İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 10-11 yıl önce cnntürk hava durumu forumundaydım sürekli. Eski uyeliğimde 2010lu yıllarda üyelik açmıştım havaforumda şifremi falan unuttum 2017de tekrar açmıştım. Yani trol değilim yanlış anlaşılmasın ama anadolu yakası doğu sahilleri çoğu zaman Istanbul'da en az kar örtüsü alan, en az kar alan yerdir. Bu kış da henüz ne dekten ne siklondan bir pay da alamadık. Saf kar göremedik. İnşallah yanılırım ama kendi konumumda Pazartesi salıya da ümidim yok. Ancak yine de sizlerin yorumlarini okumak diger ilcelerde son durumlari öğrenmek keyif verici

• 7-9 sistemi için de yok şöyle olacak yok böyle olacak demeyin ne olur. Accuweather, wunderground başta olmak üzere bütün uygulamalar karla karışık yağmur gösteriyor 7-9 için. Bu siteler 4-5 için de kky gösteriyordu. Neticede adamlar haklı çıktı (Yüksek kesimleri müstesna tutuyorum) 7-9 için de aynı senaryo olabilir. Bu yüzden beklenti içine girmemek en iyisi. Kıyı şeridinde yaşayanlar kar beklemekten kanser olacak bu gidişle.

peki ne zaman kar yağacak

• Ben forundaki insanlarin mgm nin kar yagisini dikkate almaya basladiginda umidi kesmistim zaten.

Cunku mgm bu forumda garantici ve genellikle yanlis eksik tahmin yapan bir platform olarak yorumlaniyor, oyle olmasa bile benim anladigim sekli bu.

Evet tahmincilerimiz , bu isi gonulluluk ile yapiyor ama bazen kesin bazen asiri sekilde umut pompaliyorlar.

Benim icin bir tahmincinin kar yagacak deyip yagmamasi sorun olmaz ama herkes bir konu acip isteyerek ve ya istemeyerek de olsa kendi popularitesini arttiriyorsa Sistem oncesi tahmin konulari gibi , sistem sonrasi ozur konularini da acmak zorun da.

Bazen bura da denir , medya da kesinlik kazanmadan kar yagisi metre olacak firtina cikacak denmez sebep ise milyonlara hitap etmeleri gosterilir.

Benim de ricam bu forumun da kucuk bir ulkeye seslendigini tahminciler unutmasin.

Bu forum bir ulkeyi ,uyeler de vatandaslari temsil ediyor.

Bu isi sevgi ile yapan tahmincilerimiz de bunu dikkate alip abartmazsa daha iyi bir kitleye sahip olabiliriz.

Unutmayin, model analizi yapan uyeler degil, uyelerin bu forum da yaptiklari tek sey,tahmincilerin yaptigi analizleri okumak.

Enin de sonun da bu kadar kar yagacak denmedigi surece hangi troll olursa olsun bunu saptiramaz.

Diger bir konu ise , 10 kisi kar yagacak dedigi zaman 1 kisi yagmayacak dedigin de, ılıkci gibi yakistirma yapilarak karsilik verilmesi.

Umarim her tahmincinin az ve ya cok bir kitleye hitap ettigini unutmadigi, ismi on planda olan birileri A dediginde tepki almamak icin Z dusunuyorken A demedigi bir ortam olur.

İyi gunler.

• arkadaşlar bende aileme biraz gaz vermiştim 4 ü için :) şimdi soruyorlar diyorum ki ertelendi o 7-8 ine meteorolojide 2-3 günün ayıbı olmaz diyorum, tamam bakalım onu bekliyoruz diyorlar :)

bu arada keendi açımdan 7-8 i için gerçekten umutluyum ama siz hocalarımızın dediklerini dikkate alın

• Bizi en çok GFS yanılttı. -14'leri sokan Gfs her güncellemede soğukları kırptı. Elimizde bir şey kalmadı.

Ayrıca İstanbul gibi büyük şehirler için tahmin yaparken şehirlerin oluşturduğu ısı adalarını unutmayın. Maalesef artık -8'ler yeterli olmuyor kar yağışı için; ya da örtü oluşumu için.

• sevgili arkadaşlar artik kıdemli tahmincileri eleştirmeyi bu sayfada bıraksanız sürekli sayfa yeniliyorum sizin serzenişleriniz gidip başka bir konu başlığı açıp sitemlerinizi orada belirtin lütfen ben hava tahmini okumak istiyorum

• Günaydın, kulağım çınlayarak uyandım desem yeridir. Ne muhabbetler dönmüş burada. :)

Öncelikle çok zayıf kalan bu sistem için yaptığım başarısız analiz için kusura bakmayın. (Hakaret edenler ve kaçtılar diyenler hariç, bu iki grup için diyeceklerim varda bana kalsın.) Insanların doğru bildiğini söylediğini unutmayın, kimse size burada hayal satmıyor.

Bundan sonra zaten benzer bir durum yaşanmaz, sadece veri paylaşımına devam. Sıkıntı olmaz artık. İyi dilekleride okudum, onlara çok teşekkür ederim.

Görüşmek üzere.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Bizi en çok GFS yanılttı. -14'leri sokan Gfs her güncellemede soğukları kırptı. Elimizde bir şey kalmadı.

Ayrıca İstanbul gibi büyük şehirler için tahmin yaparken şehirlerin oluşturduğu ısı adalarını unutmayın. Maalesef artık -8'ler yeterli olmuyor kar yağışı için; ya da örtü oluşumu için.

İstanbul ısı adasi falan değil Isı Adası kavramı diye birşeyde yok tamamen uydurma bir terim

• 7-9 sistemi için de yok şöyle olacak yok böyle olacak demeyin ne olur. Accuweather, wunderground başta olmak üzere bütün uygulamalar karla karışık yağmur gösteriyor 7-9 için. Bu siteler 4-5 için de kky gösteriyordu. Neticede adamlar haklı çıktı (Yüksek kesimleri müstesna tutuyorum) 7-9 için de aynı senaryo olabilir. Bu yüzden beklenti içine girmemek en iyisi. Kıyı şeridinde yaşayanlar kar beklemekten kanser olacak bu gidişle.

O sitelere de cok guven olmuyor, bazen yagana kadar kar gostermeyip yaginca anca kar ikonuna ceviriyorlar :)

Tabi hava bu hic bir site, uygulama yada tahminci kesin biliyor denemez.

• bilerek burada huzursuzluk ortamı çıkartanları kınıyorum cibiliyetiniz kadarsınız :) ha bu arada bende kar yağacağını bekleyenlerdendim olmadı . nasip .. durmak yok yola devam .

• bu gece yarısı ve sabaha karşı için kar yağışı vermiş mgm , son durum hakkında bilgi vermen ricası Vintersaga ile iyi forumlar

• hayır forumu geçtım akrabalar ıs arkadaslarına hazırlanın cuma tatmınkar kar alacak ıst dedık telefonum susmuyor hani nan kar dıye :)))

Aynı durum bende de söz konusu 7-8inde ki sistemden bahsetmicem totem olsun yağarsa görürler.