2018 - 2019 Kışı (Genel Sohbet)

• Avrasya ya iner dogru. Basınc yerlesimiyle farklilik olusur ama. avrupa derken sadece bati ve avrupa nasiplenir ve dogu avrupa avucunu yalar gibi algilamayin . Nedeni ise hocamizin anlattigi durum bu yaz oldu :) kuzey yönlü rüzgar ve nem. Ama nefes aliyoduk yani :)

• Benim pek hosuma gitmedi yukaridaki resim.

Üstadım Cohen der ki stratosfere gelen ısınmanın 14 gün ısrarcı olması lazım, yoksa stratosfer bölünemez ancak yer değiştirir. Lakin Stratosferin Avrasya bölgesine itilmesinin bu bölgede soğukları artıracağını belirtti.

Stratosfere kısmi bir ısı transferi olursa; bu ısı transferi Alaskaya doğru hareket ediyor ve orada bir yüksek oluşturuyor. İlk bu ısınma olduğunda doğu Abd ılıman geçreken, yükseğin aktifleşmesi ile soğuk havalar Doğu Abd'ye inmeye başlıyor. Bize Ani stratosferik ısınma veya kısmi stratosferik ısınma yetebilir çünkü bu durum Barents - Laptev ve İskandinavya bölgesinde yüksek oluşumu destekliyor. Ancak eğer Azor bize destek olmaz ise; Soğuklar batı Avrupa'ya kaçıyor;

Geçen sene Atlantic Multi-decedal dediğimiz Amo endeksi çok sıcaktı. Azor kalkan olamadığı için yukarıdaki gibi batıya kaçtı.

Bir örnek de 2012'de harika bir kış geçirmemize rağmen İtalya'ya açan sistemi tekrar maalesef hatırlamak istiyorum;

Azor yine ortada yok. Fakat bize gelen sistemde hem Sibirya'nın yayılış ozisyonu hem de Atlantik'ten gelen Azor sistemi bize indiriyor;

Bir örnek de 1907'den;

Judah Cohen der ki; "Stratosferik ısınma karlı bir kış için olmazsa olmaz değildir, ancak ekstrem bir kış istiyorsanız; olmazsa olmazdır".

Saygılarımla,

• HavaForum Sevdalısı hocam, bahsettiğiniz olgu sayesinde karadeniz'e inen sistem örnekleri oldu mu acaba?

1 Ocak 1985 ani stratosfrik ısınma. İlk atak Avrupa'ya gidiyor;

İkinci Marmara'ya ama 3. sizde;

1984 Kasım ayı Amo -0,288, bu sene Ekim +0,143. Fark fazla değil. İkisi de nötr sayılır.

• 1985 kışı gerçekten efsane sistem olmuş. yarıyıl tatilini iki hafta uzatmış. dersinizde öğrettiğiniz olgu sayesinde gerçekleşmiş olduğunu da öğrendim. çok sağolun. çok şey katıyorsunuz bizlere. son olarak cohenin dediği gibi ekstrem kış için gerekli görünüyor bu durum.

• Sadece şunu vurguluyorum. Meteorolojide 2 x2 = 4 olmuyor. Çünkü değişken çok fazla. Bir küçük faktör çok şey değiştiriyor. Stratosferik ısınmada bilmemiz gereken şey piyango toplarının dönmeye başladığıdır. Bu piyango nereye çıkar? Bunu hesaplamaya çalışırız ama modeller bile bazen yanılır. Geçen sene Şubat sonu sitemi önce bize gösterildi sonra Avrupa'ya. O yüzden tahmin sürelerimi kısa tutmaya çalışıyorum.

• HavaForum Sevdalısı Doğada her şeyin bir denge üzerine olduğunu düşünürsek bence bu kış efsane geçer.Geçen sene neredeyse hiç kar almadık.İki sene oluyor ülkece kar görmeyeli adamakıllı.1987'den beri SSW'ler de yaramadı.2012'de,2013'de ve 2018'de büyük balık kaçtı.Bu sefer kaçmamalı,aritmetik bunu söylüyor.

• HavaForum Sevdalısı hocam mynet'te bugün şöyle bir haber vardı

Kuzey Atlantik okyanus sularındaki düşük dolaşımın mini buz çağını başlatabileceği uyarısı yapıldı.

Yeni araştırmalar da Kuzey Atlantik Okyanusundaki su seviyesinin, son 1500 yıl içerisindeki en düşük seviyeye indiğini gösteriyor.

Araştırmacılar, okyanustaki düşük akıntının Kuzey Amerika ve Avrupa kıtasındaki iklim değişikliklerine neden olduğunu belirtiyor.

bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz??

• 16 Dec 2000

02 Jan 2002

07 Jan 2004

Bu tarihler yakın tarihteki PV de yer değiştirmeler.SSW den son 5-15 gün içinde etki gösteriyor.Geçen sene bölünmeydi 12 Şubatta olup 16 gün sonra avrupaya giden bir sistem olmuştu.Şimdi bu tarihlere bakarsak ;

archivesnh-2000-12-16-0-0.png

5 gün sonra ;

archivesnh-2000-12-21-0-0.png

archivesnh-2002-1-2-0-0.png

7 gün sonra ;

archivesnh-2002-1-9-0-1.png

archivesnh-2004-1-7-0-0.png

15 gün sonra

archivesnh-2004-1-22-12-0.png

• abi ya ben yanlış görüyorum yada yanlış biliyorum. Inanamiyorum ya. Gecen seneye göre daha serin-soguk atlantik , daha canlı ve sürekli tirmanan bir azor var. Bakiyorum hazar cevresinde yb cok etkili ve aktif degil gecen seneye göre. Bu sonbahar orta avrupadan bir türlü kopamayan yb var. Keza bati avrupada öyle. Dogu avrupa ve biz ise dalgali şekilde gidiyoruz ki gecen seneye göre ülke anlaminda daha etkili yagislar aldik ve daha düşük anomali gecirdik bu sonbahar. Ao ve nao bu sezon genellikle dalgali ama daha cok hafif pozitif ve nötr de seyir ediyor.

Sadece kasım ayinda işler terse dönmeye basladi. Iste nebilim.bati avruoada gezici atlantik ab alanlari azorun birazdaha yatay gezinmeis ve zamanla yukselmesi vs. Yanlis bilmiyorsam. Bati avrupa da kasım ayında düşük sicaklik anomalisi yaşayinca kışın tam tersi korelasyon oluyormus diye duydum. Ama kesinlik degil bir tez bu.

Bence artik bu modellerede bir "VAR" Gelmeli..

• Şu anda biraz sıcak ama soğuyor. yakında iyice soğuk olur ve siklon patlamaz ise Azor kendine daha rahat yol bulur.