İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar aplikasyonlar, modeller ve MGM hiç bir zaman karayel etkisini hesaplayıpta sıcaklık tahmini yapmazlar. Farkındaysak İstanbul'a kar geleceği zaman hep 3-1, 4-1, 4-2 vb. sıcaklıklar yazılır. Ama sistem anında karayelle birlikte sıcaklığın 0-1 dereceyi geçtiğine ben şahit olmadım açıkçası. O yüzden -1 in bile karayelle birlikte kar yapacağını düşünürsek herkes sakin olsun ve sistemin keyfini çıkarsın. Aradaki 2 günlük mola örtüyü evet azaltır ama rüzgar devam edecek.

Semih hocanında dediği gibi kar fırtınasında görüşürüz hava-yagmusrs23333323333

• arkadaşlar karayelden bahsediyoruz balkanlara bakın -12,-14 var karayel estiği sürece şov yapar arkanıza yaslanın bi ya.Ama rüzgar yön değiştirmesi olursa yağmur,kar arası gidebilir kıyılar için

Ateş etmek en büyük vizyonumuz.

rk223_kgigf-12351

• Arkadaşlar aplikasyonlar, modeller ve MGM hiç bir zaman karayel etkisini hesaplayıpta sıcaklık tahmini yapmazlar. Farkındaysak İstanbul'a kar geleceği zaman hep 3-1, 4-1, 4-2 vb. sıcaklıklar yazılır. Ama sistem anında karayelle birlikte sıcaklığın 0-1 dereceyi geçtiğine ben şahit olmadım açıkçası. O yüzden -1 in bile karayelle birlikte kar yapacağını düşünürsek herkes sakin olsun ve sistemin keyfini çıkarsın. Aradaki 2 günlük mola örtüyü evet azaltır ama rüzgar devam edecek.

Semih hocanında dediği gibi kar fırtınasında görüşürüz hava-yagmusrs23333323333

Kesinlikle katılıyorum, Karayel bir çok şeyi değiştiren başlıca faktör

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

• Gün içinde işlerimden dolayı aktif olamadım ancak geriye dönük birkaç mesajı da görmezden gelemedim. Kafamıza göre kesin konuşarak bu konuda bilgi vermeyelim. Karalama tahtasında yazabilirsiniz. Ve daha öncede belirtmiştim özellikle konuyu takip eden ve bilgi almaya çalışan saygıdeğer üyeler ve misafirler,kesinlikle bölge sorumlusu dışında ve daha önce bilgisine inandığınız güvendiğiniz tecrübeli üyeler dışında kimseye itibar etmeyiniz.( Havaforumu sadece resmi olarak görev verdiği sorumlunun yapacağı açıklamalar bağlar). Yazarlarımız zaten her daim takip edilmesi gereken kişiler olduklarından dile getirmeme bile gerek yok. Alçak basınçlı bir sistemde kesin bir dille ifade kullananlara keza itibar etmeyiniz..

İyi forumlar

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Yoğun yağış sırasında 850hpa yeterince soğuduysa ve rüzgar yıldız-karayel'e döndüyse kuvvetli dikey hareket sebebiyle yağış daha erken kar olarak başlayabilir. Okluzyon en kötü senaryoyu söylüyor ki bu da siklonun İstanbul'u ortalayarak falan geçmesiyle olabilir. Gerçekçi olalım derken modellerin 2m verilerine vs körü körüne sadık kalarak tahmin yapılıyor şehrin bu zamana kadar yaşadığı sistemlerde gerçekleşenlerden tecrübe alınmıyor gibime geliyor.

• Ben mesela pendik sahilde oturan birisi olarak kendimi kötüye şartladım ama gördüğüm tecrübem bu sistemde kar göreceğiz diyor,ayrıca bizlerden çok daha fazla tecrübesi olan yazarlarımızın tahminleri de beni bu yönde düşünmeme sebep oluyor açıkçası 2.dalgadan daha ümitliyim, dek mekanizması devreye girecek 850 hpa değeri daha iyi vs

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Modellerin 2m sıcaklıklarına bakıp tahmin yaparsanız çok yanılırsınız.Mesela Mgm sanırım öyle bir yol izliyor ve sıcaklıkları görüyorsunuz.Geçmişte bana bir sistem söyleyin ki Mgm sıcaklıkları,gerçek sıcaklıklardan fazla olmasın.Hep 2 3 derece yüksek veriyorlar sıcaklıkları.Bu uzun zamandır böyle.Mesela 1-3 derece veriyorlar bir bakıyorsun sistem geldiğinde -2,-3 dereceler ölçülüyor.

• Ben mesela pendik sahilde oturan birisi olarak kendimi kötüye şartladım ama gördüğüm tecrübem bu sistemde kar göreceğiz diyor,ayrıca bizlerden çok daha fazla tecrübesi olan yazarlarımızın tahminleri de beni bu yönde düşünmeme sebep oluyor açıkçası 2.dalgadan daha ümitliyim, dek mekanizması devreye girecek 850 hpa değeri daha iyi vs

Hocam sizin en efsane sistemde bile kendinizi en kötüye hazırlamanız lazım. İstanbul'un en bahtsız yeri olabilir Pendik sahil:hfyeni (18):