1987 Kışı ve Analizi

• SemihcAn Dedigin gibi 7-8 ocak 2017 de kocaeli sanssızdi burda kar sulu kar a donup 15cm lik birikimi eritmisti.

1987 kişın i Kocaeli adina bende merak ediyom.Dedeme sordum bunu oda 87 kişi ile ilgili;Evin onunde 1 bucuk metre kar varmış(Başikele rakim 77) ve nisan ayina kadarda kalkmamış.

• 1987 üniversite yıllarımda. Bir gün evveli maçım vardı. Hava oldukça ılık. Gece yattım. Sabah rahmetli babam her zaman benden önce kalkar ve işe giderdi.o sabah elinde çayı salonun caminin dışarı bakıyordu. Hayırdır diye sorduğumda hiç bir şey soylemeden kafaşı ile camdan disarisini işaret etti.baktığımda gözlerime inanamadim karşı taraftaki göçmen evinin sadece bacası görünüyordu tamamen kara gömülmüş ve heryer toz duman. Kar yağışı uzun bir zaman durmadı. Ekmek firinlarinin çoğu çalışmadı. Ekmek icin Gaziosmanpaşa meydana giderdik kizaklarimizla.keşke öyle bir kış gorsek. Cocuklugumuzu gencligimizi yaad etsek .

Kardeşim gaziosmanpaşa nın neresindeydin ben pazariçi nde oturuyordum

• Valla 12 yaşındaydım şişli -Feriköyde oturuyorduk okulların iki hafta tatil olduğunu hatırlıyorum internetten araştırdığında 10 gün durmadan yağdığı söyleniyor ama bana daha fazla en az 12-13 gün gibi geliyor çok zaman geçtiği için yanılıyor olabilirim ama hayatım boyunca gördüğüm en iyi yağıtı bir dahada görebileceğimi sanmıyorum o zaman nasıl bir olay gerçekleşti bilmiyorum ama arka arkaya bir kaş sistem birleşti sanırım...

• 1987 martında Ankara Mamak'ta ki acemi birliğine teslim olmam gerekiyordu. Hava çok sıcak olduğu için gömlek ve yanıma aldığı hırka ile terminale geldim. Otobüse bindim. Sakarya da kar başladı. Ankara kadar her yer kar.. Güya sabahtan akşama kadar gezip sonra birliğe teslim olacaktım. Mont kaban yok.ayağımda spor ayakkabı . Gezmek mümkün mü. Birlikte Bir hafta TV bile izletmediler. Dünyadan bi haberdik. Sonra TV de haberlerde izledim şok oldum. 80 cm kardan okullardan vs bahsediyordu. Şansızlığıma çok üzülmüştüm.(Ankara'yı belki de bu yüzden sevemedim) Efsane kar yağışını kıl payı kaçırmış oldum. Ankara'ya da o sene Mart ta 30 cm falan kar yağmıştı. Günlerce kar üstünde yat kalk sürün yaptık. burnum kulaklarım soğuktan soyuldu. Hatta o yıl Ankara'ya 23 Nisan da bile kar yağmıştı.