İç Ege ve Batı Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Scofield16 Medya haberleri abartmayı çok sever doğru ancak bu sefer hiç de abartılmadı bu işin şakası yok ortada gerçekten ciddi bir durum vardı. Felaket seviyesinde yağışlar bekleniyordu. Şimdiye kadarki yağışlar az gibi gelebilir ancak belki de gece gerçekleşecek. Ayrıca dediğim gibi bu değerler çok yüksek değerler yaşadığınız yerden bunları demek kolay olabilir ama orada yaşayanları düşünürseniz daha iyi olur:thumbup:

• Antalya için tehlike devam ediyor sistem etkili kısmı daha yeni başlıyor yarında yağış devam edecek radara göre hat oturdu sürekli yağış devam edecek Serik 100mm yakın yağış düşmüş durumda bu ciddi bir değer.

• Antalya'da Gerçekleşen Toplam Yağışlar

Antalya, Serik, SERİK/BELEK 142,6
    Antalya, Serik, SERİK 117,2
    Antalya, Aksu, AKSU/BOZTEPE TİGEM 116,6
    Antalya, Manavgat, MANAVGAT/BEŞKONAK ORMAN SAHASI 99,7
    Antalya, Manavgat, MANAVGAT 92,2
    Antalya, Kemer, ANTALYA/KEMER 86,4
    Antalya, Muratpaşa, ANTALYA HAVALİMANI 86,2
    Antalya, Manavgat, MANAVGAT/TAŞAĞIL ORMAN SAHASI 80,7
    Antalya, Kumluca, KUMLUCA RADAR SAHASI 73,8
    Antalya, Serik, SERİK/GEBİZ ORMAN SAHASI 70,4
    Antalya, Muratpaşa, ANTALYA BÖLGE 66,5
    Antalya, İbradı, İBRADI 64,4
  • Korkmayın bence , bu sinoptiklerin ve uzun vadenin tamamı değişecek , aralık sonu , ocak ve şubat ve hatta mart iç egenin .

Accu sonbahar tahmini nasıldı , fırtınalı ve yağmurlu , yağışlı yok ilk kar kasımda olur falan filan , ne oldu kasım sonunu saymazsak 3 ay bildiğin kurak ve ılık geçti .

Şimdi ki tahminlerine bakıyorum , kış için ılık ve kurak diyorlar bölgemize , ÖYLE GÖRÜNCE İÇİM RAHATLADI , MAAZALLAH yağışlı deselerdi korkardım ve babam o öyle olmayacak diyorum ben de .

Anlık görüden bile uzak , bir gün sonrasını bile tahmin edemeyen kurumların , bir hafta sonrasına bile güvenip üzülmek son derece anlamsız arkadaşlar , bırakalım kendileri çalıp kendileri oynasınlar

Şu henüz içinde olduğumuz sistemde bile nasıl çuvalladıklarına bir baksanıza , lafta konumumda doğru düzgün bir yağış yoktu sevgili modellere göre olana ne en az 40 mm . ve daha devamı da var . Antalya için 500 mm. yağış , yok ve yuh gözünü seveyim muson yağmuru mu bu mübarek , azıcık alttan atın be .

Ez cümle takmayın o kadar , hepsi DE Ğİ ŞE CEK ...

• Aynen hocam çok haklısınız. Bu kadar teknolojik ilerlemeye rağmen kendini hiç geliştiremeyen çöp modeller insanların duygularıyla oynayıp umut tacirliği yapıyorlar. Yok 500 mm yağış yok Saklıkentte 1m. kar. Paso bilimsellikten uzak olarak sallıyorlar. Tabiki inanana. İnsanları gereksiz yere kandırmak yerine önce adam akıllı teknolojik olarak kendilerini geliştirmeyi deneseler keşke...

• SnowPaladin03 hocam muğla dışında yağışlı yer yok. İşin ilginçti Trabzon da dahil olmak üzere kıyı Karadeniz’in çoğu yerinde bile şiddetli kuraklık var :(

6-7 senede bir böyle kuraklık görülüyor genelde de 5-6 ay sürüyor sonra toparlanma süreci başlıyor.Bakalım toparlanma sürecini iple çekiyorum.:)

• Çarşamba harika yağış aldık , mgm 22,6 kg ölçmüş , perşembe gecesi ve öğleden sonrası bir önceki günden daha güzel yağış aldık 5 kg ölçmüş efendiler , bugün de hafif yağışlı göstermişler öğleden beri neredeyse hiç durmadan hatta radar boş olduğunda bile yağıyorken 4,5 kg civarı ölçmüşler .

0 yağış düştüğü günlerde 30 kg falan ölçen bir kurumdan bahsediyoruz , kaale almamak lazım .

Velhasıl ölçümlerine güven yok , dolayısıyla verdikleri yağış haritaları da yanlış .

Ben yağış olarak normaller civarı gösterdikleri bir konumda yaşıyorum , ha normalimiz 3 ayda kasım sonu hariç yağmur görmememizse mgm doğru ...

İmkanım elverirse kendime bir meteoroloji istasyonu alacağım . Pce -fws 2 kullanan var mı aramızda ?

• Çarşamba harika yağış aldık , mgm 22,6 kg ölçmüş , perşembe gecesi ve öğleden sonrası bir önceki günden daha güzel yağış aldık 5 kg ölçmüş efendiler , bugün de hafif yağışlı göstermişler öğleden beri neredeyse hiç durmadan hatta radar boş olduğunda bile yağıyorken 4,5 kg civarı ölçmüşler .

0 yağış düştüğü günlerde 30 kg falan ölçen bir kurumdan bahsediyoruz , kaale almamak lazım .

Velhasıl ölçümlerine güven yok , dolayısıyla verdikleri yağış haritaları da yanlış .

Ben yağış olarak normaller civarı gösterdikleri bir konumda yaşıyorum , ha normalimiz 3 ayda kasım sonu hariç yağmur görmememizse mgm doğru ...

İmkanım elverirse kendime bir meteoroloji istasyonu alacağım . Pce -fws 2 kullanan var mı aramızda ?

Ben yağış ölçer kullanıyorum memnunum.TFA Monsun 3003

• SnowPaladin03 Aslında bende almayı düşünüyorum hocam. Nereden sipariş verdin acaba ?

Gittigidiyor'dan hocam.Link atayım inceleyin.2,5 sene önce almıştım 200 tl'ye çok memnunum daha pillerini 1 kere bile değiştirmedim.Alman malı hocam gözün kapalı al.

https://www.gittigidiyor.com/a…%C4%9Fmur+%C3%B6l%C3%A7er

Şu an 324 TL. imkanınız varsa alın pişman olmayacaksınız ayrıca iç ve dış sıcaklığıda ölçüyor.Günlük haftalık ve aylık olarak geçmişi var.

https://www.sanayimalzemeleri.…olcer-ic-ve-dis-isi-olcer

Bu sitede 276 TL.