Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Şubat 20 den sonra kar yağması için olağanüstü şartlar gerek. Bu olabilir ama kar kalitesi düşük olur. Aralık 20 ila şubat 20 arası bizim buraların kışı. Gfs öğlen güncellemesi de bizi üzdü. Değişmesini beklemekten başka yapacak bir şeyimiz yok.

Güncellemeri pek takmayın bence modeller senaryo verip durur ama veriler ne derse modellerde ona uyar Atmosfer Dinamiktir neler olacğını bilemeyiz :), Aralıkta sahillerimiz kar görmüşse gerisi gelir diğer sistem daha sert olacak buna inanıyorum tüm içtrenliğimle

Einmal editiert, zuletzt von HasanBugra ()

• Şubat 20 den sonra kar yağması için olağanüstü şartlar gerek. Bu olabilir ama kar kalitesi düşük olur. Aralık 20 ila şubat 20 arası bizim buraların kışı. Gfs öğlen güncellemesi de bizi üzdü. Değişmesini beklemekten başka yapacak bir şeyimiz yok.

192 saate kadar hatta 144 e kadar senaryoları deneyip durur ama arka arkaya sıcak çıktı vermeye başlar ve inat ederlerse tabii orda iş zorlaşır. Geçtiğimiz sistem güzel bir örnek. Evrildi evrildi değişti bazen hiç vermedi ana çıktı ama ilk zamanlarda sinyalleri vermişti. Şu an EPS ve ENS lere göre orta ve doğu karadeniz özellikle doğu karadeniz sistem alıyor gibi kıyılar dahil. Bölgemiz için daha verilere sahipiz daha vade uzun. Ana senaryoları şimdilik çok ciddiye almayın

• Bölgemizin uydudan çekilmiş görüntüsü, Ordu tarafları biraz boş kalmış sahil

jpeg&WIDTH=3184&HEIGHT=1137&ts=1640347267157

forum.havaforum.com/attachment/125758/

Bu çizdiğim çizgilerin sol tarafı fatsa sağ taraf ordu merkez çizgilerin arasında kalan kısım kar aldı solu ve sağı almadı ilginçtir merkezin boztepe eteklerine yakın kısmı en azından çatıları beyazlatacak kadar kar alırken doğuda kalan kısmına neredeyse hiç yağmadı

• Gefs'in demesine göre ocak ayında ilk sistem orta ve doğu karadenize merhaba diyecek. Ocak 15 e kadar iki sistem olabilir görüntüsüde var.

• DoquKaradeniz28 tayfun hocam şunuda söylemeden edemeyeceğim aslında amacım yükseklerden fazla kar almak falan değil sadece kendimi sınava sokuyorum o tarihlerde sistem gelirse ve etkili olursa sınavı geçeceğim kolayda değil 40 yaşından sonra birşeyler öğrenmeye çalışıyorum öğrenci kabul ediyorsan ben seve seve sizin öğrenciniz olurum

• Ben uzun zamandır böyle bir soğuk görmedim gerçekten, size böyle yazınca bazı arkadaşlar içinden hava -3 derece alt tarafı diyebilir ama inanılmaz bir ayaz var.

2 dakika İstiklal Marşı'nı okurken elim kıpkırmızı oldu acıyor şuan bildiğimiz :)

• Rize sistem sonu sürprizini yaptı galiba. Ama beklediğimiz gibi 10 cm+ olmadı galiba.

Ordu dün akşam hiç siftah yapabildi mi, ordulular ses verin?

Hocam dün akşam efirli civarında bir şeyler vardı kütle ne yapıp ne edip bir türlü gelemedi oradan. Gelse yoğun kar yapacak kütleleri izledik şahsen ben kendi mevkimde az da olsa bir şeyler gördüm ancak sahil adına durum üzücüydü.. Ki dediğiniz gibi Ordu bunun acısını ocakta çıkaracaktır. Öyle boş bir yer değil maşallah her kış güzel kar alıyoruz..

• Samsun çok şaşırttı arkadaş bi ilden bu kadar az beklentiye girip bu kadar yağması gerçekten çok ilginçsin samsun bide bafra bildiğin karadenizin yıldızı olmaya oynadı

• MGM 'de 3-9 ocak haftasına sinyal yakmış. Karadenizin doğu kesimlerinde mevsim normalinde sıcaklık ve üzerinde yağış tahmininde bulunmuş. (Marmara kuzey ve doğusu, batı ve orta karadenizde mevsim normalinin üzerinde sıcaklık.)

• DoquKaradeniz28 tayfun hocam şunuda söylemeden edemeyeceğim aslında amacım yükseklerden fazla kar almak falan değil sadece kendimi sınava sokuyorum o tarihlerde sistem gelirse ve etkili olursa sınavı geçeceğim kolayda değil 40 yaşından sonra birşeyler öğrenmeye çalışıyorum öğrenci kabul ediyorsan ben seve seve sizin öğrenciniz olurum

Estağfurullah hocam, kabul ederseniz ben size öğrenci olmak isterim. Siz eski topraksınız, sizlerin düşüncesi benim için en doğru endeks.