İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

 • Kuzey doğu-güney batı demek DEK bandınında poyraz hakim demek buda genellikle avrupa yakasına yarayacaktır. boğaz hattı ve anadolu yakası için yıldız bileşeni olması yararına olur genelde..


  Buarada gerek GFS gerekse ECWMF bir tık düzeltti 850 hpa yı açıkçası ben yarın 1 tık daha düzelme bekliyorum.

  hocam pendik kar görecekmi bu sistem de bende pendikte oturuyorum

 • hocam pendik kar görecekmi bu sistem de bende pendikte oturuyorum

  hocam e5 üstü sanırım görecek ama sahil çok bahtsız bir kesim:) hava kar soğunu yaşatacak ancak DEK işi şans işi ve bu genelde pendiği sevmez, aydos gibi bir baba var kesen, ama dedim ya şans işi inşallah görürüz

 • Konumum Sultangazi de 12,19,25,26 Aralık ve 4-5 Ocakta kar gördüm. Bunlardan en iyisi 26 Aralık Çarşamba günü gelen Dek dalgasıydı. Yaklaşık 15dk etkili oldu, radarda ekosu koyu Yeşildi ve etrafı beyazlattı. Lakin sıcaklık sorunu nedeni ile erime oldu 1 saat içinde.


  Kasım ortasından bu yana gerçekten çok güzel gidiyoruz. Ama artık bize daha sert hava şartları lazım. Ocağa geldik artık. Bugüne kadar Aralık şartları hakimdi. Artık bir efsane istiyoruz. 850hpa'da -20'ler, 500hpa'da -40'lar, siklonla çarpışmalar vs. Bana kalsa karadelik istiyorum aslında, extremciyim ben :)


  Yarın geceden itibaren Salı öğleye kadar şanslıyız. Sonrasında kar şartları bozuluyor. Soğuk ise Çarşamba öğlen çekiliyor. P.tesi ve Salı ne kaparsak kar, deklerden. 2.köprü otoyulunu baz alırsak bunun üst kısımlarını aşağı kısımlarına nazaran daha iyi görüyorum. Güneyde kalan ilçeler örtü bakımından kuzeydekilere göre daha şanssızlar. Kuzeyde 15cm alan yerlerde olabilir. Minimumda en kötü bahtsız yer 3cm alır. Arnavutköy, Çatalca, Sultangazi, Başakşehir, Sarıyer, Beykoz, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa, Esenler, Eyüp gibi ilçeler daha şanslı.

 • Bu senenin ilk örtüsü kesin artık.Ama 1CM,Ama 10CM tamamen kısmet.(Sıcaklık ve DEK yani radar takibi önemli).Eğer GFS yağış haritası gibi gelirse dekler istanbula cidden akın edecek,uzun süreli değilde kısa sürede devam eden özlediğimiz 6 Ocak 2017'deki siklonun hemen ardına gelen ve mevcut örtüye 25-30 CM ek yapan sistemdeki yağışlara benziyor ve süre olarak daha uzun gibi.Hayırlısı olsun 2018-2019 kışının sahillerde bile örtü yapacak ilk sistemi..