İç Ege ve Batı Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Pek mesaj atan biri değilim. Umarım içeriğe uygun bir mesajdır. Yarın araçla 10,00 gibi İstanbul'dan araçla Antalya'ya gitmemiz gerekiyor. Sizlerden yol durumu hakkında bilgi istiyorum. Nerelerde yağış var ve yol kapalı? Güzergahımız D650 otoyolundan İzmit, Eskişehir, Kütahya, Afyon, Isparta, Burdur ve Antalya şeklinde. Şimdiden cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.

• Hıdırlık tarafı girecek ancak. Sarıkız tepesi ile Karahisar kalesi arasında kalan kasımpaşa mahallesinde mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermiş. Çünkü oradaki insanların gelirleri o denli masrafı karşılamaya yetmez gerekçesiyle. Gerekirse devletin yarısını karşılaması lazım.

Bir de hocam Dask’ın deprem sigortası şeklinde yapılanmasının yanında bir de depreme dayanıksız olan haneler için ucuz kredi veren bir yapı kurulması gerekli. Çünkü yenilenmesi gereken yapı stoğu çok.

Uydukent Allah’a emanet. Çok yüksek katlı binalar var ve hala deli gibi yapılıyor. Şehrin kanlıca Kışlacık ve Sülün gibi tepelik yerlere yayılması lazım. Toki oralara yapacak mantıklı olanda o. Oralarda zemin sağlam. Hocam gene sizin ev az katlı sağlam yapıldıysa çok sıkıntı olmaz. icenow123 hocamın evde az katlı bir de tepeye yakın o konuda iyi yerden almış diyebilirim.

Kardeşim yalan yok korkuyorum bir hışımla aldim afyona geldiğimde evi. Evim şu an 10 yaşında. Bodrum+4 kat evim yani 5 katli sayılır. Dediğin gibi evim akuta yakın, akut dağ yamacında ama benimki düzlükte kalıyor,zemin güven vermiyor. Şimdi alsam buradan almam heralde kayadibi mahallesinden falan alırım.

Etraf restoranın olduğu yerlerden.

Yüksek katlı binalara gelirsek. Sorduğumda fore kazık çakılıyor falan diye cevap verdiler. Bazi kişilerde afyonda fore kazık çakan bazı firmaların kazığı doğru çakmadıklarını söylediler ne kadar doğru bilmiyorum.

Allah'a emanet bir durum var gibi ortada.

• Pek mesaj atan biri değilim. Umarım içeriğe uygun bir mesajdır. Yarın araçla 10,00 gibi İstanbul'dan araçla Antalya'ya gitmemiz gerekiyor. Sizlerden yol durumu hakkında bilgi istiyorum. Nerelerde yağış var ve yol kapalı? Güzergahımız D650 otoyolundan İzmit, Eskişehir, Kütahya, Afyon, Isparta, Burdur ve Antalya şeklinde. Şimdiden cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.

Her yer temiz, hayırlı yolculuklar.

• Kardeşim yalan yok korkuyorum bir hışımla aldim afyona geldiğimde evi. Evim şu an 10 yaşında. Bodrum+4 kat evim yani 5 katli sayılır. Dediğin gibi evim akuta yakın, akut dağ yamacında ama benimki düzlükte kalıyor,zemin güven vermiyor. Şimdi alsam buradan almam heralde kayadibi mahallesinden falan alırım.

Etraf restoranın olduğu yerlerden.

Yüksek katlı binalara gelirsek. Sorduğumda fore kazık çakılıyor falan diye cevap verdiler. Bazi kişilerde afyonda fore kazık çakan bazı firmaların kazığı doğru çakmadıklarını söylediler ne kadar doğru bilmiyorum.

Allah'a emanet bir durum var gibi ortada.

Günsazak Bulvarı civarıda çok iyi Hıdırlığın arkasında kalıyor. Tüm afyon yıkılır oralar yıkılmaz. Fotoğraf atıcam. Gerekirse arkadaki tepelere doğru gidilmesi lazım. Abi ekonomik durumlar düzelirse sağlam zeminli bir yerden ev almanı tavsiye ederim.

• Denizli'deki barajın doluluk oranına nereden ulaşabilirim ?
    Bir de geride bıraktığımız sistemi sizinle paylaşmak istiyorum videolar halinde ama çok fazla video var arşiv oldu bildiğiniz.

• Dün Tv'de bir uzman, Denizli Buldan çevresinde ki fayın da çok gergin olduğunu ve 6 üstü bir deprem üretmesini beklediklerini söyledi.

Allah korusun. Denizli hiç hazır değil böyle bir depreme

• Dün Tv'de bir uzman, Denizli Buldan çevresinde ki fayın da çok gergin olduğunu ve 6 üstü bir deprem üretmesini beklediklerini söyledi.

Allah korusun. Denizli hiç hazır değil böyle bir depreme

Daha önce de yaşadık Acıpayam 5.9 ve Baklan 6.5 ile sarsıldık çok şükür yıkım olmadı merkezde.

• 21-22 Şubat civarı ve Ay sonuna yaklaştığımız tarihlerde 2 ayrı sistem beklentisi var. İnşaAllah kuraklığa çare olacak yağışlar alırız. Özellikle Afyon-Kütahya-Eskişehir Ağustos'tan bu yana halen hatrı sayılır yağış alabilmiş değil.

• OCAK AYI BÖLGEMİZDE GERÇEKLEŞEN YAĞIŞLAR

ANTALYA:369,5 mm.

DENİZLİ:105,3 mm.

ESKİŞEHİR:16,2 mm.

ISPARTA:125,3 mm.

AFYONKARAHİSAR:20,9 mm.

KÜTAHYA:37,2 mm.

UŞAK: İnfo'da veri yok ancak 90 mm. civarı aldığını tahmin ediyorum.

BURDUR:47.0 mm.

Genel bir değerlendirme yaparsak Antalya ve Isparta normallerin üzerinde yağışla kapamış. Uşak ve Denizli çevreleri normalleri hafif aşacak miktarda yağış almış. Burdur normallerin hafif altı almış. Kütahya-Afyon-Eskişehir ise normallerin çok altında yağış alarak kapadı. Yağışlar güneybatı Anadolu'da hapsolmuş diyebiliriz.