İç Ege ve Batı Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bölge sorumlusu arkadaşlar son gelişmeleri bölgemiz adına yorumlamanız mümkün olur mu? Malum ortalıkta Ull ler kutup soğukları lafları dolaşıyor ancak ist bölgesi giritte ab patlamasına pek sıcak bakmıyor

• Bölge sorumlusu arkadaşlar son gelişmeleri bölgemiz adına yorumlamanız mümkün olur mu? Malum ortalıkta Ull ler kutup soğukları lafları dolaşıyor ancak ist bölgesi giritte ab patlamasına pek sıcak bakmıyor

Bölge sorumlusu değilim ama naçizane fikrimi belirtmek istiyorum. 12-13 Ocak sistemi potansiyelli bir sistem. Girit’te ab oluşması için o ull’un Ege’ye yuvarlanması lazım. Bizim için ve özellikle İzmir civarı için çok iyi olurdu bu durum. Zor gibi duruyor ama ihtimal var. Bazı modellerde gördüm bu durumu. 17 Ocak sistemi ise karışık.

31 Aralık 2014

• Afyon’da 1 buçuk saattir güzel yağış var benim cihaz 2,3 mm oldu merkez 1,1 mm diyor Mgm. İstasyonun yağış ölçer kesin bozuk bizede merkez civarından geliyor kütleler.

• Afyon’da 1 buçuk saattir güzel yağış var benim cihaz 2,3 mm oldu merkez 1,1 mm diyor Mgm. İstasyonun yağış ölçer kesin bozuk bizede merkez civarından geliyor kütleler.

Hocam senin lokasyon Afyonun batısındaysa fark olabilir normal. Çünkü bildiğim kadarıyla Afyonda yağış konya yönüne gittikçe azalıyo. Eskiden havalimanı istasyonu açıkken bölge ve havalimanı istasyonunu ayrı ayrı hesaplıyodum. Bölge daha fazla yağış alıyodu. Çarşı da şu anki bölge istasyonuna göre kuzeybatıda ve dağa daha yakın. Tahminimce çarşı da istasyondan fazla yağış alıyo. Yani yağış İzmir istikametine gittikçe artıyo.

• Hocam senin lokasyon Afyonun batısındaysa fark olabilir normal. Çünkü bildiğim kadarıyla Afyonda yağış konya yönüne gittikçe azalıyo. Eskiden havalimanı istasyonu açıkken bölge ve havalimanı istasyonunu ayrı ayrı hesaplıyodum. Bölge daha fazla yağış alıyodu. Çarşı da şu anki bölge istasyonuna göre kuzeybatıda ve dağa daha yakın. Tahminimce çarşı da istasyondan fazla yağış alıyo. Yani yağış İzmir istikametine gittikçe artıyo.

Kuzeydoğuda kalıyor hocam. Benim konum 5 mm. aldı Merkez 2 mm'yi geçememiş. ^^ Benim çocukluğumda çarşıya tarafı az alırdı istasyon tarafı daha çok alırdı. Hatta şehrin Konya tarafı ne kadar şanslı diye düşünürdüm. Ama bu durum 2018'den beri değişti şehrin İzmir istikameti daha fazla Konya istikameti daha az alıyor. Erkmen-Çakırköy zaten onlar ayrı havadalar. Kışın fark olmasa da orajlarda kesinlikle apayrı bir bölge. İç egede en iyi oraj çeken bölgelerin başında geliyor. 2016'da Erkmen merkeze belki 100-110 mm. fark attı.Hatta uydukentte alamadı sıırf Erkmen Çakırköy almıştı. Gölet ve orman orada apayrı bir mikroklima iklim oluşturuyor. Ağustos sonu Erkmen'e gitmiştim. Orada ayıptır söylemesi Çay ve Tost gömerken sağanağa yakalandım 20-25 mm. rahat yağdı. Tam Asri mezarlığa geldim kupkuru Çarşıda bir şey yok İstasyon 3 mm. yağış almıştı. 2016'da bu olay 6-7 kez yaşandı. O sene kadar başka hiç bir sene fark yaşanmamıştır. Ertesi sene 2017'de Erkmen orajda fostu ama Merkez daha çok almıştı. ^^

AFSÜ Türk Patent Bilgi ve Doküman Birimi açıldı - Kocatepe Gazetesi

Erkmen Karşıda en yüksek gördüğünüz dağın kuzey yamacında. Solda kalan tepelerin arkası ise merkez.

• Kuzeydoğuda kalıyor hocam. Benim konum 5 mm. aldı Merkez 2 mm'yi geçememiş. ^^ Benim çocukluğumda çarşıya tarafı az alırdı istasyon tarafı daha çok alırdı. Hatta şehrin Konya tarafı ne kadar şanslı diye düşünürdüm. Ama bu durum 2018'den beri değişti şehrin İzmir istikameti daha fazla Konya istikameti daha az alıyor. Erkmen-Çakırköy zaten onlar ayrı havadalar. Kışın fark olmasa da orajlarda kesinlikle apayrı bir bölge. İç egede en iyi oraj çeken bölgelerin başında geliyor. 2016'da Erkmen merkeze belki 100-110 mm. fark attı.Hatta uydukentte alamadı sıırf Erkmen Çakırköy almıştı. Gölet ve orman orada apayrı bir mikroklima iklim oluşturuyor. Ağustos sonu Erkmen'e gitmiştim. Orada ayıptır söylemesi Çay ve Tost gömerken sağanağa yakalandım 20-25 mm. rahat yağdı. Tam Asri mezarlığa geldim kupkuru Çarşıda bir şey yok İstasyon 3 mm. yağış almıştı. 2016'da bu olay 6-7 kez yaşandı. O sene kadar başka hiç bir sene fark yaşanmamıştır. Ertesi sene 2017'de Erkmen orajda fostu ama Merkez daha çok almıştı. ^^

AFSÜ Türk Patent Bilgi ve Doküman Birimi açıldı - Kocatepe Gazetesi

Erkmen Karşıda en yüksek gördüğünüz dağın kuzey yamacında. Solda kalan tepelerin arkası ise merkez.

Erkmen hakikaten müthiş lokasyonmuş hocam. Orada sıcaklık sıkıntısı da olmaz sınırdaki sistemlerde.