Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu gece ile yarın sabah gfs ve paralel istikrarı koruyup sistemi bize indirirse diyagram ortalamasıda bozmazsa ecmwf nin değişmesini bile beklemeyeceğim yola paralelden devam edeceğim. Zaten gfs yılbaşından sonra tarih oluyor son güzelliğini yapıp gider :)

• Koyu Gfs'ci olmamın sebebi inadının benimki gibi koyu olmasıdır. Diyagram mutabık, ana senaryo sağa sola şaşmıyor. Gfs haklı olmalı. Şuan Ecmwf yanılıyor gibi geliyor bana ama emin olmak içi EPS yi bekleyeceğim. Eğer Ecmwf sabah olduğu gibi uçuk değerlere oynamışsa, ab alanı uydurmaysa, Z500 çok batılı vaziyette ise ve 850 hPa-Z500 ortalaması bölgemizde düşüşe geçmişse tamamdır sabah Ecmwf'^yi sallandırırız. Saat 23.00 gibi bir çok şey anlaşılacak.

• Aslında Great Khan ve hamsi53 bu sistemi çok güzel ve iyi yorumladılar tebrik ederim. Endişelerini ve olumsuz gördükleri şeyleri bas bas bağırdılar fakat benim yaptığım şey sadece sinerji idi ve olumsuzlukları gündeme getirmeme çabasıydı. Great kışa girmeden demiştim zaten hatırlarsan hep olumlu olacağım ve olumsuz birşey konuşmayacağım sinerji yapacağım hep demiştim aynende devam edeceğim siz bahsettiğiniz her olumsuzlukta size bela olmayada devam edeceğim :)

• Naefs diyagramına göre İstanbul civarı ortalama -12 Trabzon civarı ortalama -8 kötü değil iyi değil Great Khan ın dediği gibi batılama ısrarı gfs dışında devam etmemeli. Yalnız Naefs sabaha göre doğulamış keza ecmwf de öyle ıcon da

• En kötü ihtimalde gfs akşam ve ecmwf ortası bir sistem alacağız. En kötü ihtimalde dahi kar seviyesi sıfır metrelere inecek ve beyaz örtüyü alacağız. Her zaman 70-90 cm örtü aldığımız için 20-40 cm ler kesmiyor ondandır :)

• Gfs de ve paralelde akşamı saymaz isek sistem altısı gibi ömrünü tamamlamaya başlıyor ecmwf de ise yeni giriyor ülkemiz sınırlarına. Ahh ecmwf seni bu hallere takıldığın ince detaylar düşürdü. Benim bir tezim var modeller kendini ne kadar geliştirirse çözünürlüğünü ne kadar yükseltirse başarısı bir o kadar artıyor fakat bir o kadarda sapma gösteriyor. Eskiden sistemlerin 300. saatlerden bozmadan gelmesinin sebebinide bu teze bağlıyorum. Detay iyidir fakat bu sektörde fazla detaya inip tahmin yapmak süper bilgisayarlarında kafasını karıştırıyor. İnsan beyni gibi onlarda. Süper.

• Aslında Great Khan ve hamsi53 bu sistemi çok güzel ve iyi yorumladılar tebrik ederim. Endişelerini ve olumsuz gördükleri şeyleri bas bas bağırdılar fakat benim yaptığım şey sadece sinerji idi ve olumsuzlukları gündeme getirmeme çabasıydı. Great kışa girmeden demiştim zaten hatırlarsan hep olumlu olacağım ve olumsuz birşey konuşmayacağım sinerji yapacağım hep demiştim aynende devam edeceğim siz bahsettiğiniz her olumsuzlukta size bela olmayada devam edeceğim :)

Ben senden alınmam sorun yok sende farkındasın normalde alınacağım biri olsan zaten şuana kadar çoktan kavga etmiştik.^^

Şuan ben EPS verilerini bekliyorum. Sabaha batılı olan bir çok veri hamsi53 ün söylediği gibi daha iyi durumda. NAEFS doğuladı, Ecmwf akıllanmaya başladı, Icon doğuladı. Gem ve Ukmo aynı devam ediyor. EPS eğer Gfs yi desteklerse tamamdır bu iş. 23.00 çok kritik ve elim ayağım titriyor heyecandan.:)

• Bölgemizin iç kesimlerinde görülen kar yağışları bu gece saatlerinde etkisini arttıracak ve yarın akşama kadar bölgemizin doğusuna çekildikten sonra etkisini kaybedecek. Bu süre zarfında Uzungöl ve Ayder Yaylası kar örtüsünü ikiye katlayacaktır ve aynı şekilde diğer kar alan yerler. Akdeniz üzerinden gelen nemli havanın getirdiği yağışlar yerini karadeniz üzerinden gelecek nemli ve yağışlı havaya bırakacak. Deniz etkisi ile oluşan kütleleri görmektesiniz.

ed7cca0a3815698b7dd00.jpg