İç Ege ve Batı Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bi 5 6 gün takip etmeme kararı aldım yağış haritalari akıllara zarar kış gibi hiç değil. Ozelliklede gfs..

1881-1938 <3

• O kadar olmuş muydu hocam. Emirdağ 50 civarıydı diye hatırlıyorum ama Afyon a daha fazla yağmış demekki.

Kusura bakma hocam görmemişim. Afyon'un yüksek olmasının sebebi önceki sistemde daha fazla kar alması 10-12 ocak arasında 3 günlük efsane sistemde merkez ve batısı çok daha yoğun kar almıştı. Kütahya ve Uşak'ta sağlam kar almıştı.

Kütahya-Afyon 50-55 cm.

Uşak:35-40 cm.

Afyon Sinanpaşa fotoğraflarda görmüştüm 70-75 cm idi. Yağış Afyon'un doğusunda gittikçe zayıflıyordu. Emirdağ'da 35-40 almıştır o sistemde. Ardına 15 ocakta gelen sistemde kar eklenmişti .Kar da yürüyemiyordum çok zorlanmıştım. 15 ocak 2012 akşamını çok özlüyorum hava çok soğuk ve yağış gitgide yoğunlaşıyor ve lapa lapa yağıyordu. ?(

• Kusura bakma hocam görmemişim. Afyon'un yüksek olmasının sebebi önceki sistemde daha fazla kar alması 10-12 ocak arasında 3 günlük efsane sistemde merkez ve batısı çok daha yoğun kar almıştı. Kütahya ve Uşak'ta sağlam kar almıştı.

Kütahya-Afyon 50-55 cm.

Uşak:35-40 cm.

Afyon Sinanpaşa fotoğraflarda görmüştüm 70-75 cm idi. Yağış Afyon'un doğusunda gittikçe zayıflıyordu. Emirdağ'da 35-40 almıştır o sistemde. Ardına 15 ocakta gelen sistemde kar eklenmişti .Kar da yürüyemiyordum çok zorlanmıştım. 15 ocak 2012 akşamını çok özlüyorum hava çok soğuk ve yağış gitgide yoğunlaşıyor ve lapa lapa yağıyordu. ?(

AB nasıldı hocam. Kütleler Dalaman üzerinden mi karaya çıkmıştı ?

• Keşke biraz daha iç bölgelere ilerlese

Alçak basınç uzaktan geçiyor maalesef ne kadar bize yaklaşırsa iç kesimlerin yağışı o kadar artar. Potansiyelli bir sistem ama maalesef kaçıyoruz tonlarca yağış dar alanda etkili olup gidiyor. :(3232 Burdur iç kesimler içinde en avantajlı yer.

• Alçak basınç uzaktan geçiyor maalesef ne kadar bize yaklaşırsa iç kesimlerin yağışı o kadar artar. Potansiyelli bir sistem ama maalesef kaçıyoruz tonlarca yağış dar alanda etkili olup gidiyor. :(3232 Burdur iç kesimler içinde en avantajlı yer.

• Önümüzdeki Prş-cuma gelecek sistem yağış açısından çok potansiyelli bir sistem.150-200 km. kuzeylese tüm bölge çok güzel yağış alır. Antalya'da ki durum çok riskli yalnız. İç kesimlere ne kadar çok yağarsa o kadar iyi genelde sel riski olmaz iç kesimlerde kış yağışlarında.

• Antalya çevreleri senelerin en büyük yağışını görebilir.Ayrıca fırtına uyarısıda yapılmalı.Konumda ki rüzgarın da yağışların kat kat Üstüne koyabilecegide göz önünde bulunmalı.Halk arasında yamaç yağışları denilen türden.Hortum riskide var Perşembe ve Cuma günü fazlasıyla dikkat edilmeli acil ve öncü tedbirler alınmalı.forum.havaforum.com/attachment/126776/