İç Ege ve Batı Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Belki Denizli için kışı kapatabilirsiniz ama bir Afyon'lu daha doğrusu iç Ege'li için hele ki rakımı da iyiyse nisan başına kadar hala kış ...

• Afyon'da 2 cm civarı kar var mgm 0,1 mm yağdı diyor yuh diyorum.Kar yağışları hep eksik hesaplanıyor.25 Aralık sisteminde daha çok düştü ama eksik hesaplandı.Manuel gözlemde bir türlü geçemedi merkez istasyonuna.İnşaatta bitti aslında.

Merkeze şu an lapa lapa güzel kar yağıyor.Radara baktım en çok Afyon merkeze yağmış olması gerekiyor.Emirdağı maviler vurmuş 0,6 Afyonu yeşiller vurmuş 0,1^^^^^^

• Marttada olabilir.Martta diz boyuna varsn kar gördüm 2011'de En kötü havada görülür belkide son örtüde olabilir.2 cm kadar var bizim konumda.

Bu yıl zor görünüyor o tablo. Geçen yıl da son kar yağışını 31 martta almıştık.

• Afyon'da 2 cm civarı kar var mgm 0,1 mm yağdı diyor yuh diyorum.Kar yağışları hep eksik hesaplanıyor.25 Aralık sisteminde daha çok düştü ama eksik hesaplandı.Manuel gözlemde bir türlü geçemedi merkez istasyonuna.İnşaatta bitti aslında.

Merkeze şu an lapa lapa güzel kar yağıyor.Radara baktım en çok Afyon merkeze yağmış olması gerekiyor.Emirdağı maviler vurmuş 0,6 Afyonu yeşiller vurmuş 0,1^^^^^^

Hocam Emirdağ derken bana inceden bi mesaj vermiş gibisiniz :)

Emirdağ ın fazla almasının sebebi dağ etkisi olabilir mi ?

• Bu yıl zor görünüyor o tablo. Geçen yıl da son kar yağışını 31 martta almıştık.

Aynen hocam haklisiniz 2011 afyon için efsane kışlardan biriydi 2019 onun yanına bile yaklaşamaz :/ Yanlış hatirlamiyosam 2011 8 mart civarı Afyon merkezde 45 cm civarı kar vardı. :)Hep paternler ve basınç yerleşimleri biz afyonlularin yanındaydı. Bu sene afyon 30 u bile deviremedi. Hep tatsız tuzsuz sistemler :(

• Hocam Emirdağ derken bana inceden bi mesaj vermiş gibisiniz :)

Emirdağ ın fazla almasının sebebi dağ etkisi olabilir mi ?

Yok hocam size değil mgm'ye mesaj verdim. Radarda Afyon'u daha kuvvetli kütleler vurdu.Emirdağ'ı daha zayıf kütleler vurdu ama merkez daha az aldı.Mesela merkezden daha az yağış alan dağlara uzak havalimanı 0.5 mm aldı merkez dağlara daha yakın olduğu için oradan fazlar alır ama daha az almış görünüyor çünkü istasyon bozuk.Emirdağ dağa biraz uzakta kalıyor bildiğim kadarıyla ovaya yerleşmiş.Emirdağ zaten iyi yağış alıyor buna lafım yok Emirdağ'da güzel hesaplanıyor kütle vurduğu an artıyor merkezi yeşil vuruyor yağış girilmiyor nerdeyse.25 Aralıkta deli gibi yağmasına rağmen 0.1 arttı hep.Emirdağ daha fazla aldı ama merkezle aynı kuvvette açık yeşil kütle vururken Emirdağ 0.3 artarken merkez 0.1 artıyordu.Sen bizim istasyonu geçen Mayıs haziranda görecektin.Turuncu vurduğu an istasyon bozuluyor yağış girilmiyordu.^^^^^^Manuel gözlem geçsede kurtulsak artık.

• Aynen hocam haklisiniz 2011 afyon için efsane kışlardan biriydi 2019 onun yanına bile yaklaşamaz :/ Yanlış hatirlamiyosam 2011 8 mart civarı Afyon merkezde 45 cm civarı kar vardı. :)Hep paternler ve basınç yerleşimleri biz afyonlularin yanındaydı. Bu sene afyon 30 u bile deviremedi. Hep tatsız tuzsuz sistemler :(

2011 güzeldi hocam.Yanına yaklaşırdı ama bir 2011 olamaz tabii ki.2011'de 3 tane iyi sistem vardı hocam.2010 aralık ortası 15-20 cm. Ocak sonu 45 cm vardı.Mart sisteminde de 40-45 rahat vardı.8-9 Mart sistemi tarihe geçti zaten Afyon'un mart ayı kar kalınlığı rekoru kırıldı hatta aşıldı 5 cm. aşıldı 36 cm ölçmüştü mgm.Evet ne hikmetse 2015'ten sonra sistemler Afyon'a çalışmamaya başladı dönemseldir diye düşünüyorum.İleriki yıllarda bol bol gömülürüz inşaAllah.Bu sene kesinlikle Kütahya çok iyiydi.Ama Emirdağ 25 Aralık'ta büyük vurgun yaptı.40'ı zorladı diyorlar.Emirdağ'ın konumu her türlü süprize açık fantastik bir ilçe kendisi.^^^^