İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar kendi görüşünü paylaşmış adam bu kadar hakaret çok yanlış. Herkesin kendi görüşüdür. O zaman murat arkadaşımız da efsane geliyor diye yazanlara hakaret etsin. Efsane felaket geliyor diyenlerde modellere bakıp diyor. Sıcaklık sınırda iyi değil diyen adamda modellere bakıyor. Görüşünü beğenmezseniz dikkate almayabilirsiniz. Herkesin görüşü kendinedir. Ve herkes kendi doğrularına inanır. Biraz saygı..

• ben yağmur yağacakmı dedim gfsye göre bu bu olmuş dedim neyin kafasındasınız ya 50 cm.kar yagacak desem bunu yaparmıydınız ?

Eğer bu çıktı 24 saatten az kala 50 cm kar gösterse ve sen bunu söylesen, yine kızardım. Modelin bir işlevi yok bu saatten sonra.

• Arkadaşımıza kızıyorsunuz fakat o gördüğünü söylemiş. Evet 850 hpa ya falan bakınca kar olmaz duruyor. Yalnız şöyle bir durum var, bu gfs denen model kısa vadeyi (+12+48h) iyi analiz edemiyor. Bu bağlamda benim tercih ettiğim 2 tane model var. Biri arpege, bir diğeri ise İcon. Bu iki modele baktığımda ise böyle bir sorun görülmüyor. Aslında gfs'de de görülmüyor. Sadece çözünürlüğü düşük olduğu için ve İstanbul'u deniz olarak gördüğü için böyle bir çıktı sunuyor.

Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp. Ne olursa olsun, saygımızdan ödün vermeden, kırmadan, dökmeden yorum yapmaya özen gösterelim. Saygılarımla..

• Arkadaşımıza kızıyorsunuz fakat o gördüğünü söylemiş. Evet 850 hpa ya falan bakınca kar olmaz duruyor. Yalnız şöyle bir durum var, bu gfs denen model kısa vadeyi (+12+48h) iyi analiz edemiyor. Bu bağlamda benim tercih ettiğim 2 tane model var. Biri arpege, bir diğeri ise İcon. Bu iki modele baktığımda ise böyle bir sorun görülmüyor. Aslında gfs'de de görülmüyor. Sadece çözünürlüğü düşük olduğu için ve İstanbul'u deniz olarak gördüğü için böyle bir çıktı sunuyor.

Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp. Ne olursa olsun, saygımızdan ödün vermeden, kırmadan, dökmeden yorum yapmaya özen gösterelim. Saygılarımla..

çok güzel nasihatlar .. bu arada cumartesi olsa olsa 1-2 derece sıcaklık oynaması olur . dert etmeyin . durmak yok kar 'a devam : )

• çok güzel nasihatlar .. bu arada cumartesi olsa olsa 1-2 derece sıcaklık oynaması olur . dert etmeyin . durmak yok kar 'a devam : )

Sıcak öklüzyon gibi bir olay kalmadı bana göre. Ne icon da ne de arpege de böyle bir olay yok. Cumartesi sorun olacağını tahmin etmiyorum.

Geçen gün bunlardan çok bahsettik sürekli aynı arkadaşlar yok sıcaklık kırpıldı yok kar yağmaz ben hatta geçen gün yazdım bilmeden bu sayfaya yazmayın araştırın gelin öyle yazın dedim.