'Doğudan Gelen Canavar' Sistemi

 • hocam sizin bize anlattığınız bölünmenin gerçeklrştiği rüzgarların doğudan batıya doğru esecek sürecin başladığını bununda sonuçlarının 1985 kışına çok benzicek olacağını yazmış ozan hoca keşke bu açıklamaları sizden de daha ayrıntılı alsaydık bizim gibi çok acemi olan birisi için çok öğretici oluyor sizin bilgileriniz emeğinize sağlık

 • Siberian hocam İsine yararmi

  Atmosferik Açısal Momentum

  72960906eb6ca018223fd00fc6b80217?s=24&d=identicon&r=g DevHunter
  2 sene ago

  aam_example_new.png?crop

  Reklamlar

  Katı Zemin’in sıvı zarfıyla (atmosfer, okyanuslar ve hidroloji) dinamik etkileşimi, Dünya rotasyonundaki manifoldlu uzaysal-zamansal değişiklikler için başlıca kaynaklardan birini sağlar. Gezegenimizin hareketinde gözlemlenen dalgalanmalar klasik olarak üç bileşene ayrılır: Gün uzunluğundaki değişikliklerle hesaplanan dönüş hızındaki değişiklikler (LOD), Dünya’ya bağlı bir referans çerçevesindeki dönüş ekseninin hareketi olarak bilinir Kutupsal hareket ve uzay-sabit bir referans çerçevesindeki bu dönme ekseninin yönündeki değişiklikler, presesyon-nutasyon olarak adlandırılır. Özellikle, LOD’da alt-kademe ve gelgit olmayan değişiklikler neredeyse tamamen atmosferik dinamikler ile ilişkiliyken birkaç gün ila birkaç yıl arasındaki periyotlarda kutup hareketi değişkenliği esas olarak atmosfer, okyanuslar ve hidrolojiden daha az etkilenmektedir. Dünyanın kütleçekimsel hareketi çoğunlukla diğer gök cisimcikleri ile olan yerçekimi etkileşimi ile ilgilidir, ancak 0,1 milimetre (milisaniye) düzeyinde quasi-diurnal atmosferik ve okyanusal uyarımdan etkilenebilir.

  aam_example_new.png1980-1997 dönemi için günün uzunluğu (siyah çizgi) ve eksenel atmosferik açısal momentum (yeşil çizgi) arasında gözlemlenen değişikliklerin karşılaştırılması. (A) Seküler eğilim, ondalık varyasyonlar ve katı toprak gelgitlerinin etkisinin ortadan kaldırılmasından sonraki ilk zaman serileri . (B) Dalgacık filtrelemesi ile elde edilen yıllık ve yarı-yıllık sinyal bileşenleri. (C) Artık zaman serileri. Şekil Schindelegger ve ark. (2013b).

  Atmosferin Dünya dönme üzerindeki etkisini incelerken, küresel olarak ızgaralı meteorolojik verilerden doğrudan hesaplanabilen etkin atmosferik açısal momentum (AAM) fonksiyonlarının kullanılması yaygın bir uygulamadır. AAM, genellikle madde ve hareket terimleri (veya basınç ve rüzgar terimleri) olarak adlandırılan iki bileşenden oluşur. Madde terimi, atmosferik kütle yeniden dağıtımlarının Dünya’nın atalet tensörü üzerindeki etkisini tanımlarken, hareket terimi, ortalama dönen referans sistemine göre atmosferin göreceli açısal momentumuna karşılık gelir. En pratik formülasyonunda, iki AAM bileşeni yüzey basıncı verilerinden ve küre ve meridyen rüzgar hızlarının küresel alanlarından tahmin edilmektedir.

  GGOS Atmosferinin AAM bölümünün genel amacı, tüm zaman ölçeklerinde Dünya dönme üzerindeki atmosferik etkileri titizlikle araştırmak ve özellikle gün içi ve alt-gün içi varyasyonlara dikkat etmekti. Belirli hedeflerin bazıları şunlardı:

  -6 saatlik aralıklarla operasyonel ECMWF verilerinden AAM basıncı ve rüzgar terimlerinin belirlenmesi ve diğer hedef miktarların (özellikle yükleme ve yer çekimi) belirlenmesi ile uyumlu 3 saatlik tahminler.

  -Küresel atmosferik kütlenin toplam atmosferik kütlesinin ve kartezyen koordinatlarının 6 saatlik aralıklarla operasyonel olarak da tahmin edilmesi.

  -Aynı şekilde, her atmosferik kolon için kütle merkezi yüksekliği sağlanır. AAM miktarlarını, katı dünya tarafından atmosferde uygulanan torklar ile tüm zaman ölçeğinde çapraz kontrol eder.

  -Bu iki uyarı önlemi arasındaki analitik eşdeğerlik, temel atmosferik modellerin güvenilirliği hakkında bilgi sağlayan AAM bütçe denklemi ile formüle edilmiştir (bkz. Schindelegger ve ark., 2013a). Bu araştırmalar da ASPIRE projesinin temelini attı.

  -Atmosferik radyasyonal gelgitler frekanslarında AAM terimlerinin hesaplanması ve basın bölümünün bağımsız tahminlere teyit edilmesi, örneğin küresel olarak dağıtılan barometrik yerinde gözlemlerden oluşan basınç terimleri.

  http://ggosatm.hg.tuwien.ac.at/rotation.html


 • Batı Avrupa ve İngiltere için kışa veda demiş. Sırtın yanlış olduğuna vurgu yapmış.Bu bizim için iyi olabilir doğru basınç yerleşimleri ile.


  Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

 • kartal sahıl taraflarında evimde oturmuş yine genelde her kış olduğu gibi insanların attığı kar fotoğraflarını beğenerek geçiriyorum çok zevkli :)


  Hocam bu taraflarda bir canlılık bir şey olurmu bir bilginiz varmıdır ? ( şuan soğuk bir hava bir hareket yok)