İç Ege ve Batı Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Egeli dostlarım,abilerim,kardeşlerim herkese iyi geceler sabah bol bol foto görmek istiyorum burada :)Kar Nöbeti tutanlara iyi nöbetler gece teftişe gelirim ha ona göre uykum kaçarsa :P

• Denizli için kararım hala sabit 650 üstü kky . 1000 civarı ve üstü kar . İnanın çok isterim ama ümit dağıtmak istemiyorum gerçekçi olmak her zaman üzülmeyi engeller . Çok yakında bizim şehrimiz de beyaza bürünecek . Hemde geçen son iki seneden daha çok 👌

• Uşak'ta bir kaç gündür hava diğer illere göre sıcak ve soğuk cephe gittiğinde hemen ısınma gerçekleşiyor ters enzervasyona maruz kalıyor sanki diğer illere göre sıcaklık yüksek oluyor sebebi ne acaba bu konuda bilgisi olan arkadaşlar açıklayabilir mi merak ettim şimdiden teşekkürler.

• ibroesra hocam 2 km ötedeki havalimanı Uşak'tan 100 metre alçakta ama açık havalarda Uşak'tan daha soğuk oluyor. Fakat sistem anında Uşak ne ilçesini tanıyor ne havalimanını. Bir anda hepsinden daha soğuk oluyor. Bu da şehrin kurulduğu yerin aslında dağ olması. Uşak'a Çarıkköy rampasından baktığınızda Elma Dağının uzantısında olduğunu göreceksiniz. Çok ilginç bir şehir gerçekten.

• Ölçüm istasyonun kurulduğu yere göre de değişiyor sanki mesela sarayalti tarafı özellikle akse ye yakın olan yerler baya soğuk oluyor bazen afyon ve Kütahya bizden 5-6 derece soğuk oluyor şaşırıyorum sanki alttan biri ısıtıyor Uşak'ı

• Hocam şehir Sarayalti Özdilek tarafında çukurlasmaya başladığı için oralar soğuğu hapsediyor. Geçen kış Özdilekte araba -2 gösteriyordu eve şeref caddesine geldim 1 derece:) mesafe 1.5 km kuş uçuşu.

• Yuksek basınçlı havalar Uşak ı hep sıcak hale getiriyor enzervasyon olayı niye bu kadar belirgin uşak ta hocam

Hocam üniversiteden merkeze ilk geldiğiniz anda sürekli rampa çıkıyorsunuz. Şehrin batısı doğusuna göre 100 metre yüksekte. Soğuk şehrin alçak kesimlerine akıp gidiyor orada hapsoluyor. Merkez yüksekte kaldığı için tutamıyor soğuğu. Mesela yağışın merkezde hep siddetlenme sebebi de bu. Bize gelince yükselip kuvvetleniyor yağış.

• Teşekkür ederim hocam zaten uzun yıllar en düşük sıcaklıklardan da belli oluyor -20 görmemiş maşallah Afyon Kütahya uçmuş sinir olmamak elde değil

• Denizli için kararım hala sabit 650 üstü kky . 1000 civarı ve üstü kar . İnanın çok isterim ama ümit dağıtmak istemiyorum gerçekçi olmak her zaman üzülmeyi engeller . Çok yakında bizim şehrimiz de beyaza bürünecek . Hemde geçen son iki seneden daha çok 👌

Hoş geldin horozkentli geçen sene berbat bi kış geçirdik kar anlamında bu sene acısı çıkar umarım :/8103*

• Yerleşim bölgenizde sizden alçak olan yerlerin daha soğuk olması bazen olabilir . Enverziyon olayında sıcak hava üst tabakaya doğru yükselir ve yükselen hava eğer ki kendinden daha fazla sıcak bir tabakayla karşılarsa soguyacagi yere sıcak kalması mümkündür anlattığınız olay bununla sabit . Bazen Denizlide çukurda olduğu için enverziyonun fazla olduğu zamanlarda bölge yerlerden daha soğuk olur . Bizde buna bekleninlenden daha erken soğudu veya daha erken kar yağdı kısacası ' sürpriz ' oldu deriz . 😊 Umarım anlatabilmisimdir.

• Teşekkür ederim hocam zaten uzun yıllar en düşük sıcaklıklardan da belli oluyor -20 görmemiş maşallah Afyon Kütahya uçmuş sinir olmamak elde değil

Hocam sistem anında çıkarıyoruz acısını. Ben bu kadar seri düşüş yaşayan şehre az rastladım. 12 Ocak 2017 sisteminde yarım saatte 4.5 derece soğudu ve 20 cm kar 1.5 gün okullar tatil edildi:)