İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ecm orta yolu bulunca kar haritasını merak ediyorum. Bu haliyle bile 15 20 cm ise normal bir cıktıda +30 olur herhalde. Gayet güzel bir sistem olacak gibi

• EPS ve diyagramı görelim muhtemelen sıcak senaryo sistemde bozma falan yok.

Değerli kardeşim, dün söylemiştim tekrar ediyorum, diyagram modeli takip ediyor... bu yüzden ecm diyagramıda sabahki model gibi kötü çıkacaktır,,. ama rahat olun, yarın öğleden sonra uyarı anonsları başlar...

• 3 günde 3 tane matematik finaline girdim. 41 saattir ayaktayım, tek mola verdiğim zaman güncellemeleri keyifle takip ettiğim zamandı. gerek model anı güzel sohbetler gerek güzel çıktı sonrası mutluluk hepsi harika. Ama şurda bir iki çıktı sıcak senaryo verince yaptıklarınızı yazdıklarınızı görünce diyorum ki gelmesin sistem felan haketmiyoruz, yazık yani .En başta ecmf hiç bir şey vermiyordu sonra en iyisini verdi şimde de ortalama üstü verdi. Diyeceğim bu kadar değişen bir sistem için 6,12 saatte güncellenen modeller için üzmeyin kendinizi. Allahın izniyle en hayırlısı olur.

• Haha Iphone Hava durumu uyandığımda 5 gün karlıydı şimdi 3'e çekmiş. Perşembe-Cumartesi yağmurlu yapmış siklon mağdurları.:D

onların da yapacağı bir şey yok ki. Baz aldıkları modeller sıkıntılı sürekli bi değişim var, 2 senedir modeller 180hden bile sistem getiremedi :), eskiden cidden böyle değildi.

• Dünde bahsettim bizim bu italyaya yakınlığı çözmemiz şart yoksa model oraya kaçmaları denemeye devem edecek.Ayrıca Ecmwf ye destek ne Eps de var ne de Ukmo da var.

• 3 günde 3 tane matematik finaline girdim. 41 saattir ayaktayım, tek mola verdiğim zaman güncellemeleri keyifle takip ettiğim zamandı. gerek model anı güzel sohbetler gerek güzel çıktı sonrası mutluluk hepsi harika. Ama şurda bir iki çıktı sıcak senaryo verince yaptıklarınızı yazdıklarınızı görünce diyorum ki gelmesin sistem felan haketmiyoruz, yazık yani .En başta ecmf hiç bir şey vermiyordu sonra en iyisini verdi şimde de ortalama üstü verdi. Diyeceğim bu kadar değişen bir sistem için 6,12 saatte güncellenen modeller için üzmeyin kendinizi. Allahın izniyle en hayırlısı olur.

Soyut, analiz, lineer finallerim var üst üste ve ben model takibinden başka bir şey yapmıyorum :D

• Dünde bahsettim bizim bu italyaya yakınlığı çözmemiz şart yoksa model oraya kaçmaları denemeye devem edecek.Ayrıca Ecmwf ye destek ne Eps de var ne de Ukmo da var.

Yani hocam azorun italyaya kollarini uzatması şart bunumu anlamaliyiz

• Yani hocam azorun italyaya kollarini uzatması şart bunumu anlamaliyiz

Yükseğin kendini biraz italyaya alması lazım fazla değil ama orada bir boşluk oluşunca inen salınım italyaya kaçmaya çalışıyor.Dikkat ederseniz salınımın bir kolu italyaya uzanıyor.

• 1985 ylından beri her kış gökyüzüne bakarım gece sokak lambasına küçükken balkonda biriken karları bahceye yere atardim yağan kara yardım olsun çabuk tutunsun diye, çocukluk ışte ...sanırım üstadların cogunu cnntürk hava yorumlar zamanindan beri takip ediyorum kendim çok dahil olamadim modeller sistemler pek çozmeye uğraşmadım.

ama gözlemsel deneyimleme niteliğim üstündür diye düşunurum hayatimida boyle kazaniyorum,hülasa emin olduğum birsey varki bu bahsedilen sistemler silsilesinde kesinlikle tüm istanbul kar görecek kimi az kimi çok buna eminim bu degisimlere daha öncede sahit olduk çokça. Herkes sabirli olsun ..zaten daha 70 gün kış var.