İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Northern Lights haklısın 7 ocak 2017 de burada yana yakıla dert yanıyordum zaten.):) şaka bir yana bazen DEK li sistemlerde rüzgar yönünü güzel yakalarsa Pendikte iyi kar alabiliyor.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Narsil hocam en kötü ihtimalle pendik gözdağına çıkıp bence bütün güzelliği en iyi siz yaşayabilirsiniz inşallah bu sistemde ümidimiz güzel bir kar yağışı olması bende sultanbeyli deyim sizleri takip ediyorum çok fazla anlamıyorum açıkcası sizlerden birşeyler öğrenmeye çalışıyoruz

• Modellerin 2m sıcaklıklarına bakıp tahmin yaparsanız çok yanılırsınız.Mesela Mgm sanırım öyle bir yol izliyor ve sıcaklıkları görüyorsunuz.Geçmişte bana bir sistem söyleyin ki Mgm sıcaklıkları,gerçek sıcaklıklardan fazla olmasın.Hep 2 3 derece yüksek veriyorlar sıcaklıkları.Bu uzun zamandır böyle.Mesela 1-3 derece veriyorlar bir bakıyorsun sistem geldiğinde -2,-3 dereceler ölçülüyor.

Hocam önce MGMnin sitesinden en yüksek ve en düşük sıcaklık tanımına bakın. Sonra da ertesi gün gerçekleşen değerlerden tahminleri sorgulayın. Çok absürt durumlar olmadıkça son gün tahminleri oldukça başarılı bir kuruluşumuz var. Bu seneki 3 sistemde de başarılı tahminlerde bulundu

• Pendik sahil bildim bileli öyle maalesef. 89 doğumlu bir Pendik li olarak söylüyorum bunu. E-5 üstü bambaşka görüntüler elde eder hemen hemen her karlı sistemde. Rakımım 100 ordan yırtıyorum :). Ancak şuda var Pendikte rakımı 300 e yakın yerlerde var. Engebeli bir arazisi vardır Pendik in. Çoğu sistemde de Anadolu adına kar rekorunu da kırabilir öyle bir konumu var.

• grwindb19010318.png

grwindb19010418.png

grwindb19010506.png

3-4-5 ocakta ki hakim rüzgarımız karayel olacak, sistem başlangıcında özellikle avrupa yakası karayeli iyi hissedecek, ancak ayın 4 ünde rüzgar hızında azalma var demiş poseidon, 5 i ise anadolu yakası için gayet iyi..

Tabi şuan sisteme 2 gün var yarın bu rüzgar haritalarına tekrar bakabiliriz. Buarada başka sitelerin rüzgar haritalarını paylaşmak isteyen olursa güzel olur

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• valla çok ilginctır o 7 ocak 2017.jemen karsınızda olan burda yanı yalovada ömrümde gördugum en yogun kar yagıslarından bırını ysamıstım o sene...bu kadar fark olması cok sasırtmıstı benı..cunku yalovada sanssızdır kar konusunda.pendıkten hıc bır farkkı yoktur neredeyse..

• Narsil hocam en kötü ihtimalle pendik gözdağına çıkıp bence bütün güzelliği en iyi siz yaşayabilirsiniz inşallah bu sistemde ümidimiz güzel bir kar yağışı olması bende sultanbeyli deyim sizleri takip ediyorum çok fazla anlamıyorum açıkcası sizlerden birşeyler öğrenmeye çalışıyoruz

hocam zaten niyeti bozarsam aydosa da çıkabilirim,o günkü duruma göre diyelim:)

• arkadaşlar fatih sehreminide sizce durum ne olur semih hoca bugün kar fırtınalarına hazır olun dedi şimdi sitede az örtü olur yazanlar var acaba bizi aydinlatabilirmisiniz modellerden anlamiyorum 6 Ocak 2017 yi cuma günü yasayabilecekmiyiz teşekkürker

• valla çok ilginctır o 7 ocak 2017.jemen karsınızda olan burda yanı yalovada ömrümde gördugum en yogun kar yagıslarından bırını ysamıstım o sene...bu kadar fark olması cok sasırtmıstı benı..cunku yalovada sanssızdır kar konusunda.pendıkten hıc bır farkkı yoktur neredeyse..

7 Ocak sistemi yağış konusunda anlam veremediğim bir sistem olmuştu şahsım adına. İlk gün kadıköy Ümraniye den bile fazla kar almıştı düşünün. Bilimsel olarak hala anlam veremiyorum. Siklon sistemi adildir çünkü.

• arkadaşlar fatih sehreminide sizce durum ne olur semih hoca bugün kar fırtınalarına hazır olun dedi şimdi sitede az örtü olur yazanlar var acaba bizi aydinlatabilirmisiniz modellerden anlamiyorum 6 Ocak 2017 yi cuma günü yasayabilecekmiyiz teşekkürker

Halen belirsizlik var. Bu sitedekilerin cogu yagacak diyor. Yarin da sorun bence bu soruyu :)

• Ve bir noktaya daha değinmek istiyorum bu sistem anı yaşa sistemi, yani şurası ne kadar olur sorularıyla gelmeyin, şartları iyi yakaladığımız her an siklon olduğu için iyi kar bırakır, biz olayın önce kar sonra kky vs şeklinde olmasına bakıyoruz,bu olmayadabilir oladabilir. Açıkçası ab ne derse o:) Sadece şunu diyebiliriz kesinlikle ve kesinlikle rakımı iyi olan semtler 1-0 önde başlayacaklar..

• 7 Ocak sistemi yağış konusunda anlam veremediğim bir sistem olmuştu şahsım adına. İlk gün kadıköy Ümraniye den bile fazla kar almıştı düşünün. Bilimsel olarak hala anlam veremiyorum. Siklon sistemi adildir çünkü.

bizi o gün öklüzyon cephesi kurtardı oda 9 ocaktaydı zaten:)

• Ve bir noktaya daha değinmek istiyorum bu sistem anı yaşa sistemi, yani şurası ne kadar olur sorularıyla gelmeyin, şartları iyi yakaladığımız her an siklon olduğu için iyi kar bırakır, biz olayın önce kar sonra kky vs şeklinde olmasına bakıyoruz,bu olmayadabilir oladabilir. Açıkçası ab ne derse o:) Sadece şunu diyebiliriz kesinlikle ve kesinlikle rakımı iyi olan semtler 1-0 önde başlayacaklar..

Üstat ben göçbeyli De kalıcam arkadaşla beraber. Beklerim. İşimi her türlü sağlama alıcam. :) Bilirsiniz göçbeyliyi