İç Ege ve Batı Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kasımın 1'inde gelen sistemden iyi yağış alırız inşaAllah.Çünkü ondan sonra batı avrupayı vuran bir blokaj var bu aylar sürebilir.Durumlar cidden kritikleşiyor.

ECMWF Kütahya'ya 11-12 kg yağış vermiş kuraklığa iyi gelir.Eskişehir 15'i zorluyor.

• Durgun olan bir ekim aynı geride bıraktık.Maalesef bölgemiz geneli adına çok kurak bir ekim ayı oldu.Kasım'ın da en az 2 haftası durgun duruyor.Yaralandığım siteye göre illerimize düşen yağışlar.

ANTALYA:11.8 kg.

DENİZLİ:15.9 kg.

ISPARTA:9.9 kg.

Burdur:20.6 kg.

AFYONKARAHİSAR:14.1 kg.

KÜTAHYA:24.0 kg.

Uşak maalesef yaralandığım sitede yok. Samet senin arşivinde var mı abi?

• Ekim ayı toplamı var birazdan atıyorum kardeşim.

• Mgm dalga geçiyor hehrhalde Afyon'da iğne boşluğu kadar açıklık yok hava kapalı ve tupturuncu bunlar az bulutlu diyor.Son Durumu güncelleyen kişi kör oldu.^^^^

Denizli'de Mgm'nin ölçtüğü gece sıcaklıkları ile diğer sitelerin ölçtüğü de uymuyor; önceki kışlarda böyle bir durum olmazdı, sebebi aynı şey olabilir hocam 😄😄

• Kasimin 3 undeyiz normalde diyagramda %50 lik %60 lik kar ihtimalleri olurdu.Hatta geçen sene Ekim'de kar yağmışti.Ama bu kış karı gectim,diyagramda yağmur ihtimali bile yok...

• Denizli 24 - 25 dereceydi bugün yine; hepimiz ılık, hatta sıcak hava yaşadık bugün. Her sene bu sene kar tanesi görür müyüm acaba dedim ve konumumda çok şükür güzel kar yağışları oldu geçen yıllarda 😊 Ama bu sene değil kar, yağmur zor yağıyor; inşallah bu patern değişir, benim hala umudum var; 2008 gibi olursa kurak kışın şubatında yağan kar mesela 😊 İnşallah bol kar yağdıran güzel sistem veya sistemler görürüz 😊

• Denizli 24 - 25 dereceydi bugün yine; hepimiz ılık, hatta sıcak hava yaşadık bugün. Her sene bu sene kar tanesi görür müyüm acaba dedim ve konumumda çok şükür güzel kar yağışları oldu geçen yıllarda 😊 Ama bu sene değil kar, yağmur zor yağıyor; inşallah bu patern değişir, benim hala umudum var; 2008 gibi olursa kurak kışın şubatında yağan kar mesela 😊 İnşallah bol kar yağdıran güzel sistem veya sistemler görürüz 😊

2008 sistemini hatırlıyorum hocam.Tam yarıyıl tatilinin bitimine denk gelmişti.Gündüz lodoslu parçalı bulutlu ve çok ılık bir hava vardı.Akşama doğru hava değişmeye başladı.Akşam gök gürültülü kuvvetli yağmur yağdığını hatırlıyorum sabah dizle bel boyu arasında kar vardı(10 yaşındayken).Okullar 2 gün tatil olmuştu güzel bir sistemdi.:):):)

• Barajlarimizdaki doluluk oranı ne durumda bilmiyorum ama en az 15 20 gün daha yağış gözükmüyor.Cok kurak bir dönem geçiriyoruz,inşallah tez zamanda kavuşuruz yağışa.Artik karı gectim yağmur istiyorum

• 2008 sistemini hatırlıyorum hocam.Tam yarıyıl tatilinin bitimine denk gelmişti.Gündüz lodoslu parçalı bulutlu ve çok ılık bir hava vardı.Akşama doğru hava değişmeye başladı.Akşam gök gürültülü kuvvetli yağmur yağdığını hatırlıyorum sabah dizle bel boyu arasında kar vardı(10 yaşındayken).Okullar 2 gün tatil olmuştu güzel bir sistemdi.:):):)

Harikaydı, Denizli'de bile okul 1 gün tatil olmuştu ve ayak bileğimi geçen seviyede kar yağmıştı 1 - 1,5 günde 😊 Bakalım şubatta benzeri olacak mı hocam, göreceğiz 😊