1987 Kışı ve Analizi

• Benim hayatımda yaşadığım en efsane kış 1987 Mart İstanbul kışıdır. O yıllarda Ankara da ikamet etmeme rağmen kısa dönem askerlik sebebiyle İstanbul Kasımpaşa da bulunuyordum.Sistem öncesi hava 20 dereceye kadar çıkmış hatta bahar geldi demiştik.Martın 4-5 gibi sabah aniden şiddetli bir kar fırtınası başlamış ve 3 gün boyu aynı şiddette kesintisiz bir şekilde devam etmişti. Trakya'daki birliklere sevk edilen askerler birliklerine ulaşamamış ve biz onları misafir etmiştik.3 günde kar kalınlığı 1 metreyi bulmuştu.Nöbetler en aza indirilmiş ve askerin bütün görevi gün boyu kar temizlemek olmuştu. Mart sonuna doğru terhis olmuştum ve o tarihe kadarda kar hiç durmamıştı.Ankara'ya dönememiş bir müddet İstanbul'da babaannemin yanında kalmıştım.Kar ancak mart sonunda erimişti.O yıldan beri böyle bir kışa hala şahit olmadım.

• İstanbul Ataköy' de oturuyorduk. İlkokul 2. sınıftaydım. Sömestır tatilinde hiç kar yağmamıştı ve buna çok üzülmüştüm. Tatil bitmiş ve okulun ilk günü yani pazartesi gelmişti. Sabah erkenden kalkmak için erken yatmıştım. Sabah olunca annem normalden daha erken kaldırdı beni, kalkmama daha yarım saat kadar vardı. Sana bir sürprizim var, gel ve camdan bak demişti. Tek gözümü zor açarak camdan bakıyordum. Ama pek birşey göremiyordum, evimiz de 7. kattaydı zaten. Her tarafta sis var ne var yani dedim. Bizimkiler güldüler, babam iyi bak oğlum dedi. Tekrar bakınca gözlerime inanamadım. İnanılmaz bir kar yağışı ve bahçede tonla birikmiş kar vardı. Bahçe duvarı kardan tamamen kapanmıştı. Biraz sonra bir okul çocuğu geldi ve kardan kapanan duvarın dibinde tünel evet tünel kazmaya başladı. Duvar 1,5 metre yüksekliğinde falan vardı. Okullar tatil ilan edilince biz arkadaşlarla o duvarın tepesinden aşşağıya rampa yapıp tam iki hafta kızak kaymıştık. Hayatımın en unutulmaz kışıdır gerçekten. Sömestır tatiliyle beraber bir ay tatil efsaneydi :D Tabi yazın acısı çıkacaktı ama olsun :D Dilerim günümüz çocukları da buna benzer bir anıya sahip olurlar, bizler de tekrar yaşarız. Eğer böyle birşey olursa bence kartopu savaşı yapalım buluşup :D O gün çocuk olalım tekrar. İyi haftalar, güzel haberler alalım bu hafta inşallah.

• Hocam benim merak ettiğim 1987 kar fırtınasını mgm neden göremedi sistem gelmeden 1 gün önce hava durumunu istanbulda parçalı bulutlu güneşli sıcaklığı 16 18 derecelerde paylaşmış kamuoyuna gerçekten çok ilginç sistem bir gecedeki geldi:/

• Bana soracak olursanız, 1942'ye de özel bir sayfa açılmalı arşivimde Batı Rusya'dan birçok fotoğraf var.

Operation Barbarossa öncesi, 1942 kışının soğuk geçeceğini Führer'e söyleyip dikkate alınmayan meteoroloji sevdalısı Mareşal...

• Aynı hatayı 1985 te de yaptılar. O zaman ki imkanlardan ya da imkansızlıklardan dolayı. Düşünün ki tarihten beri İstanbul'a her kış Dek yağışları düşer ve bu yağışlar sürpriz olduğu için trafik tıkanır, insanlar yollarda kalırdı. Dek ile ilgili Türkiye'de yazılan ilk makale 2010 yılına aittir. Tayfun Kindap isimli İstanbul Teknik üniversiteli meteoroloji sevdalısı biri yazdı. Yıl kaç? 2010!!!. Abd'de lake effect snow ile ilgili ilk makaleler 1900'lü yılların başlarında yazıldı.

• Aynı hatayı 1985 te de yaptılar. O zaman ki imkanlardan ya da imkansızlıklardan dolayı. Düşünün ki tarihten beri İstanbul'a her kış Dek yağışları düşer ve bu yağışlar sürpriz olduğu için trafik tıkanır, insanlar yollarda kalırdı. Dek ile ilgili Türkiye'de yazılan ilk makale 2010 yılına aittir. Tayfun Kindap isimli İstanbul Teknik üniversiteli meteoroloji sevdalısı biri yazdı. Yıl kaç? 2010!!!. Abd'de lake effect snow ile ilgili ilk makaleler 1900'lü yılların başlarında yazıldı.

Hocam bu kış tarih tekerrür edermi yine aynı hata olurmu:)

• 87 kışını net hatırlıyorum. Ankara da üniversitedeyim. Akşam hava gayet ılımandı. Mgm de ertesi gün ılıman tahmin yapmıştı. Ancak gece 1 civarı ısı aniden düştü. Soğuk trakyadan girdi ve sabah İstanbul da kar vardı. O gün ankaradan Zonguldak a yola çıkmıştım. Yolda zor anlar yaşamıştık.