Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam ben Atakum 200rakimdayim görebilir miyim?

Sanmıyorum şuan görünürde kar yağdıracak bir görüntü yok olunca onayı vericeğiz bende 120 rakım dayım 5 dakika gibi kısa bir süre de 200 rakımlara çıkabiliyorum geçen sene gerçekten çok fark etti yarım saat yürüme ile yaklaşık 350 metreye çıktım 70cm kesinlikle vardı rakım çok önemli.

• Sanmıyorum şuan görünürde kar yağdıracak bir görüntü yok olunca onayı vericeğiz bende 120 rakım dayım 5 dakika gibi kısa bir süre de 200 rakımlara çıkabiliyorum geçen sene gerçekten çok fark etti yarım saat yürüme ile yaklaşık 350 metreye çıktım 70cm kesinlikle vardı rakım çok önemli.

Eminmisin hocam bu akşamki çıktıya göre havada kar olur ilk sistem için

• Önemli gelişme.

Gfs akşam günceline göre, Çarşamba akşam saatleri, 150 rakıma kadar örtü, sahil şeridinde ise , Giresun Görele-eynesile kadar havada kar ihtimali doğmuştur.

İşte dogru yorum budur hocam ben yanlış modele bakıyom sandım bu akşamki gfs gibi gelsin ilyasköyden yukarıya dogru ince örtü olabilir

• Sanmıyorum şuan görünürde kar yağdıracak bir görüntü yok olunca onayı vericeğiz bende 120 rakım dayım 5 dakika gibi kısa bir süre de 200 rakımlara çıkabiliyorum geçen sene gerçekten çok fark etti yarım saat yürüme ile yaklaşık 350 metreye çıktım 70cm kesinlikle vardı rakım çok önemli.

Hangi görüntü o? Şu anda Atakum plajında bile saf kar yapabilcek görüntüler var. 850hpa da -9 girişi mevcut tahminimce de -9/-10 girer gibi bu da yeterli soğuk. -8 girdiğinde bile arabalar üstünde cılız ve cıvık örtü yapabiliyor (200 metre rakımda) -9 civarında sahiller havada rahat görebiliyor

• Görsellik vermiş evet Yarın akşam tekrar bakalım önemli olan istikrar böyle sistemlerin çok örneği var genelde tam yağış kara çevirecek düzeye gelince yağış bitiyor samsunda rüzgar el vermiyor :)

Görsellikten öte de olabilir 144 saat sonrası ve siklonik güncelleme ne olcağı belli olmaz son 48 saate kadar. Ben ecm ve ukmo yu takip ederim onlar dah tutarlı şu an için iyi sayılırlar ayrıca Aralıktayız kış sezonun resmen başlangıçı sayıldığı tarihlerde kar yağışı görebilmek yeterli kıyı kesimler için. Asıl balıklar şubatta ya da ocakta olur

• Hangi görüntü o? Şu anda Atakum plajında bile saf kar yapabilcek görüntüler var. 850hpa da -9 girişi mevcut tahminimce de -9/-10 girer gibi bu da yeterli soğuk. -8 girdiğinde bile arabalar üstünde cılız ve cıvık örtü yapabiliyor (200 metre rakımda) -9 civarında sahiller havada rahat görebiliyor

İyi bakarsanız Sistem genel itibariyle dalamıyor vur kaç sistemi eğer vur kaç değilde farklı görüntülere gidersek dediklerinizi konuşabiliriz bir samsunlu olarak bilmeniz lazım ki vur kaç sistemler de rüzgar karayel ile merkezi boşlukta bırakıyor ama şu görüntülere bakarak 1 güncelleme ile - 9 - 10 girer diyorsanız (ve halen rüzgar karayel) duyguya kaçıyor ben gördüğümü yorumlarken siz durumu iyimserleştiriyorsunuz.

