Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Berkay34 hocam sistemi biz bölge olarak zaten sevdik, beğendik. Ama ülke geneli çok memnun olmadı. Aslında mevsim normallerinin 6 ila 8 derece altında bir salınım herkese yeter ama, bazı arkadaşlarımız daha uzun bir süre kala yağışa takılmış. Herkes şunu bilmeli ki, yağış sistem anında bile sürprizler yapabilir. Örneğin benim konumumda pek bir yağış beklentim yokken bu akşamüstü güzel bir oraj oluştu. 200 metre yakınımda iki yere yıldırım düştü.

Neyse çok uzun oldu, kısaca sistem hala çok güzel. Gfs her zaman gösterdiği salınımı 5-6 derece kırpar. İlk gösterdiğini sıcaklık olarak pek ciddiye almamak lazım. Sürekli söylerim, salınımı tespit etmek açısından Gfs çok başarılı. Bazen 360 saatten salınım tespit edebilir. Ama salınımın sıcaklık değerlerine, son 96, hatta 72 ye kadar pek inanmamalı.

• Berkay34 hocam sistemi biz bölge olarak zaten sevdik, beğendik. Ama ülke geneli çok memnun olmadı. Aslında mevsim normallerinin 6 ila 8 derece altında bir salınım herkese yeter ama, bazı arkadaşlarımız daha uzun bir süre kala yağışa takılmış. Herkes şunu bilmeli ki, yağış sistem anında bile sürprizler yapabilir. Örneğin benim konumumda pek bir yağış beklentim yokken bu akşamüstü güzel bir oraj oluştu. 200 metre yakınımda iki yere yıldırım düştü.

Neyse çok uzun oldu, kısaca sistem hala çok güzel. Gfs her zaman gösterdiği salınımı 5-6 derece kırpar. İlk gösterdiğini sıcaklık olarak pek ciddiye almamak lazım. Sürekli söylerim, salınımı tespit etmek açısından Gfs çok başarılı. Bazen 360 saatten salınım tespit edebilir. Ama salınımın sıcaklık değerlerine, son 96, hatta 72 ye kadar pek inanmamalı.

Çok güzel anlatmışsın Tayfun kardeşim, eline sağlık evet dediğin gibi kesinlikle sana katılıyorum aynı fikirdeyiz Gfs önceden çok güzel görür hatta istikrar sağlar ama vade yaklaştıkça ya +4 ve ya 5 derece sıcaklık kırpar yada yükseltrir bu da çok normal bir şey 72H kadar takipteyiz. :):thumbup:

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• yakında ılıkcı şahıslarda aramızda türemeye başlar türemese zaten şaşarım 😊 amma velakin bizde kendimize göre azçok tebbirimizi aldık herönüne gelenlede atışacak değiliz benim bikaçtane ılıkçı belalım var bakalım buyıl hangi nikle çıkacaklar karşımıza merak etmiyoda değilim.

• yakında ılıkcı şahıslarda aramızda türemeye başlar türemese zaten şaşarım 😊 amma velakin bizde kendimize göre azçok tebbirimizi aldık herönüne gelenlede atışacak değiliz benim bikaçtane ılıkçı belalım var bakalım buyıl hangi nikle çıkacaklar karşımıza merak etmiyoda değilim.

Benimle aran nasıl hocam, sizi yormuyorum inşallah;)

• c.tesi-pazar-pazartesi günleri için gfs güzel soğuma yağış verdi, kışa girmeden gelen bu gibi her atak denizlerin soğuması için biçilmiş kaftan, bunun kaymağı aralık ayında başlar umuyorum, haftasonu bölgemizde 13-14-15-16 dereceler görünür bu da ortalama 1950 rakım civarı karadağ 'ın tepesini beyazlatılır şehirden güzel görünür ancak ziganaya kesin örtü bırakır, yüksek basınç ve sistemlerin geçiş güzergahı alışkanlığı önemli diye düşünüyorum bu kış bence güzel kar yağışı ve örtü göreceğiz...

