GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Kasım 2018)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ya endekslerde var bir şey ya da modellerde. Endeks sıfıra da Yakın değil bariz negatif de ama model bariz pozitif çıkartıyor. Bir yerde hata var ama nerde? Ingiltere üstündeki parazit her şeyi alt üst ediyor. Azor iskandinav civarında tekrar hareketlenmeye başlayacak şimdi.

• Ya endekslerde var bir şey ya da modellerde. Endeks sıfıra da Yakın değil bariz negatif de ama model bariz pozitif çıkartıyor. Bir yerde hata var ama nerde? Ingiltere üstündeki parazit her şeyi alt üst ediyor. Azor iskandinav civarında tekrar hareketlenmeye başlayacak şimdi.

Hocam bu eşine az rastalanir bir durum yani dogrumu

Hocam nötre yöneliş çıkarmı bu kadar zıtlıktan dersiniz

• Ustadlar neoldu da model bu kadar değişti 3 gün öncesine işi bozan ney

Bir şey olduğu yok, forumdaki bazı arkadaşlar aşırı duygusal davranıyor sadece. Yıllardır bu forumdayım, hiçbir modelin 240-250 saat sonrasını bildiğini görmedim. Bu modeller belirli parametreleri hesaba katarak tahminler yapan ve bu tahminleri de farklı senaryolarla gösteren şeyler zaten. Fazlası değil. Yıllardır 384h'de gördüğü "sinyal" yüzünden ülkenin kara batacağını düşünerek mutlu olan, beklentisi gerçekleşmeyince de hayata küsen bazı arkadaşlar var. Vadeyi kısa tutup mevsim şartlarına göre makul bir değerlendirme yaparsak zaten hiçbir şeyin gitmediğini veya gelmediğini göreceğiz ama neden bilmiyorum, bazılarımız yıllardır hâlâ bu sistemlerin ne işe yaradığını anlayamadı.

Söylediklerim yanlış anlaşılmasın, belirli bir kişiye söylemiyorum bunu. Zaten hiçbir kullanıcıyı şahsen tanımıyorum. Ayrıca değerlendirmede bulunan, objektif olarak verileri inceleyerek bize yardımcı olan hocalarımızı ayrı tutuyorum. Model bu kadar gerilmeyi, üzülmeyi ya da sevinmeyi gerektirecek bir şey değil. 100-120 saate kadar gelmediyse herhangi bir veriyi o kadar da ciddiye almanın anlamı yok. Kasım sonunda ülke sistemi almak mucize olur, gelmedi diye niye üzülüyoruz anlamıyorum

• Hala doğu Karadeniz'in üstünde ab var soğuklara biraz viraj yaptırıp Karadenize indirebilir az olsada:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• İnternetimde sorun vardı. Şimdi bu bozulmaya sebep olan durum şu;

Aşağıdaki işaretlediğim yüksek bizim için çok iyi iyi iken, biraz batıya meyletmesi ile Grönland'a yerleşti;

Böyle olunca İskandinav kutup ile bağlantısını kaybetti çünkü Grönland'daki yüksek araya siklon soktu.

Herşey o yükseğin milim doğulamasına bağlı.

• Hocam bu eşine az rastalanir bir durum yani dogrumu

Hocam bana ters geliyor beni diri turanda o zaten. Şu görüntüyü avrupaya verse geçmiş olsun derim endeks zaten veriyor ama endeks hatay diyor model sinop çıkarıyor. O yüzden hala daha değişecek diye düşünüyorum.