GFS-ECMWF Diyagram Arşivi (Aralık 2018)


 • Arkadaşlar malum diyagramlar eski önemini kaybetsede yinede kışın takip edilmesi gereken şeylerden bir tanesi :) İstediğiniz şehirlerin diyagramlarını bu konu altından paylaşabilir ve yorumlayabilirsiniz.Konunu bir diğer amacı ise geleceğe yönelik arşiv :) Diyagramları direk kaynağından link alarak paylaşmak yerine bizim forumumuz üzerinden yükleyerek paylaşırsanız arşiv yapmış oluruz hemde uzak vadede ki diyagramın vadesi kısaldıkça nasıl bir değişime uğradığını daha rahat gözlemleyebiliriz.


  İlk örnek benden gelsin  Diyagramda uzun vadedeki 5-6-7-8'in vade yakınlaşınca ne hale geldiğini görelim :)


  25 Kasım 2018 Akşam Çıktısı Diyagramından 5-6-7-8 Aralık görüntüsü


  35113-1-gif


  5 Aralık 2018 Öğle Çıktısı Diyagramından 5-6-7-8 Aralık görüntüsü


  35114-graphe3-1000-36-33-41-2867-samsun-gif

 • Bendende ECMWF örneği gelsin o zaman. :)


  28 Kasım Tarihli 12z çıktısına ait bir diyagram :

  Bu da bu sabah 00z güncellemesine ait diyagram :  +3'lerden -7'lere. :)

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • modeller de öyle değilmi aslında. uzun vade de mor kütleleri soğukları sokuyorlar, vade kısaldıkça soğuklar kırılıyor sistem kuşa dönüşüyor. Yada tam tersi sistem bize dönmeye başlıyor. Yıllar geçtikçe Uzun vadede diyagramlar ve modellerden yorum yapmak kolaylaşması gerekirken, sanki giderek güçleşmeye başladı.

 • Ekran görüntülerini paylaşıyorum. Görmüş olduğunuz gibi yağış senaryoları berbat bir durumdayken ve yüzde 25 kar ihtimali varken son güncellemesinde yüzde 90 kar ihtimali ve yağış senaryolarının geldiği nokta.

 • Bu da 30 Kasım - 1 Aralık Sistemi için olsun. :) (Kasım konusu olmadığı için, hemde Aralık'a sarktığı için paylaştım.)


  16 Kasım Tarihli Diyagram :
  21 Kasım Tarihli Diyagram :
  Bu da sistem önü :  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • Interstellar kardeşim güzel düşünmüş ve güzel bir konu açmışsın.Modellerin vade uzunken yaptığı tahminlerin vade yaklaştığında ne hale geldiğini ortaya koymuş.O yüzden uzun vadeli modellerde ateş etmek içinde bunalıma girmek içinde erken oluyor.Senin ve katkı sağlayan herkesin emeklerine sağlık.

 • 11-13 sistemi ECMWF'de nasıl gelişti ? Not : Diyagramlar İstanbul diyagramıdır.


  Menzile ilk girdiği günlerden, 28 Kasım'dan bir diyagram :  3 Aralık'tan Bir Diyagram :  8 Aralık'dan bir diyagram :  Buda sistem önü :  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...  Edited once, last by Vintersaga ().

 • HF Üye grubuna yapılan kısıtlama sebebiyle bu konulara da giriş kısıtlamaması olmaması adına konu Faydalı Meteorolojik bilgiler kısmına taşınmıştır.

 • Az evvel model konusunda bahsettiğim buydu. Bakın 12z diyagramı ilk çıktığında nasıldı :  21.10 gibi paralel senaryosu değişti :  Paralel senaryosu değişti görüldüğü gibi. Bu tuzağa ben bir kere düştüm siz düşmeyin. :D


  Ama VAR'a yakalandı..


  tenor.gif?itemid=10693913

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...