İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Beşikdüzü Çatalca filan zaten kar alır

Siz Bayrampaşa, Fatih, Gaziosmanpaşa gibi ilçelerde ne olacak onu diyin abilerim kardeşlerim.

Kar da düşüp kafamı gözümü kırmayı bile özledim 😁

• 500 mt yapalım şunu daha garanti olur. Her 200 metre de sıcaklık 1 derece düşer.

Durgun havalarda o kural geçerli hocam ama neredeyse hiç bir zaman rastlamadım bu değişime. Aydos istasyonu 330metre rakımda olduğu halde kuş uçuşu 3km uzaklıktaki istasyonlarla genelde 3 derece, poyraz fırtınası olduğu zamanlarda 5 derece civarında fark ediyor. Istanbulda 4-5 derece ile yağmur aldığımız sistemlerde aydosun bembeyaz olduğu çok zaman bilirim.

• Beşikdüzü Çatalca filan zaten kar alır

Siz Bayrampaşa, Fatih, Gaziosmanpaşa gibi ilçelerde ne olacak onu diyin abilerim kardeşlerim.

Kar da düşüp kafamı gözümü kırmayı bile özledim 😁

Oralar zaten iyi. Sen kadıköye göztepeye gel delir

• Kar görmek benim için yeterli değil. Bundan sonra 0 derecenin altında sıfır rakımda örtü olmayan sistemler benim için fiyasko olacaktır. Ama bu 7 Ocak sisteminde sıfır rakımda sıcaklıkların 0 altı olmasını bekliyorum.

• Hocam şimdi şöyle bir durum da var ki siklon bir AB olduğu için soğuğa doğru hareket ederek soğukları kırıyor. Bu sistemde siklon olmasaydı soğuklar -12 -13 civarında bodoslama üzerimize dalacaktı ve -38 civarındaki çekirdeğiyle siklon gibi aralıksız kar yağdıracaktı.

Gelen soğuklar çok kuvvetliyse veya siklon balkanlar üzerinden giriş yapıyorsa tercihim siklondur. Ama gelen soğuklara oluşan tepki ABsinin yarattığı bir siklondan bahsediyorsak bu sistem gibi tüm soğuğumuzu kırabilir. Böyle olacağına soğukların bodoslama inerek DEK oluşturmasını tercih ederim. 6 ocak 2015 ve 17 şubat 2015 tam olarak bunlara örnek iki sistemdir. Birinde şehrin doğusu diğerinde batısı efsaneyi yaşadı. Tepki ABsi olsaydı cıvık kardan ötesini göremezdik

Benim hatırladığım efsane dekli sistem yok. 2003 2004 2005 2006 hepsi siklonluydu ve afet boyutundaydı. Dekler genelde avrupa yakasını vuruyor çatalca beylikdüzü hattını. Zevkler ve renkler yaşanılan bölgeye göre değişir tabii...

• tahminci

1. Rekor kelimesini nerede kullandım?

2. Nerede olumsuz konuştum?

3.İzlandanın aktifliğini illa pozitif endekslere nasıl bağladın.

Kasım ortasından beri yağışlı bir süreç geçiriyoruz. Sistemlerim hepsi izlanda kökenli izlanda etkisindeyiz demek illa yb günler demek değil ki izlanda aktif evet ama azor da aktif bu sene ikisi beraber etkili olunca böyle bir tablo ortaya çıktı. İlerisi için de aynı patern devam ediyor gibi neresi yanlış bu yorumun?

Haddim değil ama tavsiyem olaylara bu kadar tek düze bakma.

• Benim hatırladığım efsane dekli sistem yok. 2003 2004 2005 2006 hepsi siklonluydu ve afet boyutundaydı. Dekler genelde avrupa yakasını vuruyor çatalca beylikdüzü hattını. Zevkler ve renkler yaşanılan bölgeye göre değişir tabii...

Kesinlikle zevkler de değişir, bölgeye göre de değişir. Ben sadece egede oluşan tepki ABlerinin gelen soğukları kırdığını ve bu olmazsa, daha az yağış ama daha güçlü soğukların şehrimizi etkileyebileceğiden bahsetmiştim

• Bu sistem, İstanbul un bir ısı adası olduğunu da ortaya koydu bi nevi

Şu terim beni aşıri derecede rahatsız ediyor şahsen ISI ADASI falan değiliz biz 850 hpa'da -4/-5 girdigi halde il geneli sicaklik 2-3 derece civarındaydı bugün ısı adası olsak bugün 5-6 dereceyi görürdük rahat kaldı ki ısı adası diye birşey olsa New York'a 1 tane bile kar tanesi düşmemesi lazım İstanbuldan kat kat şehirleşmiş bir şehir

• buraya acil bir kütle lazım. bulut az kar atıştırıyo hava -2 dew -3 derece oldu. işte sorunn. sıcaklık oldumu yağış olmaz yağış oldumu sıcaklık olmaz. bi kütle gelse 20 cm kar