İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben şahsen hem konumum hemde İstanbul adına ikinci sisteme daha çok güveniyorum. Çünkü 3 gündür ısrarla hiç bozmadan modeller mutabık şekilde o tarihleri gösteriyor. Bunda alamazsak ikinci atakta sağlam kar alacağız inşallah

• Arkadaşlar 4 ve 5 ocak sisteminde İstanbul kar yağışı alacaktır.Kendimce yaptığım değerlendiremelere göre bu kar yağışı çok rahat bir şekilde örtü bırakır.Fakat asıl kritik konu biz kar severler olarak her sistem efsane olsun istiyoruz.Böyle bir durum kendimce mümkün değil.Yağışlar gerçekten hatrı sayılır yağışlar her ne kadar efsane olmasa da.Kar yağışının cuma öğle saatlerine kadar İstanbulun tamamında başlamış olacağını düşünüyorum.Sistemde bana göre Avrupa yakası bir tık daha şanslıdır.Bunun sebebi de soğuk cephenin Trakya bölgesinden girmesidir.Cm tahminleri bana genelde saçma geliyor fakat temsili bir sayı vermek gerekirse Avrupa yakasının batı kesimleri bu sistemde 30 cm civarı iç bölgeler 9-10 cm anadolu yakası da yer yer 10-20 cm arası kar yağışı alacaktır Allah’ın izniyle umarım daha fazla olur taktiri İlahi bizimkisi yalnızca tahmin :)

• 11 inde yinee,yeniden.Azor harikaa.. Degisimler elbet olur ama guzel bir ocak ayi görücez gibi.Ilk hedef,4,5 sonra,7,8,9. Devamı var ama suan yakın hedefler,( cold.efso) nun da dedigi gibi gıdım ,gıdım..

• Arkadaşlar 4 ve 5 ocak sisteminde İstanbul kar yağışı alacaktır.Kendimce yaptığım değerlendiremelere göre bu kar yağışı çok rahat bir şekilde örtü bırakır.Fakat asıl kritik konu biz kar severler olarak her sistem efsane olsun istiyoruz.Böyle bir durum kendimce mümkün değil.Yağışlar gerçekten hatrı sayılır yağışlar her ne kadar efsane olmasa da.Kar yağışının cuma öğle saatlerine kadar İstanbulun tamamında başlamış olacağını düşünüyorum.Sistemde bana göre Avrupa yakası bir tık daha şanslıdır.Bunun sebebi de soğuk cephenin Trakya bölgesinden girmesidir.Cm tahminleri bana genelde saçma geliyor fakat temsili bir sayı vermek gerekirse Avrupa yakasının batı kesimleri bu sistemde 30 cm civarı iç bölgeler 9-10 cm anadolu yakası da yer yer 10-20 cm arası kar yağışı alacaktır Allah’ın izniyle umarım daha fazla olur taktiri İlahi bizimkisi yalnızca tahmin :)

İnşallah hocam geçen sene 1 martta kıytırık bir gece geçirdik sadece bu sistem ince bir yorgan örter gibi tahminlerinizden dolayı teşekkür ederim.

• Metrelik diyenler var allahım şaka gibi.

Hayallerini hayal dünyanda yaşa kardeşim.

3-6 ocak da 850 hpa sıkıntısı var. Siklon girdiğinde 850 hpa yağışla çakışmadığı için yağışın %70 ni yağmur alacağız.

Geriye kalan kısmı da ne kadar kar alırsak. 7-10 arasında ise 1 gün sağlam kar görülüyor ama devamında YB den dolayı Yağış açısında ne göreceğin aşikar.

07.01.2017 de 990-995 lik Ab ler siklon oluşturup kısa sürede kar baya yağmıştı. Şuanlık bu durum söz konusu değil.

• 3.salınım fenaa geliyor azor 1035 gayet iyi, başını biraz daha kuzey doğulu kaldırırsa soğuklar üstümüzde takılıp kalır

Yarınıda sayarsak 2 gün var sisteme daha onu kestiremiyor bana göre hayel gibi geliyor.Bu geceki gfs yalnız 7-10 arasını 2-3 gündür istikrarlı bir şekilde gösteriyor 2inci dalga biraz daha kuvvetli olacağa benziyor.

• 7 ocak tarihi bir süredir ısrarla bildiriyor ben o sisteme daha çok güveniyorum en azından kuvvetli olan sistemi beklerken de gözümüz kar görecek ki bu istanbul'da çok yaşadığımız bir durum değil

• Metrelik diyenler var allahım şaka gibi.

Hayallerini hayal dünyanda yaşa kardeşim.

3-6 ocak da 850 hpa sıkıntısı var. Siklon girdiğinde 850 hpa yağışla çakışmadığı için yağışın %70 ni yağmur alacağız.

Geriye kalan kısmı da ne kadar kar alırsak. 7-10 arasında ise 1 gün sağlam kar görülüyor ama devamında YB den dolayı Yağış açısında ne göreceğin aşikar.

07.01.2017 de 990-995 lik Ab ler siklon oluşturup kısa sürede kar baya yağmıştı. Şuanlık bu durum söz konusu değil.

Ben buradayım. Hayal dünyası mıymış gerçek miymiş 10 ocaktan sonra görürüz. Benim iddiam çatalca ve arnavutıöyün köylerinde bu 6 günün sonunda metre görecekleri. Bu çok makul bir iddia. Çorba kazanına o kadar kar yağsa metre olur yine :) . Sataşmayı bırak da verilerini görelim. Bak ben verilerimi söylüyorum. Meteociele giriyorsun bütün modellerin o 6 gündeki yağışlarını toplayıp ortalamalarını alıyorsun. Ortalama 80 mm çıkıor kimi yerler için.

• 5-6 gün önce 3-4 ocak sistemi için modeller iyiydi ama sonrası sıcak tarafta kalacağımız gündeme gelmişti diagramlar tarafından ama önümüzdeki 15 günlük periyotta hep soğuk tarafta olucaz 3-4 sisteminde istediğimizi alamasak bile ilerisi bizim için daha iyi gözüküyor an itibariyle, birazda bardağın dolu tarafından bakmayı öğrenmemiz lazım..

• Yarınıda sayarsak 2 gün var sisteme daha onu kestiremiyor bana göre hayel gibi geliyor.Bu geceki gfs yalnız 7-10 arasını 2-3 gündür istikrarlı bir şekilde gösteriyor 2inci dalga biraz daha kuvvetli olacağa benziyor.

4-6 ocak sistemi sınırdaydı ama hep bi ümidimiz vardı genel olarak ve doğal olarak yanlız hala mutabakat yok 2. Salınım evet kaç güncellemedir istikrarlı bir şekilde veriyor inşallah onu kazasız belasız alırız ki alıcaz inşallah öyle gözüküyor 3.salınım henüz erken ama gelme ihtimali gelmeme ihtimalinden biraz yüksek takibe devam