19/20 Aralık Gıdım 2 Sistemi , Örtü Peşinde

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yeni bir gıdım teorisi sonucu ile karşı karşıya kalacağız galiba

Takibi zevk ve heyecanlı olacak

Neydi felsefemiz

Eldeki bir kuş daldaki üç kuştan iyidir

Sistem hala Ecm açısından zayıf , ama bir çok modele göre düzelme eğiliminde gıdım gıdım

İlla kar bırakacak demiyoruz , ama yönde gelişti son iki gündür , bu sistemi epeydir önemsiyordum ve takip ediyorduk , peşinden gelecek sisteme basamak olarak görmüş ve 19/22 , 23/26 diye ifade etmiştik

Faz denklemleri ile konvektif devinim analizlerimizi sağlamak üzere ve 23/26 sı için beklediğim daha sert salınım için güzel bir altyapı olacak gibi

Allah güzel yurdumuza en hayırlısını versin

884ca.pngd78e921.png99cae03.png

• Trakya için güzel bir sistem gözüküyor. Yer seviyesinin sağlam olması çok hoş. 850 yi az toparlarsak 20 Aralık 2012 gibi ciddi etkileri olabilir Trakya ya. Siklon geçiş yönü önemli.

[size=large]Hava Forum[/size]
    [size=large]Metehan[/size]

• Hocam sistemin daha da iyi hale gelme ihtimali kuvvetli mı sizce ?

o ihtimal azımsanmayacak derecede , hala kesin bişey yok , yer seviyesi iyi , 850 düzeliyor , Balkanlar’dan buz gibi esince işimize yarayabilir , sistemin ömrü hala değişken ve çorba gibi modeller

Ama bu yıl kar yağmak için bahane arıyor adeta , bu trend devam ederse İstanbul hafif bir örtü bile alabilir (OLASILIK)

• Bu senenin genel trendi sistemlere 1 hafta kala görüntünün lehimize dönmeye başlaması 3 gün kala ise görüntünün yaşanacak olana en yakın haline gelmesi... izleyelim görelim Mevlamız ne dilerse hayırlısı odur... özetle gıdım gıdımcıları destekliyoruz..

• Bu senenin genel trendi sistemlere 1 hafta kala görüntünün lehimize dönmeye başlaması 3 gün kala ise görüntünün yaşanacak olana en yakın haline gelmesi... izleyelim görelim Mevlamız ne dilerse hayırlısı odur... özetle gıdım gıdımcıları destekliyoruz..

dediğinize katılıyorum

Ancak biz tahmin işleriyle uğraşanlar için öncelik 1 ayı doğru okuyabilmek ( Aralık’a YB rejimi öngörenler bi düşünsünler)

Daha önemlisi sistemler gıdım gıdım zayıflayadabilir ( geçen sene hep öyle oldu)

Sistemler hakkında en ufak katkısı , desteği yada sinerjisi olmayanlar sistem anında ortaya çıkıp “ atmosferde işler zaten böyle yürür” diyorlar

Tamam da gölge etmeseniz ne olur

Kapris yapmadan sizde katılın forumun bu sinerjisine ve heyecanına

Ön göremediklerimiz dahil her sistem olasılığını severiz ve sisteme daha gelmeden çamur atmayız , bize de bu yakışır

• Bu yıl ( tabi ki bence) gözlemim şu yönde oldu. Modeller Bazı atmosferik olayları çözümlemekte yetersiz kalıyorlar.

Sebebini tabi bu işin uzmanları olan sizler daha iyi bilirsiniz ama, sanki stratosfere ısı transferinin erken olması, güneş lekelerinin azalması, sibirya, kutup kar örtüleri veya okyanusların ısınma / soğuma süreçleri bunda etkili olabilir.

O bakımdan, modellere göre değil de, modellerden destek alıp, kendi modellerini ortaya koyan sizlerin tahmin ( öngörü) becerileri de bu sene modellerin eksik / yetersiz kaldığı konuları daha iyi telafi etti.

Uzun lafın kısası :) heyecan, merak ve kendimce büyük bir sinerji desteği ile konuyu takipteyim Üstad :)

Cümlemize hayırlı olsun inşallah.

• Bu yorumların sinerjimize sinerji katıyor, enerjimize enerji katıyor. :) Hep burada ol İlker Reis. :)

• Çok güzel özetlediniz mevzuyu ilker.gunebakan hocam , üstat kelimesi dışında tüm kelimelerinize katılıyorum , çırak olabilsek ne mutlu 😊 ve değerli yorumlarınızı ve sinerjinizi takipteyiz

Geçen kış kar kovalamak için Kofçaz’a kadar koşmuştum , bu kış kayak yapmak için başka milletler İstanbul’a koşacak galiba 😀☃️🐎

• Başlığınız hayırlı olsun Cold.EFso. Bu sistem için şahsi yorumum en büyük güvencem yer sıcaklığıdır. Avrupa Yakası'nı şanslı görüyorum ama 96 saat kadar halen vakit var bazı değerlerin daha da iyileşmesi için.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Başlığınız hayırlı olsun Cold.EFso. Bu sistem için şahsi yorumum en büyük güvencem yer sıcaklığıdır. Avrupa Yakası'nı şanslı görüyorum ama 96 saat kadar halen vakit var bazı değerlerin daha da iyileşmesi için.

teşekkürler

GGS ler için son 24 bile önemli , saat değil dakika ama :)

Fakat bu sistem bir önceki GGS mizden daha oynak ve sertleştirse gümbür gümbür olabilir ( İHTİMAL)