İç Ege ve Batı Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Pazar beklentimiz yok. Pztsi daha yüksek ihtimal gözüküyor.

Evet o kötü his haklı çıktı 20 mm’yi geçersek sistem boyunca öpüp başımıza koyalım. Afyon gene şaşırtmadı. Demek ki daha kurak kalmamız gerekiyor.Afyon’a 6 ay kurak kalmak yetmemiş . :(

Çevre iller ise 30-60 mm ile kapayacak muhtemelen.

Şehrin bu şanssızlığı mı denir ya da başka bi şey mi üstümüzdeki bu illet yapıştı gitmiyor hocam gerçekten 16-17 sine de yağış veriyorlar o da yaklaştıkça patlar büyük ihtimalle,bu yağışları kaçırmamamız lazımdı :(3232

• Şehrin bu şanssızlığı mı denir ya da başka bi şey mi üstümüzdeki bu illet yapıştı gitmiyor hocam gerçekten 16-17 sine de yağış veriyorlar o da yaklaştıkça patlar büyük ihtimalle,bu yağışları kaçırmamamız lazımdı :(3232

Hocam 2011’den beri takip ediyorum. Merkez ve yakın çevresi genelde kış yağışlarında özellikle yağmurlu sistemlerde genelde zayıf kalıyor. Yer şekilleri maalesef aleyhimize çalışıyor.

Nasipten öte köy yok. Az ya da çok yağdı gene de Allah’a şükür biz alamasakta fazla çevremiz iyi aldı oralar adına sevinçliyim.

Afyon böyle kurak dönemlerin ardına genelde sağlam oraj alır. Oraj sezonunu bekliyorum.

• İcon Afyona yarın sabah beyaz örtüyle kalkacaksınız diyor Gfs daha çok kar olasılığını öğleden sonra öngörüyor Gem arabaların üstünde ve yerde hafif olur diyor Arpege de İcona yakın bi çıktı vermiş.Bi kar geçişi olacak gözüküyor ama miktar ne olur yaşayıp görücez

• Toplam yağışta ilk 3’e adımızı yazdırmışız 8)

Son 24 Saatte Metrekareye Düşen Yağışlar

Uşak, Banaz, BANAZ/BALTALI KÖYÜ 91,3
    Afyonkarahisar, Sinanpaşa, SİNANPAŞA/TAZLAR KÖYÜ 75,8
    Kütahya, Gediz, GEDİZ/MURAT DAĞI KAYAK MERKEZİ 67,3

• Büyük ihtimalle şu an bu kışın son kar tanelerini görüyoruz Afyonda

Ben de onu yazacaktım hocam. Son kar taneleri belkide. Gerçi Nisanda bile yağdığı oluyor. Ama her şey mevsiminde güzel baharda bol bol şakır şakır yağan yağmurlar alalım en güzeli. Hem tarım etkilenmemiş olur.

• Hocam hislerim 2023-24 kışının bol karlı minimum 10-15 cm li 4-5 sistemle geçeceğini söylüyor iddiada da iyiyimdir bakalım ne çıkacak :D

Bu tip kışların sonrasında genelde sağlam kışlar geliyor inşallah öyle de olur

Ama her şeyden önemlisi oraj sezonunda barajları doldurmak büyük bir sorunun eşiğindeyiz ülke olarak,gündem seçim ancak oraj dönemi güzel yağışlar almazsak burada çok farklı şeyler konuşuyor olucaz maalesef yine de ben orajlardan umutluyum

• Hocam hislerim 2023-24 kışının bol karlı minimum 10-15 cm li 4-5 sistemle geçeceğini söylüyor iddiada da iyiyimdir bakalım ne çıkacak :D

Ama her şeyden önemlisi oraj sezonunda barajları doldurmak büyük bir sorunun eşiğindeyiz ülke olarak,gündem seçim ancak oraj dönemi güzel yağışlar almazsak burada çok farklı şeyler konuşuyor olucaz maalesef yine de ben orajlardan umutluyum

Ben seneye bölgeden ayrılıyorum rekor üstüne rekor kırarsınız :D

Bu arada seneye İç ege ve Afyon'un büyük patlama yaşayacağı düşünüyorum. Ben özlediğimiz 40-60 cm. kar bırakan sistemleri 2-3 defa göreceğimizi düşünüyorum böyle kurak kışların ardına genelde sağlam kışlar oluyor. EL-NİNO etkisi ile beraber yağışlarda artış bekleniyor. Bu Nisan-Haziran dönemi önemli barajlar açısından size katılıyorum hocam. Sinanpaşa tarafları iyi aldı barajlar az da olsa toparlamıştır.

• Ben seneye bölgeden ayrılıyorum rekor üstüne rekor kırarsınız :D

Benim de 2 sene var Afyon tarih yazar artık 2012-2015 vari bi şey yaşatmadı bi bana o kadar sene içinde,gidince 40-50 cm yağar net :D

• Bu arada seneye İç ege ve Afyon'un büyük patlama yaşayacağı düşünüyorum. Ben özlediğimiz 40-60 cm. kar bırakan sistemleri 2-3 defa göreceğimizi düşünüyorum böyle kurak kışların ardına genelde sağlam kışlar oluyor. EL-NİNO etkisi ile beraber yağışlarda artış bekleniyor. Bu Nisan-Haziran dönemi önemli barajlar açısından size katılıyorum hocam. Sinanpaşa tarafları iyi aldı barajlar az da olsa toparlamıştır.

İnşallah hocam özledik gerçekten o miktarları

• İstanbul'a gidersem İstanbul'u bahtsızlığa sürükleyebilirim bi de Antalya ihtimali var öyle olursa bi daha sel görmeyiz Antalya'da :D

Benim de hedef İstanbul ya da İzmir tarihi tersten yazdırmayız inşallah oralarda :D