Modellerin Başarı Analizi [Sezon 2]

• Sevgili forumdaşlar herkese merhaba. Uzun süredir modellerin başarılarını analiz etmek adına bir fikrim vardı, yönetimle paylaştım ve sağolsunlar uygun gördüler. Nasip oldu ve konu açıyorum. Konu açmama yardımcı olan başta Aytac abi olmak üzere tüm yönetim ekibine teşekkürler.

Peki konuda ne yapılacak? Şimdilik aklımda olan 5 modelin test edilmesi. Bunlar ECMWF, GFS, GFS-P, UKMO ve GEM. Zaman ilerledikçe başka modeller eklenebilir elbet burada bir açık kapı bırakıyorum.

Test işlemi nasıl olacak peki? Ara çıktı-ana çıktı gibi polemiklerin oluşmaması adına seçilen tüm modellerin 12z çıktıları bu sayfa paylaşılacak ve veriler kayda alınacak. 12z çıktısına uygun olacak şekilde test işleminin yapılacağı menzile göre ilgili günde saat 15.00'da İstanbul Bölge yada İstanbul Göztepe istasyonlarındaki verilerle karşılaştırılacak. Şimdilik test etmek istediğim veriler ilgili saatdeki basınç değeri, 2m sıcaklığı, modelde o saatte yağış varsa yağış var mı yok mu karşılaştırması ve o andaki 850 hPa sıcaklığı verisi. 850 hPa sıcaklığı verisine anlık olarak ulaşmak zor, o yüzden burada doğruluğu tartışılabilir olan windy ve earth.nullschool verilerini kullanacağım. Bir diğer karşılaştırılacak veride örneğin seçilen menzile kadar olan toplam yağışın karşılaştırılması.

Sistem nasıl işleyecek peki? 12z çıktıları alınan veriler 1-3-5-7 gün sonra olacak şekilde güncelleme verileriyle karşılaştırılacak. Karşılaştırılan verilere göre belli bir istatistik çıkarılıp her modelin güçlü yanları ve zaafları analiz edilecek.

Sistemin doğruluğu tartışılabilir fakat şu anda en uygun bu şekilde görünüyor. Buradan elde edilecek verilerle özellikle yakın vadede çok yararlı işlere imza atılabileceğine inanıyorum. Sanırım HavaForum bir ilke daha imza atıyor olabilir. :)

Sizlerden tek ricamda konuya uygun mesajların atılmasıdır.

Hayırlı olsun. :)

There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...

• Modellerle topyekün mücadele başlatıyorum. Artık bizlerden korksunlar. :/8103* Son 6 saatte dahi değişen modelleri tespit etmek en büyük hedef. VAR'dan kaçmaz.. :hfyeni (29):

There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...

• Anlaşılması adına çok yüzeysel yaptığım bir çalışma örneği :

gfs-0-78.png?1278-580GR.GIF?

14.12.2018 tarihli GFS 12z çıktısının test edilecek istasyon adına beklentileri :

Basınç 1015-1020 aralığı.

2 metre sıcaklığı 10 derece.

Yağış durumu yok.

850 hPa sıcaklığı 4 derece.

3 gün sonra gerçekleşen ise şu şekilde :

38387-ekran-al%C4%B1nt%C4%B1s%C4%B1-png

2 metre sıcaklığı 10.1 derece.

Basınç 1016 hPa.

Yağış yok.

850 sıcaklığı 3 derece.

Anlaşılması adına ufak bir örnektir.

Bundan sonra yapılacaklar bundan çok daha detaylı olacak emin olabilirsiniz. Tablo halinde yapılıp istatistik elde edilmeye çalışılacak.

• Hocam sizinde aklınızda olan bir düşünceydi, güzel denk geldi. :) Tüm foruma hayırlı olsun diyelim. Sonuçları bende çok merak ediyorum gerçekten. :)

Yillardir kafam da olan bir konu. Ama benim boyle bir imkanim olmadi. Gecen gun konusmustuk hatirlarsan. Ama eminim ki havaforum olarak büyük bir is basarmis olacagiz inşaAllah

• Grafiksel veri tutarsak çok iyi olur Vintersaga hocam.buHF nin amatör bir tutarlılık verisi olacak herkes elinden geldiğince veri akışı sağlasın.

Bu tutarlılığa Geop500hpa ide ekleyebiliriz.

Sapma grafikleri çıkartıp hangi modellerin daha tutarlı olduğunu anlayacağız

Hücum maç kazandırır,savunma şampiyonluğu

Micheal Jordan-

• Enes Güleç(17) hocam zamanla kesinlikle hızla yol alacağımız kesin. Karşılaştırılacak verilerde tutulacak istatistikte 1-2 soru işaretim var. Sonuçları yayınlayalım güzel bir fikir birliğiyle yol alırız. Veriler ve modeller zamanla kesinlikle değişim gösterecek. :)