2018 - 19 Kış Tahmini

• Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle bana bu rütbeyi layık gören yöneticilerime ve Üstadıma teşekkür ederim. Yıllarca Analiz konusunda kendimi geliştirmeye çalıştım, Tahmincilik konusuna pek yoğunlaşmamıştım. Kendimi ilk olarak 'Karadeniz ull efsanesi' sisteminde denedim ve çok beğeni aldım. Bugün buralara gelme vesilelerimden biridirler. Kendilerine de teşekkür ederim. Artık tahmin işine yoğun bir şekilde odaklanarak Üstadlarımdan almaya talip olduğum bayrağı daha da ileriye taşımaya çalışacağım,

Aralık ayına girdiğimiz şu günlerde Kuzeyimizde normallerden daha düşük sıcaklıklar yaşandı. Bunda en büyük paylardan biri Atlantik okyanusunun Kasım ayında çok pasif kalması ve Sibirya bölgesine ısı transferi yapamamasıydı, Bir diğer faktör Qbo'nun alt fazları ile üst fazları arasındaki farkın kutuplara ve Stratosfere bir dizi ısı transferi yaparak vortex'in zayıf kalmasını sağlamasıdır. Az deniz buzu ve benim analizime göre bu senenin 200 günden fazladır güneş lekelerinden yoksun olması da yer soğumasını artırıyor. Sibirya bölgesi'nin normallerden 15 derece daha düşük olduğu günler yaşadık. Atlantik Okyanusunun biraz aktifleşmesi soğukları Sibirya merkezine geri çektirse de; Menzilinde soğuklar çok güçlü kalmayı sürdürüyor ve fırsat kolluyor. Aralık ayının 15'i ile birlikte Atlantik'teki aktivitenin çok azalmasını ve Soğukların tekrar Avrasya'yı etkisi altına almasını bekliyorum. Rusya bölgesi bu sene normallerden çok daha soğuk geçecek. Örneğin; Moskova şehri bütün kış boyunca + değerleri göremeyebilir. Aynı tarihlerde aşırı soğuk olan Asya kıtasında stratosfere aşırı ısı transferlerinin başlayacağını ve ay sonunda Stratosferik polar vortex'in Yüksek oluşturarak rüzgarları doğulu faza geçirmesini tahmin ediyorum.

Ocak ayı ile birlikte sinoptik değişmeye başlayacak. Barents-kara denizine yerleşmesini beklediğim yüksek basıncın zaman zaman 1065'lere tırmanmasını bekliyorum. Soğukların ülkemize oluk oluk akacağı bir sinoptik oluşacak. Atlantik denizinin bu sene serin olmasıyla; Azor daha sağlam bir şekilde Avrupa'ya giriş yapacak ve soğukların Batı Avrupa'ya kaçmasını engelleyerek Güney- doğu Avrupa'ya inmesini sağlayacak. Eğer Azorun aktif omasını beklemeseydim, İç bölgelere fazla ümit vermezdim çünkü Sibirya kaynaklı sistemler genelde Akdeniz'e yeterli şekilde sokulamadığından siklon patlatamazlar. Azor da görevde olacağı için Anadolu özlediği kar yağışını alacak. Ege bölgesi zaten siklon oluşumuyla birlikte iyi kar yağışları görecek. İzmir şehrinin de kar almasını bekliyorum. Akdeniz bölgesinde etkili yağışlar ve özellikle göller yöresinde sağlam bir kar örtüsü oluşabilir. Peki 2 ay boyunca hep kar mı alacağız? Bunu kastetmiyorum. Azor bazen daha doğulu yükseleceği için sistemler ara sıra Orta Karadeniz üzerinden İç anadolu rotasını izleyerek Akdeniz'e inecek. Akdeniz'e inmesiyle yaratacağı siklonlar; İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'yu da etkileyecek. Azor'un konumuna göre Doğu Karadeniz'e kuzeyden çok güçlü bir salınım olabilir. Ya da Marmara'ya inecek soğuklar Azor'un doğulaması ile Karadeniz'i yatay geçerek güçlü nem toplayabilir ve yoğun dekler sahilleri vurabilir. Ülkemizde yağış sıkıntısının çekilmeyeceği bir Ocak ayı bizleri bekliyor.

Şubat ayının ülkemizde şu anda kesin diyemeyeceğim bir yerlerinde sıkıntı yaratacağını tahmin ediyorum. Doğu Anadolu'da ciddi kar yağışları bekliyorum. Bir siklondan bile epey kar alabilecekler. Şubat ayını detaylı bir şekilde açacağım konuda konuşuruz.

Bereketli ve güzel bir kış geçirmek dileğiyle,

• Tahmininiz hayırlı olsun hocam. İlk olması nedeniyle ayrı bir güzel. İlkler her zaman güzeldir. :) Özellikle özlenilen soğuk Şubat ayını kolluyorum bu yıl. :)

->Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about. Be kind. Always.

->Karşılaştığın herkes hakkında hiçbir şey bilmediğin bir savaşta savaşıyor. Nazik ol. Her zaman.

• Her şey umduğumuz gibi ve beklentilerimiz dahilinde gerçekleşsin inşallah.

Konu hayırlı olsun, güzel güncellemelerinizi bekliyor olacağız.

Hayırlı olsun.