1985 Kışı ve Analizi

• Hayatımda yaşadığım ikinci efsane kıştır.(Birincisi 87 kışı) 85 kışını hem Ankara da hem de İstanbul da yaşamıştım. O yıllarda Ankara da yaşıyordum. Sömestir tatilini fırsat bilip İstanbul'a gelmiştim .87 sisteminden farklı olarak kar birgün yağıyor ertesi gün biraz eriyor bir sonraki gün tekrar yağıyor tekrar biraz eriyor bu şekilde bir haftadan fazla sürmüştü bunun sonucu olarak caddeler ve sokaklar adeta sibirya gibi kalın bir buz tabakası ile kaplanmıştı.O sistemde meteorolojinin büyük yanılgısı da hala aklımdadır. İki gün kar yağdıktan sonra ertesi gün havanın ısınacağı ve rüzgarın lodostan eseceği rapor edilmiş.Ama sabah uyandığımda lapa lapa yağan bir kar ile karşılaşmıştık.Hava Mart ortasına kadar ısınmamıştı.Mart başı Ankara'ya döndüğümde Ankara'da rekor soğuk havalar yaşanmıştı hatta gündüz en yüksek -10 derece gece en düşük -22 derece ile o zamana kadarki rekor soğuk değerleri görmüştüm. Kar ve buzlar ancak mart sonu erimişti.

• 85 kışının efsane olduğunu ailemden biliyorum kar olarak değil ama soğuk olarak 87 den daha soğuk olduğunu anlatırdı babam.hatırı sayılır kar birikimi olmuş Sefaköy civarında

• 85 yılında ankarada üniversite 1.sınıftaydım. sömestre tatili bitmiş ikinci dönem başlamak üzereydi. Memleketim zonguldak devrek ten ankaraya dönecektim. Ama dönemedim. Yaklaşık 15 gün boyunca aralıklı olarak kar yağmıştı. Iki gün kar yağıyordu, hava açıyordu sonra tekrar direk kar yağmaya başlıyordu. Müthiş bir yıl dı.