bağlı gerçekleşen bir durum ve siklonun yani yağışın uzaklaşıp soğukları getirmesi gerekiyor bu da Yağışın %70'ni yağmur olarak alınmasına sebep oluyor ve o soğukları yakalamak çok güç oluyor sahil kesimi için.

Siklon devreden çıkınca ise DEK'ler herşeyi belirliyor bahsetmiş olduğunuz gibi bazı yıllarda DEK'ler için şartlar uygunsa mükemmel yağışlar saatler günler boyunca etkili olmakta eğer şartlarda en ufak pürüz varsa çok narin bir yağış oluşum çeşitidir , yağış naz yapar işimize gelmez.

Eğer siklon kutup siklonu ise siklon soğuk karakterli olacak ve yağış nispeten az olur , kuru karakterlidir çok nem barındırmaz ancak Karadeniz üzerinden geçerken nem kazanıp sahilleri muazzam şekilde dövebilir ardı da yine DEK'e kalır.Genelde böyle güçlü sistemlerden sonra üzerimize YB yatacağı için Siklonlar fazla ülkemizde kalamaz istisnalar hariç(2004 vs).

• Yağışla soğuğun çakışmaması dönemsel pattern lerle alakalı bir şey arkadaşlar. İstanbul bütün kış boyunca kar örtüsü bulunan bir şehir olsaydı ve böyle bir durum gözlenseydi gerçekten de olağanüstü bir şey olurdu ama zaten her kış maksimum 2-3 düzgün sistem alıyorduk. Geçen sene parazit alçak basınçlardan dolayı işler lehimize gitmedi. Nasıl art arda güzel geçen kışlarımız oluyorsa, kar açısından kötü geçen kışlar da olabilir. Şahsen çok güzel şeyler olacağını, kışın geri kalanında yeterince tatmin olacağımızı düşünüyorum.

• iyisi ile kötüsü ile bir sistemin daha sonuna geldik yeni şeyler öğrendik bazen sevindik bazen üzüldük en azından havada da olsa, ince bir örtüde olsa gördük ... Artık rota bir sonraki sistemlere çevrilsin :saint: