Genel Aralık Ayı Görünümü

• Güzel geçen kasım ayının ardından aslında yine aksiyonu bol bir aya daha merhaba diyeceğiz.Sibirya üzerinde taze kar örtüsünün arttığı her senelerde biz iyi bir kış geçirdik şuan da da sibirya üzerinde taze kar birikimi oldukça artmış gözüküyor.Buranın bize faydası aralık 2.Haftasında olacak,öncelikle 1.haftaya bakalım ;

Aralık ayına kuzeybatı kesimlerimiz oldukça soğuk hava ile beraber girecek trakya kesimlerinde 30 gece 1 aralık sabahında özellikle edirne dolaylarında örtü yapabilecek (5-8 cm ) civarında kar beklentim var.Ardından üzerimize gelecek olan yüksek ile sıcaklıklar da normal seviyelere gelecek.Azor bu ay içerisinde çok hareketli olacak onu belirteyim yani atlantik üzerinde azor şov izleyebiliriz bu sene zaten hakim bir azor bekliyorum.Aralık 3-4 gibi amerika kıtasına sokulan soğuk hava atlantik üzerinde de basıncı düşürecek ortalama 975 mb izlanda olacaktır bu da azor hareketinin biraz daha yatay konumlanmasını o nedenle kısa bir ısınma döneminin ardından azor ikinci atağını yapacak gibi.Şimdi bizi ilgilendiren bu 2.atak olacak.975 lik izlanda barent denizine sokulup azorun bu hareketi ile yavaş yavaş doğuya kayacak.Dinamik basınç alanı bize dönemine göre oldukça etkili yağışlar getirecek özellikle kıyı ege civarlarına dikkat etmek lazım.ayın 12-13 gibi azor bir hamle dahayapıp asıl sistemi indireceğini düşünüyorum.İlk sistrm 500 hpa değeri yüksek ancak denizel köken olduğu için sahil kesimlerinde yağmur etkili olacak ardındanbu alçak basıncın kuzeydoğu da biriken güçlü soğukları güneye indirmesini öngörüyorum.

Toparlayalım 8-9 aralık gibi 500 hpa değeri yüksek izlanda kökenli sistem ardından buna bağlı olarak polar kökenli bir sistem daha beklentim var 13-14 aralık civarı.Şuan ki aralık ayı için ön görüm budur.Aralık son haftası için ilerleyen günlerde ekleme yapacağım rabbim yanıltmasınhava-kars323