• Görsellikten öte de olabilir 144 saat sonrası ve siklonik güncelleme ne olcağı belli olmaz son 48 saate kadar. Ben ecm ve ukmo yu takip ederim onlar dah tutarlı şu an için iyi sayılırlar ayrıca Aralıktayız kış sezonun resmen başlangıçı sayıldığı tarihlerde kar yağışı görebilmek yeterli kıyı kesimler için. Asıl balıklar şubatta ya da ocakta olur

Olamaz demiyorum tabikide olabilir ama gerçekci şekilde şuan modellerin gösterdiği ve geçmişte böyle sistemlerin nasıl samsunda bir etki yaptığını bilerek yorum yapıyorum.

• İyi bakarsanız Sistem genel itibariyle dalamıyor vur kaç sistemi eğer vur kaç değilde farklı görüntülere gidersek dediklerinizi konuşabiliriz bir samsunlu olarak bilmeniz lazım ki vur kaç sistemler de rüzgar karayel ile merkezi boşlukta bırakıyor ama şu görüntülere bakarak 1 güncelleme ile - 9 - 10 girer diyorsanız (ve halen rüzgar karayel) duyguya kaçıyor ben gördüğümü yorumlarken siz durumu iyimserleştiriyorsunuz.

Başkan şuankı gfs için dedik başka bişe olursa başka konuşulur

• İyi bakarsanız Sistem genel itibariyle dalamıyor vur kaç sistemi eğer vur kaç değilde farklı görüntülere gidersek dediklerinizi konuşabiliriz bir samsunlu olarak bilmeniz lazım ki vur kaç sistemler de rüzgar karayel ile merkezi boşlukta bırakıyor ama şu görüntülere bakarak 1 güncelleme ile - 9 - 10 girer diyorsanız (ve halen rüzgar karayel) duyguya kaçıyor ben gördüğümü yorumlarken siz durumu iyimserleştiriyorsunuz.

kaç güncellemedir -8 ve -9 sokuyor -10 ucundan dönüyor sistem saatlik sistem ayrıca karayelde bir kaç kere gelen kütleler olabiliyor kent üzerine o soğukta local yağış alır merkez de elbet yani havada kar görünür geçen sene de aynı sistemin benzeri geldi ve balaç tarafı beyaz örtü aldı sahilde de kyk ve kar yağışları olmuştu

• Önemli gelişme.

Gfs akşam günceline göre, Çarşamba akşam saatleri, 150 rakıma kadar örtü, sahil şeridinde ise , Giresun Görele-eynesile kadar havada kar ihtimali doğmuştur.

Eynesil görürse beşikdüzü olarak bizde görebiliriz sanırım :D

• Çok küçük, yarım derece daha iyi gelecek. Neredeyse son halini aldı soğuk olarak. Şimdi Pazar gününe kadar, dew point, dikey karışım, ve en önemlisi rüzgar olayı biraz olsun düzelmeli. Şu an sahiller kar yağışı görür, ama sadece parça parça, yani bir ilçe, havada kar izlerken, diğeri parçalı bulutlu bir havayı izler. Çünkü rüzgar yönü, büyük bir alanda denizden karaya kütle girişine izin vermiyor. Parça pürtük serseri kütleler olur.

Son analiz için pazartesi'yi bekleyeceğim ama büyük bir ihtimal Trabzon ve Rize, sistemi 400 rakımdan itibaren yaşar.

• Çok küçük, yarım derece daha iyi gelecek. Neredeyse son halini aldı soğuk olarak. Şimdi Pazar gününe kadar, dew point, dikey karışım, ve en önemlisi rüzgar olayı biraz olsun düzelmeli. Şu an sahiller kar yağışı görür, ama sadece parça parça, yani bir ilçe, havada kar izlerken, diğeri parçalı bulutlu bir havayı izler. Çünkü rüzgar yönü, büyük bir alanda denizden karaya kütle girişine izin vermiyor. Parça pürtük serseri kütleler olur.

Son analiz için pazartesi'yi bekleyeceğim ama büyük bir ihtimal Trabzon ve Rize, sistemi 400 rakımdan itibaren yaşar.

Bafra görür Atakum izler o zaman :)