İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Siklonsuz olacaksa yağış bu izobarlarla dekler sık gelmeyebilir, çok umutlanmayıp anın tadını çıkarmalı bence.

• Acaba Anadolu yakası 209m rakımlı aydos dağının eteğinde olan uğur mumcu mahallesi iyi kar alırmı acaba? Nasıl örtü oluşur acaba? Sizce iyi olumu arkadaşlar.

• biraz önce tuzla tarafından geldim. Pendik köprüsüne kadar e-5 boyunca yağmur vardı. Rakım arttıkça önce kky sonra kar yağışına döndü. Saf kar anadolu yakasının doğusunda +200 metrede şuanlık. Ancak bu marmaradan gelen cılız kütlelerle seyirlik dışında beklenti kurmamak lazım. Gözler geceden sonraki oluşacak karadeniz bantlarında

• AKOM'dan yapılan açıklamada, "03 Ocak 2019 Cuma gününden itibaren etkili olan soğuk ve yağışlı hava nedeniyle şehir merkezinde aralıklarla karla karışık yağmur ve kısa süreli kar yağışı yaşanırken; Çatalca, Silivri ve Arnavutköy gibi batı ilçelerimizde yağışlar çoğunlukla kar şeklinde görülmüştür. Çatalca'ya bağlı mahallelerde (başta Binkılıç olmak üzere) 10-25 cm aralığında kar yüksekliği ölçülmüştür." denildi.

Açıklama şöyle sürdürüldü:

Soğuk havanın 09 Ocak 2019 Çarşamba sabah saatlerine kadar etkili olması beklenirken, yağışların bu gece yarısından itibaren kuzey bölgelerimizden başlayarak il genelinde kar şeklinde etkili olacağı tahmin edilmektedir. Salı akşam saatlerine kadar aralıklarla etkili olması beklenen kar yağışı nedeniyle güney kıyılarımızda 2-5 cm, kuzey ve iç kesimlerde 5-15 cm arasında kar yüksekliği beklenmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbulluların hiçbir olumsuzluk yaşamaması için hazırlıklarını tamamladı. 7 bin 083 personel, bin 357 araç, köy yolları için 147 traktör, metrobüs güzergahında 33 kışla mücadele aracı göreve hazır.

• bu sistemi 2016'da gelen 23-24 ocak sistemine benzetiyorum soğuk girişi ve yağış miktarı açısından benzerler sistemin gidişatını merak edenler o sistemden hatırladıklarıyla bir şeyler çıkarabilir

O sistemde yüksek üzerimize yatmıştı, farklı durumlar.

• Artık ateş etmek istiyorum ama kar görmeden yapmıcam Yarabbi sen şu kullarının yüzü suyu hürmetine kara doyur bizi Allahım Amin.