Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • konuda 35 sayfa mesaj atılmış toplasan 10 sayfa amaca uygun atılan mesaj. kışa tam girmeden herkes kendine çeki düzen versin ve ilk önce kendi hatalarını ve davranışlarını düzeltsin. sorunu azda kendimizde arayalım kişilerle probleminiz yada eleştiriniz var ise sağ üste mesaj kutusundan işinizi halledin. alttan imalı sözlerle kişileri bu konu altından eleştirmeyin kendinizi kötü reklam yapmayın.

• konuda 35 sayfa mesaj atılmış toplasan 10 sayfa amaca uygun atılan mesaj. kışa tam girmeden herkes kendine çeki düzen versin ve ilk önce kendi hatalarını ve davranışlarını düzeltsin. sorunu azda kendimizde arayalım kişilerle probleminiz yada eleştiriniz var ise sağ üste mesaj kutusundan işinizi halledin. alttan imalı sözlerle kişileri bu konu altından eleştirmeyin kendinizi kötü reklam yapmayın.

Alttan imalı sözlerle iş görmeye çalışanlar çocukluk yapıyor. Açıkça yaz sen şunu şunu yapıyorsun yapma. Yapamıyorlar niyeyse boş konuşuyorlar.

• kimse zan altında kalmıyor bence boş yorum yapanlar var bazen ve ben bunu dile getirdim olay bu abartmaya gerek yok biz işimize bakalım

Abartılan bir şey yok. Buraya kim yorum yazıyorsa zan altında kalıyor acaba bana mı söylendi diye. Siz kime söylediyseniz yazın açıkça. Dostum yanlış yapıyorsun yapma deyin olsun bitsin. Mesela ben şüphelendim bana mı söylediniz diye ne olacak şimdi?

• yeni üye arkadaşlar diğer arkadaşlarımızı tam olarak bilmediği için kaos oluyor. meridyen den bahsedilmiş mesela. Ben meridyen i diğer forumdan tanırım. Bu tarz forumlara yıllarını vermiş kar aşığı, kolay tatmin olmayan biri. Kendisi 2017 ull sisteminde bile zor tatmin olmuştu.

Yine giresunlu kardeşimiz öğlen günceline patates çıkabilir diyen hamsi53 hocamızdan şikayet etmiş. hamsi53 hocamız da bu işe yıllarını vermiş, bölgenin belki de en eski üyelerinden, kar aşığı, aşırı duygusal biri.

Yine ben aşırı negatife kaçan yorumlar yapabilen, kar aşığı bir insanım.

Yani burada herkes sistem peşinde ama bireysel farklılıklar mutlaka olacaktır. Birbirimizi anlayarak saygı duyarsak hiçbir sorun kalmayacaktır. Son olarak, birinin mesajını beğenmediğinizde lütfen isim etiketleyerek söyleyin. Kapalı, ima içeren cümleleri herkes üstüne alınabilir. Herkese sevgiler, iyi forumlar.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• manik depresif asıl bazıları var ki bir olay bekliyorlar alttan imalı mesaj vereyim diye. Küçük çocuklar gibi hareketler yapıyorlar devam etsinler boş işlere. Bizim ayrı gayrımız yok bölge olarak hep biriz böyle parazitler her yerde çıkar adırış etmeden yola devam.

• manik depresif belki de 2 yıldır forumda en çok birbirini zıtlanan kişilerdeniz. Ama bu yorumunu ayakta alkışlarım. Kendi hatanıda görmen çok iyi birşey.

• Akdeniz civarında günler yaklaştıkça tepki a.b alanı oluşacaktır kuzeyimizde ki soğukları da tepki a.b alanı sayesinde aşağı çekeriz sinoptik gayet güzel.Model tepki a.b alanını görmemesi normal.

• 210 itibarıyla parçalandı ve soğuk dönüş hareketi yapacak. Soğuk dönüş hareketi yapana kadar Azor yıkılmazsa olduğu gibi indirir.

İstediğimiz gibi oldu Azor iyi dayandı. Yalnız Azor çok az daha batıda olsa mükemmele dönüşür. Çok batıda kalırsa belki yine sıcak sektörde kalmayız ama 8 Ocak 2015 gibi ab alanının doğuya kaymasını bekleriz. Azcık batıda kalması halinde 24 Ocak 2016 gibi uzun ve etkili bir sistem olur.

Birde şu var ki 240 da iniş yapan ab alanı 1010 mb eğer 1015 olsa soğuklar daha da kuvvetlenir çok fark eder. Zaten kuzeyde dönüş hareketi yaparken yeteri kadar soğuyor ama biraz daha soğusa zarar gelmez. Akşam Ecmwf yi paylaşacağım müsait olursam. Ona da ayarı vermeye çalışacağız.:);)