• Bu sene genel beklenti pozitif endekslerde olacak gibi duruyor pozitif endeksler bölgemizin en büyük dostu genellikle aşıra kaçmadıktan sonra aralık ayı güzel gözüküyor ocak şubat sıkıntı gibi ama belli olmaz ocakta bir sistem iner devamında üstümüze çullanır Azor o yüzden 500hpa verisi böyle çıkar

21c63e8fc8183063f9.jpg

• 2016 Aralık ayında ne efsaneler kaçırmıştık hatırlıyor musunuz? İrili ufaklı kar yağışları bile almıştık o ay. Sonrasında 2017, Ocak ull ve 17 Şubat sistemleri gelmişti. O sene sezon pozitif endeksler baskındı. Neden tekrarını yaşamayalım.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• 2016 Aralık ayında ne efsaneler kaçırmıştık hatırlıyor musunuz? İrili ufaklı kar yağışları bile almıştık o ay. Sonrasında 2017, Ocak ull ve 17 Şubat sistemleri gelmişti. O sene sezon pozitif endeksler baskındı. Neden tekrarını yaşamayalım.

manik depresif yavaş yavaş şifreyi çözüyon tebrik ederim benim nedemek istediğimi kış bitince çok iyi anlayacaksınız😊

• estağfurullah tayfun kardeşim nedemek biz artık yavaş sahayı gençlere bırakıyoruz bilgili insanlara bu forumun herzaman ihtiyacı var iyiki varsınız 😊😊

Teşekkürler hocam, sadece bilgili dediğiniz kısıma katılmıyorum. En az 3-4 yıla ihtiyacım var, ha o zaman bitti mi, hayır, Hava Forum bir okuldur, hep birlikte öğrenmeye ve gelişmeye devam edeceğiz inşallah.

• Bazen sadece bilgili olmakta yetmiyor DoquKaradeniz28 havayıda koklamanlazım rüzgarı denizi bulutları herşeyi incelemenlazım bazen mantıken bazende hislerinlede hareket etmenlazım atalarımız birçok yöntemi kullanaraktan şehirlerin yerleşimlerini bile hava olaylarını takibederekten kurmuşlar yerleşime enmüsait yerleri bulmuşlar tabi ozamanlarda ne teknoloji vardı nede bilgisayar eski takvimleri bilen araştıranlardan biride sensin zaten nedemek istediğimi anlamıştırsın azçok tayfun kardeşim😊

• düşünün kafkas dağları olmasaydı karadenizde yaşamneşekilde olurdu kışın hergelen sistem anında bizi kara gömerdi yani sibiryadan farkımız kalmazdı. karadenizin iklimi giderek ılıman iklime evrilmeye başladı bazen kışınbile akdenizde olmayan sıcaklıkları yaşayabiliyoruz geçen kış bunu yaşadık antalya 24 dereceyken giresun 28-29 dereceleri gördü kış ortasında 😀 kendimi biran antalyada zannetmiştim

• 2016 Aralıkta o kadar 3-4 sistem kaçmıştı ama 850hpa kuru soğuması yüzünden 1 hafta dan fazla 2-3 derecelerde kalmıştı bizim.Sistemler sonundaki sıcak cephede 850hpa'da -1, -2 varken şehir merkezi(100metre)'ye lapa lapa kar yağmıştı 5-6 cm kadar örtü :D 2016 aralık bir efsane olabilirdi evet hep kafkasa gitti.

• 2016 aralıkta 4 sistem vardı en son sistemde tarih 16 -17 aralık civarıydı son 48 saat kala kafkaslara kaçırmıştık.Gelseydi 3günlük bir sistem olacaktı ama 12 saatte evrildi.850 hoa-12 lerden -8 lere yukseldi ve kafkaslara yollamıştık hiç aklımdan çıkmaz bir efsaneyi kaçırmıştık resmen